Inwestowanie na giełdzie nie jest prostym i łatwym zajęciem. Wymaga posiadania określonej wiedzy, zarządzania ryzykiem czy też panowania nad własnymi emocjami. W celu zdobycia odpowiednich i rzetelnych informacji, dobrze jest sięgnąć po wyspecjalizowaną wiedzę prezentowaną przez praktyków. Jako osoba nie posiadająca doświadczenia w grze na giełdzie papierów wartościowych, postanowiłem sięgnąć po polecaną przez wielu pozycję dotyczącą tego zagadnienia. Wybór padł na książkę “Zawód inwestor giełdowy. Nowe ujęcie” której autorem jest Alexander Elder. W tej recenzji pragnę przedstawić moje wrażenia dotyczące bliższego poznania giełdy i mechanizmów z jakich się składa.

Pierwsze wrażenie

Zanim poruszę kwestie związane z treścią tej publikacji, pragnę zwrócić uwagę na aspekty techniczne. Książka robi ogromne wrażenie jakością wydania. Wydawnictwo Maklerska.pl wykonało świetną pracę, dzięki czemu możemy trzymać w dłoniach książkę wykonaną ze świetnej jakości papieru i posiadającą starannie przygotowaną okładkę. Sprawia to, że godziny spędzone na czytaniu są czystą przyjemnością. Wrażenia wizualne również przekładają się na satysfakcję czytelnika i powodują, że wydawca zasługuje na słowa uznania. 

Najważniejsze aspekty inwestowania

Pozornie może się wydawać, że najważniejsze w inwestowaniu jest posiadanie szeroko zakrojonej wiedzy technicznej, analitycznej i znajomości rynku giełdowego. Jednak na samym początku książki autor wskazuje, że kluczowy w inwestowaniu jest głównie aspekty psychologiczny człowieka. To w jaki sposób osoba zachowuje się widząc zyski i straty, determinuje o jego sukcesie bądź porażce w grze na rynku papierów wartościowych. Ważne jest również czy zwracamy uwagę na zachowania innych osób i czy podążamy za tłumem. 

Kluczowe dla autora jest również zaakceptowanie strat i jak najszybsze ich niwelowanie. Na łamach książki dowodzi, że wielu nie potrafi się pogodzić niekorzystnym zachowaniem rynki i trwają przy swoich założeniach aż nie wyzerują konta maklerskiego lub co gorsza zostaną wezwani do uzupełnienia depozytu rachunku. Przed podjęciem decyzji o przeznaczeniu pieniędzy na zakup akcji warto zweryfikować swoją osobowość – jej słabe i mocne strony. Być może nie jesteśmy stworzeni do tego aby poświęcić czas i energię na takie inwestycje. Rozczarowanie stratami może być ogromne. Natomiast osoby które panują nad sobą i są w stanie ujarzmić emocje, mogą odnieść sukces na takim rynku. Wszystko zależy od naszego charakteru, podejścia związanego z emocjami i reakcją na wyniki finansowego giełdowego portfela inwestycyjnego.

Aspekty techniczne inwestowania na giełdzie

W dalszej części książki pojawiają się szczegółowe opisy systemów transakcyjnych, analizy oraz wskaźników. Autor przedstawia wykresy dotyczące zachowania się spółek na giełdzie w okresach krótkoterminowych i długoterminowych. Możemy śledzić poczynania giełdy w okresie minut, godzin, dni, miesięcy oraz wielu lat. Od nas zależy jaką strategię przyjmiemy przy budowaniu portfela, możemy grać w długim horyzoncie czasowym lub spekulować. Oczywiście myśląc o wykorzystywaniu własnych pieniędzy, musimy przyjąć pewien ich wolumen jakim będziemy się posługiwać. Istotne będzie także określenie strategii i trzymanie się jej przez cały czas – tak aby nie stracić swoich funduszy w nieprzemyślany sposób – także pod wpływem silnych emocji. Alexander Elder wskazuje wiele elementów na jakie należy uważać m.in. na jakich giełdach powinniśmy się skupić i w jakie instrumenty finansowego lokować kapitał. 

Ryzyko, straty i zyski

Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że przy inwestowaniu w dowolne rynki, instrumenty i przedmioty istnieje ryzyku. Niektóre formy inwestowania odznaczają się większym jego wystąpieniem inne mniejszym. Dobrze jest uświadomić sobie na jakie możemy sobie pozwolić w naszym przypadku. Autor podpowiada jak ograniczyć utratę kapitału i jakie zastosować mechanizmy aby tego dokonać. Przedstawia sprawdzone przez doświadczonych inwestorów techniki i taktyki – tak aby świeżo upieczony inwestor nie musiał na samym początku borykać się z dotkliwymi stratami kapitału. 

Podsumowanie

Gorąco polecam kupno tej książki każdej osobie, która pragnie zgłębić tajniki inwestowania na giełdzie i poznania jej elementów. Autor we wnikliwy i profesjonalny przeprowadza czytelnika po najważniejszych zagadnienia jakie każdy powinien zgłębić. Dokładnie analizuje charakter instrumentów giełdowych i w jaki sposób należy do nich podejść. Warto przeczytać tę książkę, ponieważ wkładanie pieniędzy na rachunek maklerski bez odpowiedniej wiedzy jest jak skok z samolotu bez spadochronu. Zdobycie wiedzy o giełdzie zajmie z pewnością sporo czasu, głównie ze względu na jej złożoność. Warto jednak sięgać po fachowe lektury osób, które osiągnęły sukces w tej dziedzinie i dlatego polecam lekturę opisywanej książki. Im więcej tego typu informacji przyswoimy tym większa szansa na realizację zysków w tej dziedzinie. 

Książka dostępna na stronie wydawnictwa:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *