Codziennie docierają do Nas informacje o kolejnych bogatych ludziach i ich dziwnych nawykach. Zastanów się, o istnieniu ilu  milionerów nie słyszałeś. Jakiś czas temu poruszaliśmy na blogu temat, że każdy zna milionera. Wystarczy posiadać dom i mieszkanie na wynajem oraz kilka dóbr i masz majątek o wartości ponad MILION złotych. Zastanawiasz się jak to osiągnąć?? Ciężką pracą i dyscypliną!

Oszczędzaj

Aby stać się milionerem należy od czegoś zacząć. Najlepszym sposobem jest odkładanie pieniędzy. Robiąc to systematycznie, będziesz gromadził coraz większy kapitał pozwalający na realne działania. Kiedy Twoje oszczędności równie są 0 – to nawet najlepsza okazja inwestycyjna przejdzie Ci koło nosa, ponieważ nie masz funduszów aby ją zrealizować. Wydając pieniądze zastanów się czy aby na pewno dobrze robisz i czy nie lepiej przelać je na konto oszczędnościowe i zostawić je na poczet lepszego zakupu, z myślą o zarobku a nie przyjemności tu i teraz.

Budżet domowy

Łatwo powiedzieć – oszczędzać! Ale ja nie mam z czego! To ja przekornie zapytam – skąd wiesz? Robisz budżet domowy, wiesz gdzie powędrowały Twoje ciężko zarobione pieniądze? Czy po wypłacie wydajesz na głupoty i zachcianki a kilka dni przed kolejną wypłatą brakuje na zakupy spożywcze?? A być może jeszcze jakiś zakup na ratki bo okazja? Zanim powiesz nie mam z czego, zastanów się czy aby na pewno masz rację.

Dochód

Bogaci ludzie zwiększają swoje dochody. Jeżeli prowadzisz budżet domowy, wywaliłeś wszystkie niepotrzebne wydatki łącznie z ratkami, nie masz długów i nadal nie jesteś w stanie odkładać – to nie ma innej możliwości jak nowa lepiej płatna praca. Musisz zwiększyć swoje kompetencje i odważyć się na większy zakres obowiązków. Jeżeli będziesz stał w miejscu, to nigdy nie będziesz miał dochodu pasywnego – znaczy takiego który niezależnie od Twojej pracy będzie przynosił zyski. Jednak brak możliwości wykonywania dobrze płatnej pracy w pierwszym etapie bogacenia, nie pozwoli Ci na efekt kuli śnieżnej w późniejszym. Dlatego maksymalizuj przychody minimalizując inflację życia.

Wydatki

Pamiętaj, że pierwszą zasadą oszczędzania i bogacenia się, jest głębokie zastanowienie na co wydajesz pieniądze. Kiedy Ty kupujesz kolejny telefon po roku użytkowania, kiedy poprzedni jeszcze działa – być może na raty, bogaty człowiek używa piąty rok ten sam smartphone, a zaoszczędzone pieniądze przeznacza na obligacje, akcje, nieruchomości itd. Pieniądze dla takiej osoby pracują a Twoje zostały “przejedzone”. Jesteś tak zwanym przekaźnikiem pieniędzy. Szybko przyszło szybko poszło. Jeżeli nie zmienisz tego nawyku będziesz w tym samym miejscu przez całe życie.

Inwestycje 

Przechodzimy do być może najważniejszego. Jednak bez spełniania powyższych punktów, nie ma inwestycji, ponieważ nie ma finansów jak wcześniej pisałem. Zanim więcej to pamiętaj, że nie ma inwestycji które na 100% przyniosą zyski. Są bardzo bezpieczne, jak obligacje skarbu państwa czy nieruchomości – jednak nie koniecznie możesz na nich zarobić. Dlatego jeżeli zaczynasz inwestować, musisz dywersyfikować swoje pieniądze. W uproszczeniu nie trzymaj całego majątku w jednej klasie aktywów. Grozi to ich utratą. Nigdy nie wiadomo jak zachowają się rynki. Inwestując miej na uwadze zyski, jeżeli ktoś obiecuje Ci 10%, 20% i więcej zysków z zasady nie ufaj. Takie wyniki są bardzo trudne do osiągania przez długi okres czasu. O wiele lepiej inwestować małymi krokami. 

Jak sam widzisz, aby stać się zamożnym potrzeba czasu i wytrwałości. Nikt nie obiecał, że będzie łatwo, nie wierz że staniesz się milionerem w kilka tygodni. Takie sytuacje zdarzają nie bardzo rzadko. Jest o nich najgłośniej jednak są to sporadyczne historie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *