W poprzednim artykule poruszony został temat remontu oraz zaopatrzenia się w narzędzia i materiały, jakie są do tego potrzebne. Tym razem przyjrzymy się wyposażeniu warsztatu i garażu. O ile narzędzia do malowania i wyrównywania ścian są istotne dla tych konkretnych czynności, to jednak w domu i garażu przydadzą się również inne ważne przyrządy. Przyjrzyjmy się zatem, co jest przydatne w codziennych domowych naprawach. 

Regały, szafki i półki

Zanim w ogóle wybierzemy się na zakupy w celu wybrania narzędzi, warto zrobić porządek w swoim docelowym warsztacie. Warto odświeżyć kolor ścian i zadbać o podłogę, jak również zaplanować umiejscowienie regałów, szafek lub półek. Można skorzystać z gotowych rozwiązań i zakupić aluminiowe regały. Dają one możliwość różnego rodzaju konfiguracji w zależności od pomieszczenia jakim dysponujemy. Kupione regały można ustawić pionowo, aż po sam sufit lub rozłożyć na dwa osobne. Druga opcja pozwala uzyskać jednocześnie blat roboczy, nad którym można coś powiesić lub zwyczajnie mieć więcej wolnej przestrzeni na majsterkowanie. W innym miejscu można zawiesić półkę lub postawić zamykaną szafę. Jeśli Twoje pomieszczenie sąsiaduje na przykład z kotłownią, warto wstawić zamykane szafy, dzięki temu nie będzie osiadał pył na narzędziach. Natomiast jeśli nie chcesz używać tego typu mebli, na otwarte regały możesz wstawić zamykane plastikowe pojemniki. Na rynku jest dostępnych mnóstwo tego typu elementów do przechowywania. Możesz zawsze wstawić do warsztatu lub garażu meble, które już się wysłużyły w domu i dzięki niewielkiej renowacji idealnie sprawdzą się jako meble na narzędzia. Użycie farby sprawi, że nabiorą nowego wyglądu i zyskają nowe życie. Natomiast dla ambitnych majsterkowiczów pozostaje zbudowanie mebli według własnego uznania z dostępnych np. w marketach desek i płyt. Zajmie to więcej czasu, ale satysfakcja będzie ogromna.

Narzędzia ogrodowe

Jeśli mieszkacie w domu z działką, to asortyment narzędziowy jaki Wam się przyda jest naprawdę ogromny. Do absolutnie niezbędnego sprzętu zalicza się kosiarka, piłka ręczna do przycinania gałęzi, piła do drewna, drabina, piła do metalu, dmuchawa/odkurzacz do liści, grabie, łopata, sekator, taczka lub wózek transportowy. Każda z tych rzeczy ułatwi codzienne prace i pozwoli pielęgnować ogród. Przy pracach ogrodowych warto zadbać również o bezpieczeństwo. Przy każdej pracy przydadzą się okulary, rękawice, a nawet kask z ochroną słuchu i twarzy – zwłaszcza przy przycinaniu gałęzi z górnych partii drzew.

Narzędzia samochodowe

W przypadku posiadania samochodu, lista narzędzi do amatorskiego wykorzystania może być naprawdę długa. Jednak nie ma co przesadzać i wystarczy zaopatrzyć się o niezbędne akcesoria. Zawsze warto mieć pod ręką zestaw kluczy nasadowych i oczkowych, imbusy, śrubokręty, lampę warsztatową lub latarkę, kombinerki czy też podnośnik samochodowy. Nigdy nie wiadomo kiedy się przydadzą tego typu narzędzia. Nawet jeśli boicie się poważniejszych napraw we własnym zakresie, to tego typu akcesoria pozwolą na takie naprawy jak wymianę tylnej wycieraczki, wymianę żarówki lub dokręcenie poluzowanych śrub. Przed podjęciem jakiejkolwiek akcji warto zasięgnąć porady kogoś ,kto tym zajmuje się na co dzień lub poszukać na YouTube filmu instruktażowego.

Podsumowanie

Domowy warsztat jest bardzo ważny w codziennym funkcjonowaniu w domu. Aby uniknąć wezwania fachowca do każdej awarii, można samemu sporo rzeczy naprawić i przy tym mieć nie lada satysfakcję. Niektóre narzędzia mogą przydać się raz w roku lub raz na kilka lat. Jednak lepiej zainwestować i mieć określone przyrządy, niż za każdym razem płacić za usługę fachowcowi. Zakupione narzędzia przydadzą się do różnego rodzaju napraw i majsterkowania, pozwolą długofalowo zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Dlatego warto gromadzić niezbędne rzeczy do swojego warsztatu i mieć je pod ręką, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli jesteście miłośnikami rowerów, to również przy tym pojeździe wykorzystacie swoje narzędzia i bez potrzeby angażowania innych osób naprawić swój jednoślad. Jak widzicie warto wyposażyć swój garaż i warsztat w niezbędne narzędzia i móc wykorzystywać ich funkcjonalność na co dzień gdy zajdzie taka potrzeba. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *