Plan A” w reżyserii Doron Paz oraz Yoav Paz budzi w nas skrajne emocje gniewu, strachu, współczucia oraz stawia nas jako widza w bardzo niezręcznej sytuacji – po której stronie się opowiedzieć? Film trzyma w napięcie nie przez akcję i wybuchy, jak nowoczesne kino ć, a przez miliony myśli jakie pojawiają się w naszej głowie.

Twórcy i Aktorzy 

Jak już wspomniałem we stępie za reżyserię odpowiadają Doron Paz i Yoav Paz. Za kamerą stanął Moshe Mishali, a za produkcję odpowiedzialni są Getaway Pictures GmbH, Jooyaa Filmproduktion Berlin, Phiphen Pictures, United Channel Movies. Głównym rolę zagrał August Diehl (Max), obsadę uzupełniają: Sylvia Hoeks (Ana), Michael Aloni (Michael), Nikolai Kinski (Tzvi), Oz Zehavi (Menash), Milton Welsh (Belkin).

Nakam

Film “Plan A” Powstał na historii prawdziwych wydarzeń. Grupa ocalałych żydów z holokaustu chce wziąć odwet na Niemcach. Hitlerowcy wymordowali 6 mln żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn, w większości w gettach i obozach zagłady. Tym razem to pozbawieni rodzin i sensu życia Żydzi chcą się zemścić i zabić 6 mln Niemców. Poczytajcie o tej historii – warto ją poznać.

“Plan A”

Film jest oparty na przerażającej historii. Jednak jest ona tylko tłem do budowania emocji jakie przedstawione są na ekranie. Jako widzowie odczuwamy wiele z nich. Kiedy Żydzi biorą odwet na pojedynczych zbrodniarzach, odczuwamy sprawiedliwość, jednak za chwilę kiedy mordują Niemca, którego namówili do współpracy – czujemy gniew – czy tak właśnie nie postępowali naziści? Są to tylko dwie sytuacje kiedy twórcy skrajnie nami manipulują. Podczas oglądania będzie ich bez liku, a motywy rodzinne są nagminne. Wszyscy odczuwamy niepokój kiedy myślimy, że możemy stracić ukochaną żonę czy dziecko. Miejmy nadzieję, że dzięki takim produkcjom nigdy więcej nie dojdzie to takiej tragedii.

Prośba autorów

Na koniec pozwolę sobie na lekki spoiler. Na końcu filmu autorzy proszą nas o przemyślenie, jak zabolała by nas strata najbliższej rodziny. Warto sobie takie ćwiczenie zrobić, aby poczuć choć namiastkę tego co czuli – nie tylko żydzi – ale wszyscy co przeżyli wojny światowe i stracili bliskich. Mimo to, siedząc w ciepłych domach nigdy nie poczujemy tego co Ci ludzie. Nasze otoczenie nie pozwoli nam zbliżyć się do ich emocji nawet w kilku procentach, pamiętajmy, że poza stratą rodzin Ci ludzie tracili wszystko – nie mieli domów, jedzenia czy nawet bezpieczeństwa – byli w totalnym dołku w ruinie świata jaki znali sprzed wojny. 

Film fenomenalnie wzbudza uczucia u widza i jest według mnie pozycją, którą należy poznać.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *