Gdy zapyta się przypadkową osobę o Pabla Picassa, z pewnością otrzymamy przynajmniej lakoniczną odpowiedź, że był to artysta zajmujący się malarstwem. Jest wielce prawdopodobne, że większość ludzi będzie kojarzyła jego nazwisko, w końcu nawet jeden z samochodów został nazwany na cześć tego wybitnego artysty. Jednak jaką odpowiedź otrzymamy, gdy zadamy pytanie o Amedeo Modiglianiego? W tym przypadku, odpowiedź potwierdzającą znajomość tego malarza, mogą wygłosić głównie osoby interesujące się sztuką. Jego nazwisko nie jest rozpowszechnione w takim stopniu jak Picassa. Co nie oznacza, że nie jest słynne i cenione na całym świecie – wręcz przeciwnie – jest i to bardzo! Dowodem na to jest fakt, że jego obraz, zaraz po dziele Pabla Picassa, jest drugim najdrożej sprzedanym obrazem na świecie. Dodatkowo, wyjątkowym faktem wpływającym na życie Modiglianiego jest także to, że znał Picassa i mieszkali w tym samym czasie w jednym z najpiękniejszych miast na świecie, czyli Paryżu. Gdzie sztuka miała swoich wyjątkowych przedstawicieli i gdzie tworzyły się nowe gatunki i ruchy artystyczne. Ten kontrast pomiędzy tymi artystami jest wyjątkowy, ponieważ Picasso zdobył uznanie za życia, natomiast Modigliani niestety nie, co wiązało się z ubogim życiem. Dla tych którzy do tej pory nie słyszeli o tym artyście, na szczęście dzięki wydawnictwu Arkady, pojawiła się na rynku wydawniczym książka “Książę Modigliani”, której autorem jest Angelo Longoni. Zapraszam zatem do przeczytania recenzji tej pozycji.

Obdarzony talentem i przekleństwem

Autor książki, Angelo Longoni zaprezentował w swojej publikacji  – jak zaznaczono w opisie – wierny historycznej prawdzie opis życia wybitnego artysty. Jak można przekonać się w trakcie lektury tej pozycji, mamy do czynienia z osobą wybitną, nietuzinkową i wielowymiarową. Modi, bo taki zyskał przydomek i był tak nazywany w trakcie pobytu w Paryżu, otrzymał wielki dar malarski i rzeźbiarski. Był również podziwiany z swoją urodę i urok jaki rozświetlał jego osobę. Przyciągał do siebie ludzi, a w szczególności kobiety. Niestety w przeciwwadze, los sprawił, że od małego chorował na gruźlicę, a dodatkowo był podatny na uzależnienia, zarówno od alkoholu jak i narkotyków. Te uwarunkowania sprawiły, że balansował na granicy sławy, wyjątkowości, zagubienia, choroby, talentu i zatracenia się w tworzeniu sztuki i konsumowaniu życia artysty w Paryżu. Niestety trudno było mu złapać dystans do swojego artystycznego życia i dbania o sobie w przypadku cierpienia przez całe życie na gruźlicę. Dwie osobowości wewnątrz tej postaci, czyli artysty i cierpiącego na chorobę oraz uzależnienia, ścierały się nieustannie i prowadziły do wielu sukcesów, jak i porażek. Nie mogąc złapać balansu i wybrania właściwych proporcji do wielu obszarów swojego życia, Amedeo Modigliani zyskiwał sławę, znajomych, uznanie, ale również opadała w biedę i różnego rodzaju kłopoty, o których więcej można przeczytać w książce. 

Intensywność życia artysty

Życie Modiego zostało zaprezentowane w książce, jak fabuła najlepszego filmu. Z każdą kolejną stroną, pojawia się coraz silniejsza pokusa, aby poznać kolejne losy głównego bohatera książki. Bardzo trudno odłożyć książkę na bok, ponieważ życie Amedeo było tak barwne i intensywne, że mógłby obdarzyć swoimi przeżyciami kilka osób. Na jego niekorzyść wpływało niezdecydowanie w zakresie tworzenia sztuki i niepowstrzymanie się od zachowań negatywnie wpływających na jego zdrowie. I właśnie ten dysonans jest bardzo widoczny w publikacji, a autor Angelo Longoni, doskonale ukazuje ten kontrast, pomiędzy wielkim artystą, wielkim niezdecydowaniem i nieporadnością decyzyjną w trakcie całego swojego życia, jakie prowadził Modigliani. Niezwykłe są w książce dialogi bohaterów i opisywanie miejsca, jakie Modi wraz z towarzyszącymi mu osobami odwiedzał i których spędzał mnóstwo czasu. Na uwagę zasługują polskie akcenty w życiu Amedea. Sprawia to, że czujemy większe zainteresowanie losami tego malarza i rzeźbiarza oraz tym, w jaki sposób nasi rodacy wpływali na jego życie i działalność artystyczną. Mimo wielu pozytywnych aspektów związanych z życiem Amedeo Modiglianiego, doświadczał również wielu rozczarowań bliskimi osobami, poczynając od ojca, a na kobietach z którymi się spotykał i przyjaciołach kończąc. Zdecydowanie większym uznaniem cieszy się po swojej śmierci niż za życia. Jest to niestety częsty los wybitnych postaci obdarzonych wielkim talentem. 

Podsumowanie

“Książę Modigliani” to wciągająca opowieść o losach wybitnego i niezwykle oryginalnego artysty jakimi był Amedeo Modigliani. Przykuwał uwagę zarówno swoimi obrazami jak  i rzeźbami. Jego styl był wyjątkowy i wyróżniający się ponad inne. Nie bał się eksperymentowania i wychodzenia poza wzorce i kanony. Nie chciał być utożsamiany z żadnym prądem artystycznym i nie podporządkowywał się modom i trendom. Jego decyzje przysparzały mu trudności w trakcie swojego życia, a dopiero po śmierci zyskał należne mu uznanie. Książka Longoniego pozwala zajrzeć za kulisy jego życia i środowiska w jakim się obracał. Dowiadujemy się także, jakie relacje łączyły go z mamą oraz rodzeństwem i skąd czerpał pieniądze na sfinansowanie swojego życia w Paryżu. Borykał się z wieloma trudnościami i wielokrotnie wychodził z nich obronną rękę. Niekiedy pomagali mu przyjaciele lub obce osoby, a czasami pomagała mu przemoc lub jego dorobek artystyczny, który służył mu jako waluta lub karta przetargowa w wielu sytuacjach. Zdecydowanie jest to historia warta wielokrotnego ekranizowania i nieustannego rozpowszechniania. Zachęcam do lektury tej książki i bliższego przyjrzenia się postaci samego Amedeo Modiglianiego oraz jego dorobkowi artystycznemu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *