Wiele osób pasjonuje się ogromem wszechświata. Niezliczone gwiazdy, galaktyki, planety i obłoki gazów. Dzisiaj obserwujemy przepiękne formacje zapierające dech w piersiach. Jak to wszystko powstało? Co doprowadziło do uformowania pierwszej gwiazdy, pierwszej czarnej dziury i oczywiście pierwszej galaktyki? Jesteście ciekawi? Sprawdźmy co nam o tym powie Emma Chapman w książce “Pierwsze światło: Jak wszechświat wyszedł z mroku.

Emma Chapman

Niezwykle ważny jest autor książek literatury faktu. Musimy pamiętać, że tego typu literatura powinna być tworzona przez naukowca, badacza i praktyka. Emma Chatman jest brytyjską fizyczką, pracownikiem naukowym królewskiego towarzystwa Dorothy Hodgkin w Imperial College London, laureatką nagrody Royal Society. Prowadzi badania na temat ery rejonizacji wszechświata. Trzeba przyznać, że Pani Emma ma ciekawy życiorys, dlatego tym bardziej nie mogłem doczekać się lektury.

Krok po kroku

Autorka wprowadza nas w zagadnienie wszechświata bardzo powoli. Abyśmy mogli zrozumieć bardziej skomplikowane procesy, przeprowadza nas przez podstawowe prawa fizyki – takie jak rozczepienie światła, prędkość światła, oddziaływania grawitacyjne czy czarną materię. Poza czystą nauką otrzymujemy również tło historyczne i wiele bardzo ciekawych porównań. A wszystko to powoduje, że nie czujemy się rzuceni na wielką wodę, gdzie nie możemy zrozumieć poruszanych zagadnień. 

Początki wszechświata

Każdy z nas słyszał o wielkim wybuchu. Emma przybliża nam to zagadnienie bardzo dokładnie z wieloma szczegółami. Aby mogła świecić pierwsza gwiazda musiało dojść do wielu ciekawych procesów. Przez długi czas były ona niezrozumiałe, jednak dzisiejsza nauka umie już odpowiedzieć na wiele trudnych kwestii. Jednak to nie oznacza, że wiemy wszystko. Autorka bardzo często powtarza, że pewna część wiedzy na której opieramy nasze teorie naukowe są hipotezami. Zakładamy, że tak jest ponieważ zachodzą pewne korelacje w galaktykach i ich ruchu. Jeszcze bardzo dużo jest do odkrycia w astrofizyce. 

“Pierwsze światło”

Po dość długim ale jak ciekawym wstępnie docieramy do sedna książki. Pierwsze światło – jak to mogło się wydarzyć i kiedy? Są to bardzo trudne pytania, na które Emma Chatman odpowiada w bardzo przystępny sposób. Tłumaczy jak powstały pierwsze gwiazdy oraz z czego, a to nie jest takie oczywiste jak mogłoby się wydawać. Przytoczę tu jeden fakt: słońce jest gwiazdą pierwszej populacji z dużą zawartością metali ciężkich jak np. żelazo. Natomiast pierwsze gwiazdy trzeciej populacji prawdopodobnie nie miały metali, ponieważ to one podczas reakcji termojądrowych wyprodukowały cięższe metale z wodoru. Pragnę również nadmienić, że się nie pomyliłem, a typy gwiazd określa się od ich odkrycia, dlatego słońce jest typu pierwszego a pierwsze gwiazdy typu trzeciego. 

Człowiek

No dobrze ale jak w tym wszystkim ma się człowiek. Pewnie będziesz zdumiony, ale gdyby nie pierwsze światło, zapewne nigdy byśmy nie powstali albo nasza forma byłaby zupełnie inna. My również wewnątrz naszych organizmów mamy pierwiastki wytworzone przez pierwsze gwiazdy, ich śmierć dała początek wszechświatowi jaki dzisiaj znamy. Oczywiście wszystko to trwało miliardy lat. Proces powstawania i dalszego formowania się otaczającej nas przestrzeni jest imponujący oraz żywy, a oznacza to, że za kolejne miliony i miliardy lat kosmos będzie wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. 

Podsumowanie

Książkę Emmy Chapman “Pierwsze światło” czyta się z wielką przyjemnością oraz łatwością. Napisana jest bardzo prostym językiem, z ciekawymi porównaniami i anegdotami. Podczas lektury nie czujemy ciężaru tej pozycji, czego trochę się obawiałem. Jak okazuje się spiny cząsteczek czy bozon Higgsa nie są takie straszne jak sobie o tym myślimy. Według mnie jest to bardzo ciekawa książka opisująca wiele aspektów kosmologicznych, jeżeli jesteś fanem kosmosu pozycja obowiązkowa.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *