Od kilku tygodni nasi politycy mówią o zrównoważonym budżecie Polski. Jeżeli więc politycy w końcu zauważyli taką potrzebę – to i Ty drogi czytelniku powinieneś pomyśleć o takim w swoim domu. Korzyści płynące z takiej sytuacji są nie do przecenienia, oraz samopoczucie psychiczne jest o wiele lepsze!

Co to oznacza?

Zrównoważony budżet to taki, gdzie przychody są równe, bądź większe od wydatków. Oczywiście najlepszą opcją jest ta druga. Pomaga budować finansową poduszkę bezpieczeństwa. Pamiętaj, że do przychodów wliczasz tylko i wyłącznie zarobione pieniądze które wpłynęły na Twoje konto, a nie takie, które zarobisz za pół roku. Natomiast wydatki to te koszty, które analogicznie zniknęły z Twojego konta, czyli opłaty za rachunki, raty, jedzenie, ubrania itp.

Dlaczego warto taki mieć?

Zrównoważony budżet warto mieć, ponieważ utrata pracy czy wypadki losowe, pozwalają na szybko analizę kosztów życia i cięcia w odpowiednim tempie. Po za tym, nigdy nie wpakujesz się w długi, ponieważ wydajesz tylko i wyłącznie własne pieniądze, co dodatkowo chroni Cię przed spłacaniem odsetek. Więcej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni. Również przy zrównoważonym budżecie posiadasz automatyczne odkładanie na nieprzewidziane wydatki.

Korzyści

Sądzę, że od razu widać korzyści płynące z takiego planowania przychodów i wydatków. Jasno widać, na co nas stać, a na co nie. Potrafimy w rozsądny sposób kalkulować nadchodzące wydatki, i mało która sytuacja Nas zaskakuje. Wiesz, że każda rata wyciąga od Ciebie dodatkowe pieniądze. Jesienne zakupy ubrań już są dawno skalkulowane i uruchamiasz poduszkę, bądź realizujesz inny przemyślany plan, na ten konkretny cel. A no najważniejsze, tydzień przed wypłatą nadal masz pieniądze i nie zastanawiasz się, gdzie one się podziały – bo dokładnie wiesz, gdzie każda złotówka została wydana.

Przeszkody

Oczywiście zaraz odezwą się osoby, które powiedzą, że jest to niemożliwe, ponieważ zawsze wypadną jakieś nieprzewidziane wydatki, podarta kurtka dziecka, zalana łazienka czy awaria auta. Oczywiście, takie jest życie, ale jeżeli masz budżet dobrze zaplanowany – to masz również oszczędności. Gdy masz plan wydatków, to wiesz, że w tym miesiącu musisz odpuścić wyjście do kina z kolacją na mieście, bo miałeś niezaplanowany wydatek. Ale jak to tak sobie odmawiać sobie całe życie?? Nie całe, ale do czasu, aż będziesz miał porządne oszczędności i zrównoważony budżet. Jeżeli ktoś bardzo chce żyć tu i teraz to na pewno znajdzie masę przeszkód, aby nic nie zrobić i nic nie zrobi tylko będzie narzekał.

A Ty już masz zrównoważony budżet domowy?? Wydajesz mniej niż zarabiasz??

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *