Ludzki organizm wystawiony na ekstremalne warunki, potrafi znieść trudy przebywania w skrajnie niskich i wysokich temperaturach. Jest również w stanie wytrwać w długotrwałym wysiłku fizycznym, którego pozornie nie powinien znieść. Jednak swoją determinacją i wytrwałością, ludzie udowadniają, że ludzki organizm i umysł, są w stanie przetrwać nawet najbardziej wymagające warunki atmosferyczne i wysiłek psychiczny oraz fizyczny. W swojej książce “Granice wytrzymałości” – Marcus Ranney opisuje swoje spostrzeżenia i doświadczenia, związane z eksploatowaniem ludzkiego ciała i umysłu, w trakcie uprawiania wymagających sportów i eksplorowania naszej planety. Zapraszam zatem do przeczytania recenzji książki wydanej przez Copernicus Center Press.
Analiza ludzkiego organizmu
Autor w głównej mierze skupia się na tym, czego może dokonać organizm człowieka, przede wszystkim w momencie, gdy zostanie wystawiony na trudne warunki zewnętrzne oraz w jaki sposób będzie mógł znieść wysiłek fizyczny – bardzo często ekstremalny. Przenosząc czytelnika w wysokie góry, kosmos, głębiny, czy też pustynię, pokazuje do czego zdolny jest człowiek i jakie zagrożenia czekają na niego, gdy znajdzie się w tych warunkach. Opierając się na danych i fachowych medycznych pojęciach, rzetelnie pokazuje szczegółowe uwarunkowania człowieka i jego możliwości, gdy zajdzie potrzeba wystawienia organizmu na ekstremalne warunki. Podaje przykłady sportowców i odkrywców, którzy swoją odwagą i determinacją, osiągali niesamowite rzeczy w podjętych przez siebie przedsięwzięciach.
Zagrożenia i porażki
W książce mamy okazję zetknąć się z wielkimi sukcesami, ale również z porażkami i zagrożeniami, jakie czyhają na człowieka, gdy wystawi swój organizm na wielki wysiłek i niesprzyjające warunki. Marcus Ranney opisuje, co dzieje się z ludzkim ciałem w wyjątkowo mroźnej lub gorącej temperaturze, czy też w otoczeniu, do którego nie jesteśmy przystosowani, jak na przykład woda lub życie na Marsie. Możemy dowiedzieć się również, jak człowiek reaguje na czynniki zagrażające zdrowiu i jakie konsekwencje mogą go spotkać. Autor balansuje pomiędzy fachowymi terminami, a opisywaniem przykładów zaczerpniętych z życia. Dlatego z łatwością możemy przyswoić trudne zagadnienia medyczne i te związane z budową i funkcjonowaniem ludzkiego ciała. Jak również, będziemy mogli odnieść te treści do swoich przeżyć oraz przygód osób opisywanych w publikacji.
Fizjologia i możliwości człowieka
Nasze organizmy potrafią funkcjonować w skrajnych warunkach i przystosowują się dość szybko do zmiany otoczenia. Jednak nasza wytrzymałość ma pewne granice. Gdy je przekroczymy, możemy doznać kontuzji, poważnego uszczerbku zdrowia lub nawet stracić życie. Czytając książkę, możemy zauważyć, że ludzie potrafią przekraczać swoje ograniczenia – zarówno te fizyczne jak i mentalne. Jednak należy również brać pod uwagę zagrożenia, z jakimi wiąże się nadmierne eksploatowanie ciała. W historii ludzkości, śmiałkowie dokonywali niesamowitych odkryć i pobijali sportowe rekordy, o których nikt nawet wcześniej nie myślał. To wyobraźnia i przesuwane bariery naszej wytrzymałości doprowadzały to spektakularnych efektów. Oczywiście poza sukcesami, zdarzały się również tragiczne sytuacje. Jak opisuje Ranney, góra Mount Everest pokonała już wielu wspinaczy i ich ciała są rozproszone po szlakach. To dowodzi, że ludzie mają swoje ograniczenia i mogą zostać pokonani przez trudne warunki atmosferyczne. Mogą również dokonywać rzeczy wielkich, lecz wówczas muszą dobrze się przygotować oraz wiedzieć kiedy się wycofać. W książce znajdziemy mnóstwo interesujących historii, w których ludzie odnosili triumf, zrezygnowali lub zostali pokonani i zginęli, próbując zmierzyć się z własnymi słabościami i poddać próbie własny organizm. Dzięki książce “Granice wytrzymałości” mamy okazję sprawdzić bez zgadywania i próbowania na ślepo, do czego jesteśmy zdolni i bliżej poznać ludzki organizm.
Podsumowanie
Książka Marcusa Ranneya to fascynujący opis ludzkich możliwości i historii jakie kryją się za osobami, które postanowiły sprawdzić możliwości człowieka w ekstremalnych warunkach. Mamy możliwość dowiedzieć się, gdzie ludzie próbowali swoich sił i jakie były efekty ich starań. Autor na wylot analizuje ludzkie ciało i odkłamuje wiele mitów związanych z naszym funkcjonowaniem. Zyskujemy cenną wiedzę o naszym organizmie i jego właściwościach w skrajnie różnych warunkach. Dzięki temu, gdy postanowimy podjąć ekstremalne wyzwanie, będziemy mogli lepiej się przygotować i uchronić się przed zagrożeniami danego otoczenia. Ta książka pozwala na lepsze poznanie swojego ciała i przygotowanie się na nowe i wymagające wyzwania, jakich chcemy się podjąć w naszym życiu. Warto zanurzyć się w treść tej książki i przemierzyć z autorem, fascynujące i niebezpieczne krańce naszej planety, jak również poznać moc tkwiącą w naszych organizmach.