Negocjacje mogą kojarzyć się wielu osobom z długotrwałym procesem, który odbywa się podczas prowadzeniu biznesu. Często mogą być uważane za trudną i wymagającą ogromnego wysiłku sytuację. Prawda jest jednak taka, że negocjacje należą do naszego codziennego życia, zarówno prywatnego jak i zawodowego. Bardzo często mamy do czynienia z sytuacjami w których mamy możliwość negocjacji. Najczęstszymi z nich są zakup mieszkania lub samochodu oraz negocjowanie pensji i podwyżki w pracy. Do negocjacji dochodzi także w sklepie, gdy chcemy zakupić rower, sprzęt RTV i AGD lub materiały budowlane. Lepszą cenę możemy uzyskać również negocjując różnego rodzaju usługi. Mogą to być usługi budowlano-remontowe, naprawa samochodu lub usługi transportowe. Negocjacje są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia i tylko od nas zależy, w jakim stopniu wykorzystamy tę umiejętność.

 

Doskonalenie sztuki negocjacji.

 

Negocjowanie to umiejętność której można się nauczyć, bez względu na predyspozycje jakie posiadamy. Możemy zgłębiać wiedzę i tajniki negocjacyjne w teorii, jednak to praktyka przyniesie nam największe korzyści. Doświadczając ogromnej ilości sytuacji negocjacyjnych nabędziemy umiejętności których nie zastąpi nam wiedza z książek. Im więcej będziemy praktykować, tym szybciej staniemy się biegli w sztuce negocjacji. Pozwoli nam to na uzyskanie lepszych cen za produkty oraz lepszych warunków umów które chcemy zawrzeć. W celu zgłębienia wiedzy na temat negocjacji możemy sięgnąć do książek o tej tematyce lub uczestniczyć w szkoleniu teoretyczno-praktycznym, na którym teoria jest konfrontowana w sytuacjach zbliżonych do rzeczywistości. Prawdziwy sprawdzian negocjacyjny to jednak sytuacje w których uczestniczymy na co dzień. Im więcej będziemy ich mieli na swoim koncie, tym będziemy bardziej biegle posługiwać się tą cenną umiejętnością. Pieniądze które wydamy na zdobycie informacji o technikach negocjacji zwrócą się nam z ogromną nawiązką. Już przy negocjacji przedmiotów o niewielkiej wartości możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Jeśli jednak przyjdzie nam negocjować kupno mieszkania lub samochodu, w grę mogą wchodzić dziesiątki tysięcy złotych.

 

Praktyka i ciągłe doskonalenie.

 

Każda sytuacja podczas której dochodzi do negocjacji jest dla nas sprawdzianem i cenną lekcją w tym obszarze. Im więcej możliwości mamy by negocjować, tym większe umiejętności zdobędziemy z czasem. Jeśli za każdym razem kiedy będziemy dokonywać zakupów zapytamy o lepszą dla nas cenę, to zdobędziemy ogromną wiedzę na temat konkretnych przypadków. Będziemy mogli wykorzystać przeróżne techniki negocjacyjne które nam pomogą, a także będziemy wiedzieć jak bronić się przed takimi technikami w przypadku gdy ktoś będzie chciał je zastosować na nas. Na pewno spotkamy się z sytuacjami których nie przewidzieliśmy i które nas mocno zaskoczą. Warto wtedy wiedzieć jak się zachować i jak poprowadzić proces negocjacji aby uzyskać pożądany dla nas efekt.

 

Zadowolenie obu stron.

 

W negocjacjach nie chodzi o to by uzyskać jak najwięcej kosztem drugiej strony. Nie należy również manipulować drugą osobą by zdobyć ogromną korzyść dla siebie i pozostawić ją z poczuciem straty. Najlepszym wyjściem jest sytuacja wygrany-wygrany. Ważne jest aby obydwie strony po zakończeniu negocjacji czuły że został zrobiony dobry interes. Oczywiście zależy nam na zdobyciu jak najlepszej ceny przy zakupie lub gdy coś sprzedajemy, jednak ważne jest by druga strona odczuwała również zadowolenie z transakcji. Takie podejście może doprowadzić do tego, że w perspektywie długofalowej możemy z tą osobą zrobić kolejny interes, którego wynikiem będzie o wiele większa korzyść. Nigdy nie wiadomo z kim i w jakich okolicznościach przyjdzie nam dobijać targu.  

 

Pieniądze nie wydane to pieniądze zarobione.

 

Zdając sobie sprawę ile zarabiamy każdego dnia, możemy to odnieść do sytuacji gdy uda nam się wynegocjować dobrą cenę przy robieniu zakupów. Drobne kwoty które uda nam się wynegocjować dają w skali roku pokaźną kwotę, możemy ją wówczas przeznaczyć na przykład na wypoczynek w egzotycznym zakątku świata. Bardzo często nasza ukochana druga połówka nieprzychylnie patrzy na chęć naszych negocjacji. Jest to odbierane za skąpstwo lub bycie dusigroszem. Pomimo takiej reakcji kobiet na proces negocjacji, należy przełamywać ten opór i próbować swoich sił w każdej sytuacji gdzie w grę wchodzą pieniądze. Jeśli uda nam się zbić cenę wyjściową, możemy wybrać się za zaoszczędzone pieniądze na przykład na kolację z partnerką, co już będzie bardzo przychylne z jej strony. Przy dużych sumach pieniędzy negocjując możemy uzyskać całkiem sporą kwotę, okaże się wówczas że będzie to wielkość dodatkowej pensji w skali roku. Ponieważ pieniądze nie wydane, to również pieniądze zarobione, warto zdać sobie sprawę jak wielkie korzyści dzięki negocjacjom możemy uzyskać.

 

Negocjacje to nawyk osoby przedsiębiorczej.

 

Negocjowanie powinno być nawykiem który zakorzeni się w naszym przedsiębiorczym DNA. Posiadając tą cechę budujemy solidne podłoże pod naszą życiową i biznesową zaradność. Warto krzewić ten nawyk wśród swoich dzieci i znajomych, ponieważ może bardzo im pomóc w życiu. Negocjacje powinny wejść nam w nawyk jak poranne mycie zębów. Nie chodzi tutaj o nachalne walczenie o niską cenę za każdym razem, lecz o ustalenie lepszej z korzyścią dla obu stron. Cena to tylko umowa która jest ustalona pomiędzy sprzedawcą a klientem, dlatego w każdym przypadku podlega negocjacji. Nie jest to sztywno przyjęte porozumienie które poparte jest z góry przyjętym regulacjom. Od każdej umowy może nastąpić odstępstwo, dlatego warto za każdym razem zapytać o możliwy realny rabat. W najgorszym wypadku, cena pozostanie taka sama jak na początku nim rozpoczęliśmy negocjacje. Negocjacje są niezwykle potężnym narzędziem w życiu, ponieważ możemy osiągnąć dzięki niemu niezwykłe korzyści, których nawet się nie spodziewaliśmy. Łączna kwota pieniędzy którą możemy zaoszczędzić w życiu dzięki negocjowaniu cen, jest niewspółmiernie wielka co do wysiłku jaki musimy włożyć w ten proces. Ilość zaoszczędzonym pieniędzy może nam pozwolić na kolejne inwestycje, które doprowadzą do tego że będziemy cieszyć się dostatnim życiem przez resztę naszych dni.  

 

Zapraszam do kolejnego artykułu z cyklu negocjacji - Przygotuj się do negocjacji sprzedażowych

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *