Przyszło nam żyć w ciekawych czasach, niektórzy mówią że w dziwnych. Wiele zmian było skondensowanych w krótkim czasie, które mają na nas wpływ i nasze życie.  Jest ich bardzo dużo, dlatego dzisiaj powiem Wam, jak się przygotować na te, które według mnie mogą zaboleć najbardziej. Bądźmy świadomi i nie dajmy się oszukiwać i wprowadzać w błąd.

Oszczędności

Pierwszym najważniejszym krokiem są oszczędności. Jak wiesz, wszystko drożeje w bardzo szybkim tempie. Będzie nam coraz trudniej odkładać pieniądze na czarną godzinę. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie. Oczywiście pojawią się głosy, że pieniądze na kontach tracą, ponieważ najlepsze oferty na konta oszczędnościowe np. w Aion Banku są na 2% a inflacja sięga 8%. Te osoby mają rację, ale zauważ, że stopy procentowe również rosną, co powoduje zwiększone koszty kredytów. Zastanów się, czy nie lepiej mieć na niezaplanowane wydatki kilka tysięcy gotówki czy taniej wziąć kredyt oprocentowany na 15% albo i więcej, gdy źle wybierzemy ofertę??

Nadchodzące zmiany

I teraz przejdziemy do bardzo niemiłej części wpisu, ponieważ jak wiesz, następują zmiany w ramach tzw. Nowego Ładu. Nie będę ich tu dokładnie opisywał, ponieważ nie jestem doradcą podatkowym, a tym bardziej nie znam Twojej sytuacji, ale wiedzieć musisz, że zmiany dotkną każdego – również Ciebie. Sprawdź ulgi, sposoby rozliczania podatków i ich wysokość. Nie daj się zaskoczyć. Jest wiele zmian które są trudne do zrozumienia i odpowiedniego zastosowania. Lecz nie tylko to się zmienia, wchodzą od pierwszego stycznia nowe taryfikatory mandatów oraz podwyżki na media i energię, to wszystko należy wkalkulować w codzienne wydatki oraz prowadzoną działalność. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś musisz szybko nadrobić te kwestie.

Zdrowie

Oczywiście powyższe informacje do niczego Ci się nie przydadzą, jeżeli nie zadbasz o swoje zdrowie. Wiem, że powtarzam to jak mantrę, ale nie chodzi o to aby cały czas poświęcać pracy. Prędzej czy później się wypalisz. Musisz zadbać o odpowiedni sen, zbilansowaną dietę oraz odpowiednią ilość ruchu. Nie chodzi mi tu abyś robił sobie jakieś noworoczne postanowienia. Zacznij myśleć co możesz zrobić aby Twoje zdrowie miało się jak najlepiej. Jeżeli zaniedbasz tą kwestię, to pozostałe sprawy ,mogą nie mieć znaczenia. Dodatkowo dochodzi kwestia pandemii, i nie chcę Cię do niczego przekonywać, tylko proszę abyś zweryfikował swoją wiedzę i sprawdził, kto wpływa na Twoją opinię na szczepionki, obostrzenia i inne kwestie zdrowotne związane z Covid-19. Abyś później nie żałował, że dałeś się oszukać osobie, która sprzedaje ubezpieczenia, a w wolnym czasie wymyśla i rozprzestrzenia informacje nie poparte żadnymi danymi. 

Kredyty hipoteczne

Kolejną kwestią są kredyty, które zazwyczaj bardzo mocno obciążają naszą kieszeń. Wszystko wskazuje, że przez rosnące stopy procentowe będzie w najbliższym roku tylko gorzej. Dlatego sprawdź ile wyniesie Twoja rata, przy bardzo pesymistycznym scenariuszu np. 8% WIBOR oraz prawdopodobnym 4%. Musisz to zrobić aby przygotować się do trudnych czasów. Pamiętaj, że podatki również pójdą w górę i ceny mediów, dlatego już dzisiaj musisz sprawdzić czy jesteś zabezpieczony na taką ewentualność. 

Mam nadzieję mimo wszystko, że dzięki mądrej pracy, doświadczeniu i umiejętnościom, które zebrałeś do tego czasu, nawet tak trudny okres uda Ci się przejść bez szwanku a nawet silniejszym i bardziej zaradnym. I tego Wam życzymy w nowym 2022 roku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *