Na rynku wydawniczym ukazała się niedawno nowa książka Roberta Rienta – aktywisty, szamana, dziennikarza i pisarza. W swojej publikacji Wizje roślin, czyli 50 roślin leczniczych (i jeden grzyb) odkrywa przed nami niesamowity świat roślin, o którym na co dzień nie myślimy. Bardzo często również zapominamy, jak wielką rolę w życiu człowieka odgrywają różnego rodzaju rośliny. To dzięki nim nasze życie może stać się lepsze i nasz organizm razem z głową mogą funkcjonować dużo sprawniej. Zajrzyjmy zatem do obszernej publikacji, liczącej ponad 600 stron.

Nieznane oblicze

Na stronach książki, autor prezentuje 50 różnego rodzaju roślin i jednego grzyba (łysiczkę lancetowatą). Pięć rozdziałów zostało pogrupowanych na: drzewa, krzewy, kwiaty, zioła i  rośliny magii i mocy. Wśród nich są te, które doskonale znamy i jakie bardzo często goszczą na naszych stołach oraz są elementem codziennej diety. Dobrze wiemy jak wyglądają i smakują takie owoce jak jabłko czy gruszka oraz doskonale znamy smak i właściwości papryki chili, malin, rumianku czy lawendy. Jednak wśród opisywanych roślin są takie, z którymi większość osób nigdy nie miała do czynienia, jak np. arcydzięgiel, bluszczyk kurdybanek lub miodunka plamista. Mogło się zdarzyć również tak, że mieliśmy okazję nawet skosztować roślin o nieznanych nam nazwach, tylko nie mieliśmy świadomości tego, co wkładamy do ust lub wąchamy. Poza roślinami jakie znamy i które są na wyciągnięcie ręki, największą niewiadomą są te zawarte w rozdziale Rośliny magii i mocy. Mamy tutaj opisy roślin, jakie swoimi właściwościami wpływają znacząco na zmysły i świadomość człowieka. Większość osób miała możliwość obcowania z tytoniem lub kawowcem, lecz z owianą wielką tajemnicą Ayahuascą zapewne niewielu. Jednych może ona zafascynować a dla innych może być zbyt wielką zagadką i niebezpieczeństwem. Na szczęście, autor wnikliwie analizuje każdą roślinę i prezentuje wady oraz zalety każdej z nich. Rozprawia się z mitami i legendami narosłymi wokół wielu roślin oraz pokazuje, jak dana roślina wpływa na człowieka i kto może a kto nie powinien sięgać po dane dobrodziejstwo natury. 

Fachowa wiedza i przystępny język

W książce, każda roślina została rozłożona na czynniki pierwsze pod względem charakterystyki i właściwości. Autor omawia sytuację, w której po raz pierwszy miał  do czynienia z daną rośliną oraz prezentuje magiczną wizję – w jaki sposób pojawiła się w naszym świecie konkretna roślina, w której odnosi się do dawnych wierzeń i opowieści przodków z różnych zakątków świata. Robert Rient w prosty sposób wyjaśnia skomplikowane właściwości kwiatów, liści, łodyg i owoców. Pokazuje, jak wpływają one na organizm człowieka i jak możemy skorzystać z ich dobrodziejstwa – tak aby dobrze wpłynęły na nasze ciało i umysł. Otrzymujemy porcję przepisów na napary, nalewki, napoje i inne formy, w jakich można skosztować roślin. W książce znajdziemy wiele łacińskich i medycznych nazw, lecz są one tak skondensowane i podane, że nie ugniemy się pod ich ciężarem i lektura książki jest wyłącznie przyjemnością. Zaletą publikacji jest to, że jest przejrzysta i możemy wybiórczo korzystać z każdego rozdziału. Możemy pochłonąć treść książki w całości, ale i każdego dnia analizować każdy krzew, drzewo czy zioło, jakie zamierzamy poznać i wdrożyć do swojego jadłospisu. 

Podsumowanie

Lektura książki “Wizje rośli” jest niezwykłą i mistyczną przygodą po świecie roślin. Nie dość, że zyskujemy ogromną wiedzę, to również możemy pozytywnie wpłynąć na nasz organizm i umysł. Wszystko to dzięki zastosowaniu wiedzy i specyfików, jakie możemy wytworzyć z opisanych ziół, kwiatów, drzew i krzewów. Dodatkowo, samo wydanie publikacji jest niesamowite. W jej wnętrzu znajdują się niesamowite ilustracje, przedstawiające każdą roślinę w artystyczny sposób. Autor dzieli się także swoimi przeżyciami z odległych zakątków planety i przekazuje zdobytą wiedzę z pierwszej ręki. Dzięki temu, konfrontuje wiedzę teoretyczną z praktyką i opisuje oddziaływanie każdej substancji na organizm człowieka. Przedstawia właściwości mogące służyć dobrze i w jaki sposób dana roślina może oddziaływać negatywnie – wywołując skutki uboczne. Jak się dowiadujemy, wszystko zależy od predyspozycji człowieka i ilości wykorzystanej substancji powstałej z danej rośliny. Imponująca jest ilość przypisów i publikacji naukowych z jakich czerpał fachową wiedzę autor. Wszelkie źródła są umieszczone na końcu książki i można zweryfikować każdą informację. Książka jest niesamowitym studium nauki, ziołolecznictwa i mistycznej podróży, w którą wybiera się człowiek w trakcie lektury. Dla wielu niesamowitym odkryciem będą tajemnice skrywane w roślinach i pozwolą zacieśnić z nimi więzi oraz zwyczajnie zaprzyjaźnić się tymi mieszkańcami natury. Przeczytanie tej książki jest zaledwie zalążkiem wielkiej przygody i pozwoli wkroczyć do niezwykłego świata roślin z wielką wiedzą i przygotowaniem. Zachęcam wszystkich po sięgnięcie tej fascynującej książki. 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *