Każdy z Nas odczuwa niedosyt. Chciałby więcej i lepiej. Nie jest to nic nadzwyczajnego. Każdy z Nas jak widzi u innych auta klasy premium które sam chciałby posiadać. Mieszkając w bloku i widząc z okna jak sąsiedzi grillują na ogrodzie w wesołej atmosferze, też  chciałby posiadać dom. Ale czy nasze obecne życie można nazwać luksusowym?? A może nam jeszcze daleko?

Ciągle mało

My jako ludzie świata zachodniego mamy tendencję do chęci posiadania coraz więcej i więcej. Patrzymy zawsze na bogatych sąsiadów czy celebrytów i chcemy żyć jak Oni. Polacy mają również skłonność do porównywania się do Niemców, Amerykanów czy Anglików, i powtarzaniu że tam to się żyje a u Nas wegetuje. Cały czas uważamy się za biedną część Europy i gonimy za kolejnymi i kolejnymi podwyżkami, tylko po to aby żyć na poziomie zachodniej Europy. Bardzo często naśladujemy ich podejście do polityki społecznej, socjalnej i stylu życia bez większych refleksji. Czasami warto się zatrzymać i zastanowić czy aby mamy tak mało i czy jest nam potrzebne więcej? 

Biedniejsi od Ciebie to większość

Warto czasami odwrócić głowę i zobaczyć na biedniejsze kraje świata, których jest cała masa. Wystarczy popatrzeć na Afrykę, Amerykę Południową czy Azję. Ze świecą szukać tam bogatych i rozwiniętych krajów gdzie żyje się lepiej. Nie musisz patrzeć tak daleko, wystarczy spojrzeć za naszą południowo-wschodnią granicę czyli Słowację. Zajrzyj do filmu PPPetera i sam się przekonaj że Twoje życie jest naprawdę wygodne i godne człowieka. Na świecie żyje prawie 8 MLD osób, zdecydowana większość ma gorzej niż Ty. Powiem tylko, że w tak zwanych krajach zachodnich żyje około 1,5 MLD ludzi. A jak już wiesz z powyższego filmu, nawet w Ty krajach ludzie żyją w nędzy. Teraz wróć do swojego życia i jeszcze raz się zastanów nad swoim losem.

Luksusy których nie doceniasz

Masz wokół siebie bardzo dużo przedmiotów i usług, które nie są Ci niezbędne do życia.  Także masę takich, które uważasz za niezbędne – jak bieżąca woda czy energia elektryczna – a tak naprawdę dużo ludzi na świecie nie ma do nich dostępu i jakoś  muszą sobie radzić. Nie zapomnij również o ciepłym przytulnym domu z wygodnym łóżkiem, autem i Internetem. Żyjesz w Państwie, gdzie codziennie się ktoś dorabia kolejnych dziesiątek tysięcy złotych. Wiem, że Polska to nie jest USA ale u Nas jest to również możliwe i dzieje się codziennie. Wyobraź sobie jaką miałbyś szansę na pierwszy milion w Etiopii? A cały czas jeszcze nie wspomniałem o najważniejszym, czyli bezpieczeństwie.

Bezpieczeństwo

Żyjąc w krajach wysoko rozwiniętych masz zapewnione bezpieczeństwo przez państwo. Nie można powiedzieć, że nie ma przestępczości, bo ona oczywiście jest. Codziennie zdarzają się napaści i gwałty ale nikt nie wyceluje do Ciebie z czołgu i nie zamorduje za negatywną opinię o lokalnym bosie mafii. W biednych krajach ludzie muszą ciągle spoglądać za ramię i się zastanawiać czy oby za chwilę nie stracą życia i nikt Ci nie pomoże. My mamy do obrony policję, straż miejską czy wojsko. Wielu ludzi może liczyć wyłącznie na siebie i muszą codziennie walczyć o przeżycie.

Nasze problemy

My jednak tego nie doceniamy. W Polsce nikt nie da Ci umrzeć z głodu. Zawsze możesz udać się po pomoc do odpowiednich instytucji państwowych oraz fundacji. Inni muszą walczyć o kawałek chleba albo pracować w nieludzkich warunkach po 12 czy 16 godzin – a i tak chodzą głodni spać. Tymczasem Europejczyk zazdrości sąsiadowi nowego Audi, obrzuca błotem za inne poglądy czy wywołuje dramat że jest rozładowana bateria w telefonie – jak zrobić insta stories z zakupu butów za 400 zł ?? Oto są bolączki bogatego człowieka!

Środowisko

Przy dążeniu do tego wszystkiego, mamy jeszcze jedną destruktywną umiejętność do niszczenia naszej planety. Aby to wszystko wyprodukować, przyczyniamy się do globalnego ocieplenia, niszczenia ziem, zanieczyszczenia wód, wycinki lasów, zabetonowania każdego kawałka przestrzeni, regulacji rzek i wielu innych dewastacji przyrody. Wiele osób mówi, że “zachód” wprowadza obostrzenia za takie zachowania i dąży do neutralności klimatycznej, naciskając na biedne kraje, które nie chcą się na to zgodzić. Spójrz na to z ich strony. Ludzie żyjący w luksusie wymagają na bardzo biednych ludziach często bez bieżącej wody, prądu mieszkających w ziemiankach aby dalej żyli w takiej nędzy. Pamiętaj o tym, że oni praktycznie nie przyczynili się do powyższych dewastacji środowiska, chyba że rozpalaniem ognia ale to są śladowe ilości w stosunku do tego co bogaty zachód wyprodukował od rewolucji przemysłowej. 

Możesz dużo więcej!!

Powyższe informacje nie mają spowodować iż usiądziesz przed telewizorem i powiesz sobie, że inni mają gorzej – tylko mają Ci uświadomić, że masz masę szczęścia. Żyjesz w części świata, gdzie możesz osiągnąć bardzo dużo. Praktycznie nic Cię nie blokuje a jak uważasz, że jest u Nas jeszcze za ciężko, to jako Europejczyk możesz wyjechać praktycznie do każdego kraju świata. Jeżeli nie masz zatargów z prawem, powinieneś uzyskać wizę. Tylko od Ciebie zależy jak daleko zajdziesz, dobre warunki już masz ale możesz mieć lepsze a być może nawet będziesz kreował otaczającą Cię rzeczywistość swoimi pomysłami i zaangażowaniem. Tego Ci życzę!!!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *