Koniec wakacji, nasze dzieci wracają do szkół i My sami również w dużej mierze jesteśmy po urlopach i wyjazdach wakacyjnych. Czas wrócić do szarej rzeczywistości, w której brakuje nam na wszystko czasu – praca, dzieci, dom, zajęcia dodatkowe. A gdzie tu jeszcze znaleźć chwilę dla przyjemności i pasji. Jest kilka sposobów aby czasu było więcej. Jednak to wszystko zależy wyłącznie od Ciebie. Jeżeli nie przeanalizujesz swojego życia i nie wyciągniesz wniosków, to żadna dobra rada Ci nie pomoże. Zapraszam do dzisiejszego wpisu.

Łączenie obowiązków

Aby znaleźć więcej czasu na ważne dla nas rzeczy, musimy łączyć kilka czynności naraz. Musicie poszukać takich zajęć dnia codziennego, które nie wymagają zbyt dużej naszej uwagi i pozwalają na wykonywanie kilku w tym samym czasie. Dobrym przykładem jest pranie i gotowanie jednocześnie. Wrzucasz ciuchy do pralki i idziesz do kuchni, robisz obiad i wracasz do prania aby je wywiesić. Naprawdę nie musisz pilnować pralki, ona zrobi co do niej należy :). A już tak na poważnie. Jeżeli przygotowujesz posiłek i wszystko już się gotuje bądź piecze, a Twoim obowiązkiem jest już tylko co kilka minut sprawdzić czy coś się nie przypala, to zamiast oglądać tv, umyj podłogi albo odkurzaj – bądź przeczytaj fragment książki, która już od kilku miesięcy czeka na półce. 

Zmiana nawyków

Kolejnym ważną zmianą w życiu jest zmiana przyzwyczajeń. Wielokrotnie od wielu lat robimy tak samo, ponieważ wydaje się nam to najlepszym rozwiązaniem. A jednak okazuje się, że jesteśmy w błędzie. Mając rodzinę poświęcamy Jej najwięcej uwagi, co jest naturalne i normalne, a naszymi sprawami zajmujemy się późnym wieczorem – kiedy nasz organizm jest zmęczony fizycznie i psychicznie. W takiej sytuacji ciężko zdobywa się nam nową wiedzą bądź rozwija pasję. Dlatego lepiej wcześniej położyć się spać i wstać godzinę wcześniej. Jesteśmy wtedy wypoczęci i o wiele łatwiej przyswaja się nowe umiejętności. Pamiętajcie, że to nie muszą być radykalne zmiany, czasami wystarczy zrobić śniadanie do pracy wieczorem dnia poprzedniego, ugotować obiad na dwa dni, bądź taki w którym uda się w szybki sposób zmienić jeden składnik i odmienić posiłek. Możliwości jest cała masa. Poszukaj ich w swoim życiu.

Dobry wybór

Kolejną sprawą jest nasz problem w odrzucaniu pewnych mało atrakcyjnych i niewiele wnoszących w nasze życie czynności. Trudno nam samym przyznać się przed sobą, że to co sobie zaplanowaliśmy jest głupie i nie potrafimy odpuścić. Czytasz słabą książkę odłóż ją i zapomnij, chodzisz na treningi, które nie sprawiają Ci przyjemności, zmień je na inne, dałeś się wkręcić w dziwne obowiązki na które nie masz czasu ani ochoty – zrezygnuj z nich. Wybór jak poświęcisz czas należy wyłącznie do Ciebie. Jeżeli zgadzasz się na każdy beznadziejny pomysł w Twoim odczuciu – zawsze będzie brakowało Ci czasu na rzeczy ważne dla Ciebie. Przed podjęciem decyzji że chcesz to robić, najpierw przeanalizuj ją pod każdym aspektem i odpowiedz sobie na pytanie czy to będzie dobre dla Ciebie i Twoich najbliższych.

A w jakich Ty aspektach swojego życia będziesz szukał oszczędności czasu??

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *