W październiku na polskim rynku dzięki wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego miała premierę książka “Teorie spiskowe” Michaela Buttera – rozprawiająca o teoriach spiskowych. Dzięki niej dowiemy się wielu ciekawych aspektów związanych z teoriami spiskowymi. Autor nie tylko obnaża cynizm niektórych “głosicieli jedynej prawdy” ale również pokazuje zawiłość logiki ludzkiej oraz czasów wpływających na teorie spisków.

Brak przypadku

Autor książki zaczyna swoją wędrówkę po świecie spisków od tego, że nie ma przypadków. Wszystko musiał ktoś zaplanować i nie ma możliwości, że przypadkowość odgrywa w tym wszystkim jakąś rolę. Obnaża logikę takiego myślenia oraz objaśnia, dlaczego tak łatwo części z nas uwierzyć, że wszystko musiało zostać misternie zaplanowane przez grupkę osób władających światem od pokoleń. Według wielu spisków, są oni nie omylni i nie ma takiej mocy na świecie, która ich plany może pokrzyżować. Nawet najdrobniejsze przejęzyczenia są wykorzystywane do budowania kolejnych prawd które są wygłoszone wyłącznie przypadkiem.

Nikt nam prawdy nie powie

Wielu głosicieli tez spiskowych opiera się na teorii, że władza zawsze kłamie. Jak już zdarza się im powiedzieć prawdę, to tylko niechcący w sytuacji kiedy sądzą, że nikt nie słucha. “Prawda” zawsze jest inna co można udowodnić przez naciąganie prawdy, dorabianie powiązań i szukanie celowości w przypadkowych wydarzeniach czy nawet wypowiedziach różnych osób. Autor dokładnie opisuje jak ten mechanizm działa i rozkłada go na czynniki pierwsze i tłumaczy.

Wszystko się ze sobą łączy

Michael Butter bardzo dobrze opisuje naszą psychikę i jej ewolucję przez wieki. Pokazuje w jaki sposób mechanizmy w naszych głowach można zaciągnąć do wierzenia w teorie spiskowe. Jak nakłonić nas do szukania powiązań w zupełnie niezależnych zdarzeniach. Oczywiście istnieją spiski które prędzej czy później wychodzą na światło dzienne. Jednak prawdziwi zwolennicy teorii, upatrują super spiski, które nigdy się nie kończą i trwają wiecznie, bo wszystko się ze sobą łączy. Dzięki takiej narracji, można z tego zarobić ogromne pieniądze. Co gorsze, coraz więcej z nas, zaczyna wierzyć w jakąś teorię spiskową, jest to bardzo niebezpieczne. 

Historia spisków

Jeżeli komuś wydaje się, że teorie spiskowe są dzisiejszym problemem, to autor nas uspokaja informując, że to nie prawda. Na teoriach spiskowych “zbudowano” Stany Zjednoczone Ameryki lub doprowadzono do holokaustu. Więc jak sami widzicie, to nie jest nic nowego. jednak w naszym świcie teorie spiskowe są na cenzurowanym i żadna szanująca się redakcja czy stacja telewizyjna nie rozsiewa ich, jak miało to miejsce wieki temu. 

Internet

Niestety Internet pomaga niezależnym i małym twórcą w rozpowszechnianiu teorii spiskowych. Nikt nie sprawdza co piszesz na własnym blogu. Ludzie karmiący się coraz to nowszymi teoriami, poszukują tego kontentu, co powoduje ich wzrost. Niestety nie ma tu dobrego rozwiązania, każde ograniczenie będzie powodowało kolejne teorie.

Podsumowanie

Uważam, że książka jest bardzo dobrą pozycją. Warto ją przeczytać, chociażby po to, aby nie dać sobie wmówić, że wszystko ze sobą się łączy, a każde wydarzenie na świecie jest odgórnie sterowane. Jest to tak samo prawdopodobne jak to, że kosmici nami kierują. Warto się  chronić, a ta publikacja jest ci w stanie pomóc.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *