Ropa naftowa rozpala wyobraźnie biznesmenów i polityków na całym świecie. Czyni to w trakcie wojen i negocjacji biznesowych. Staje się także kartą przetargową dla państw i korporacji na całym świecie przy wywieraniu presji. Może przechylić szalę zwycięstwa na stronę tego, kto potrafi lepiej nią szachować i wpływać przez to na rywala. Przez ropę giną ludzie i upadają mocarstwa. Co takiego ma w sobie to bogactwo naturalne, że posiada tak wielką moc? O tym jest właśnie książka Andrzeja Krajewskiego „Ropa. Krew cywilizacji”. 

Historia i losy świata

Autor w swojej publikacji opisuje historię ropy naftowej na fundamencie dziejów świata. Ukazuje, kto stał za jej przetworzeniem i upowszechnieniem do zastosowania jakie znamy obecnie. Przedstawia wkład naszego rodaka na rozwój zastosowania “czarnego złota’ i  w jaki sposób najwięksi przedsiębiorcy świata zaczęli na niej zbijać majątek. Na łamach książki pokazuje, jak polityka przeplatała się z biznesem, gromadzeniem bogactwa, władzą w kontekście wydobycia i sprzedaży ropy naftowej. Przedstawia losy ropy w zakresie jej pozytywnego, jak i negatywnego wpływy na losy naszej planety. Prezentuje również zachowanie ludzi w obliczu wydobycia tego surowca i jak wielkie korzyści majątkowe pozwalał zapewnić. Z pewnością wielu czytelników będzie zaskoczonych tym, do czego byli zdolni ludzie i przedsiębiorstwa, aby skorzystać na fali gorączki, jaką zapewniała przez dziesięciolecia ropa wydobywana w wielu regionach globu.

Szanse i zagrożenia

Andrzej Krajewski w dokładny sposób opisuje korzyści płynące z wydobywania ropy przez kraje i formy oraz ujawnia zagrożenia z jakimi musiały się borykać państwa posiadające ogromne złoża. Nie każde kraj potrafił w rozsądny sposób gospodarować swoimi zasobami i stworzyć dla siebie wielką kartę przetargową na świecie i zapewnić swoim obywatelom dostatnie życie. Bardzo często posiadanie ogromnych złóż ropy okazało się przekleństwem. Okazało się również, że szantażowanie innych krajów dostawami ropy, nie jest wystarczająco skuteczne i zawsze istnieje pole manewru w sytuacjach podbramkowych. Autor dobrze naświetlił także sytuację największych firm wydobywających i sprzedających ropę. Pokazał do czego są zdolni ich właściciele, aby zdobyć bogactwo i wpływy w upragnionym miejscu. Jak można zauważyć w treści publikacji, wielokrotnie obnażona została uczciwość i dobre zamiary ludzi zaangażowanych w przemysł naftowy.

Podsumowanie

„Ropa. Krew cywilizacji” jest interesującą pozycją, dzięki której można poznać historię wydobywania i zastosowania w codziennym życiu ropy naftowej. Możemy dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek i faktów, z jakimi nie mamy na co dzień do czynienia. Poznajemy zakulisowe gry biznesmenów i polityków oraz osób chcących ugrać cokolwiek na przemyśle naftowym. Z ropą związane są wojny, oszustwa, katastrofy ekologiczne, łapówki i wiele innych niecnych postępków. Warto poznać historię jednego z najpowszechniejszego i najpopularniejszego zasobu naturalnego jaki występuje na naszej planecie. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *