Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej jest obecnie jednym z najważniejszych polityków i przywódców na świecie. Jego poczynania są obserwowane przez cały świat. To co dzieje się w Chinach i co postanowi Xi Jinping odbija się na wielu dziedzinach życia mieszkańców w innych krajach. Dlatego jest postrzegany, jako jedna z kluczowych osób w światowej polityce. Teraz za sprawą książki “Xi Jinping. Najpotężniejszy człowiek świata i jego imperium” autorstwa Stefeana Austa i Adriana Geigesa, mamy okazję zajrzeć za kulisy jego życia i działania w ramach Chińskiej Republiki Ludowej.

Niełatwe lata młodzieńcze i droga na szczyt

Autorzy w książce przedstawiają losy i sylwetkę Xi Jinpinga od okresu dziecięcego, gdy jego rodzina była prześladowana, musiał nawet mieszkać w jaskiniach. Co ciekawe, pomimo opresji ze strony władzy i upokorzeniu jego rodziny, nie stał się wrogiem partii komunistycznej, lecz w trakcie swojej kariery wyparł złe doświadczenia i kontynuował drogę do odrodzenia Chin na arenie międzynarodowej. Pomimo posiadanych wad i zalet, autorzy nie oceniają przewodniczącego Xi, lecz starają się przedstawić jego ogólny obraz i historię jego życia. Starają się zrozumieć jego motywacje, bolączki, traumy, życie rodzinne i podejmowane decyzje jako polityka. Prezentują jego poglądy i ruchy mające doprowadzić do ustanowienia Chin najpotężniejszym krajem na globie, co niewątpliwie dzieje się na naszych oczach.

Dwa oblicza Xi

W książce znajduje się analiza różnych decyzji i światopoglądu przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Z jednej strony można ocenić go jako bezwzględnego polityka, który pragnie absolutnej kontroli nad ludem oraz nie wybaczającego krytyki partii komunistycznej. Z drugiej strony natomiast, jako wizjonera i nowego cesarza – którym praktycznie sam siebie mianował, znosząc kadencyjność sprawowanego urzędu. Możemy zauważyć w jaki sposób stara się wpłynąć na gospodarkę swojego kraju oraz jej rozwój – głównie przez utworzenie inicjatywy BRI, czyli Nowego Jedwabnego Szlaku. widzimy sposób myślenia Xi Jinpinga i całej ChRL. Ich sposób podejścia do życia, jest zgoła odmienny od panującego w cywilizacji zachodniej. Skala w jakiej planują swoje działania jest niewyobrażalna i godna podziwu. Jest jest jednak także druga strona medalu. Dużo się mówi o wykradaniu patentów, technologii, eksploatacji zasobów, robotników, czy też spotowaniu fortelu i podstępów w kontaktach z kontrahentami i innymi krajami. Jak widzimy, podejście chińskie jest wielowymiarowe i niejednoznaczne w ocenie. 

Najstarsza cywilizacja

Książka “Xi Jinping. Najpotężniejszy człowiek świata i jego imperium” to także podróż do wnętrza Chin. Dzięki niej mamy okazję dowiedzieć się, jak długą i krętą drogę do sukcesu światowego przeszedł ten kraj – od upokorzenia po wielkie reformy gospodarcze. Dopiero teraz możemy przekonać się jak wielką wizję posiadał Deng Xiaoping – były przewodniczący Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin. Porównajcie sobie chociażby obraz miasta Shenzhen sprzed 40 lat z jego obecną formą – jest to szokująca przemiana. Chińskich przywódców cechuje długofalowe myślenie oraz stopniowe poruszanie się do przodu w myśl maksymy „iść przez rzekę, czując kamienie pod stopami”. Ten kraj i ich przywódcy mierzą siły na zamiary oraz w ciszy pracują na swój sukces, co teraz jest już trudne do ukrycia, co widać gołym okiem po ich osiągnięciach. Nastąpił wielki renesans Chin, do której dążyli przez ostatnie dziesięciolecia. Tym samym zagrozili pozycji USA na arenie światowej i kto wie jak zakończy się ta rywalizacja. 

Podsumowanie

Książka o przewodniczącym ChRL jest książką od której nie można się oderwać, ponieważ poznaje wielkiego przywódcę wielkiego kraju, o tak odmiennej kulturze od naszej i światopoglądzie z jakim trudno nam się zgodzić. Chiny stawiają się w centrum świata i dziwią się, że ktoś może sądzić że jest inaczej. Mówiąc za prof. Bogdanem Góralczykiem – sinologiem – uważają, że wracają na należne im miejsce na globie i teraz nastąpił wielki renesans narodu chińskiego, po wszelkim upokorzeniu i rządach Mao Zedonga. Jeśli jesteście ciekawi kim jest Xi Jinping oraz co dzieje się aktualnie Chinach i Azji, a także co doprowadziło do tego, że są w tym, a nie innym miejscu rozwoju, koniecznie sięgnijcie po tę publikację.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *