Niestety mamy przyzwyczajenie patrzenia za siebie. Ciągle powtarzamy, że kiedyś to było a dzisiaj to wszystko jest gorsze i nijakie. Na pewno każdy z Was, od rodziców i dziadków słyszał to powiedzenie “A za moich czasów…” Ale czy aby dobrze ciągle patrzeć za siebie i żyć dniem wczorajszym?? Nie lepiej zająć się teraźniejszością i przyszłości?

Przeszłość

Wielu z Nas uważa iż kiedyś było lepiej. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim nasz mózg o wiele lepiej zapamiętuje pozytywne rzeczy a te gorsze nie najlepiej. Przypomnij sobie jak bardzo bolał Cię ostatnio ząb?? Nie bardzo umiesz sobie przypomnieć uczucie bólu a bolało na pewno. Tak samo jest z naszą przeszłością. Pamiętamy nasze miłości, sukcesy i osiągnięcia. Natomiast porażek jakoś nie bardzo. Ponadto nie odczuwamy aktualnej presji wspominając tamte sytuacje, są za nami, i negatywne emocje już im nie towarzyszą. I za pewne są to nasze najlepsze czasy. 

Teraźniejszość

Niestety teraźniejszość jest dużo trudniejsza. Musisz podejmować ważne decyzje pod presją czasu i emocji. Biegasz z miejsca w miejsce, na wszystko brakuje czasu. Nasze decyzje podejmowane są w biegu, i bardzo często są błędne. Staramy się jakoś wszystko poukładać i zrobić wszystko najlepiej jak umiemy. Niestety wiele rzeczy nam nie wychodzi albo brakuje na nie czasu. A jak znajdziemy chwilę na zatrzymanie, to wydaje się  nam, że nowe pokolenie jest gorsze od naszego i uważamy, że nie ma dla nich przyszłości. Pewnie tak samo myśleli rodzice o naszym pokoleniu a jakoś dajemy sobie radę z dnia na dzień.

Przyszłość

Teraźniejszość jest trudna a gdzie dopiero patrzeć na przyszłość. Co chwilę słyszymy w mediach, że ocieplenie klimatu spowoduje nowe wojny, Covid nie jest ostatnią pandemią, młodzież nie ma przyszłości, gospodarki muszą upaść a EU się rozpaść. Przypomnij sobie, że zawsze do tej pory radziliśmy sobie z zagrożeniami. Uporaliśmy się z wojnami światowymi, doprowadziliśmy do zakazu używania broni nuklearnej czy w końcu naprawiliśmy warstwę ozonową. To nie jest tak, że jak nie będziemy patrzeć w przyszłość to jakoś to będzie. Musimy reagować na zagrożenia a na pewno uda się nam je rozwiązać. Gdybyśmy sobie z nimi nie radzili to nasza cywilizacja nie dotrwały XXI wieku.

Co możesz zmienić?

Patrząc na powyższe, każdego dnia coś robisz i robisz to po to aby jutro było lepsze a nie aby wczoraj wydawało się szczęśliwsze. Na przyszłość możesz zapracować a przeszłości nie zmienisz. Pamiętaj aby dziś wykorzystać tak aby Twoja przyszłość była o wiele lepsza a przeszłość wydawała się wspaniałą drogą do dziś. Wiem, że wydaje się to trochę pokręcone ale to jest jak z naszym życiem. Nigdy nie wiemy co się wydarzy a jakoś trzeba sobie z tym radzić. Przeszłości nie zmienisz a przyszłość owszem!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *