Ostatnie dni były wyjątkowo upalne. W mojej okolicy temperatura dobijała do prawie 40︒C. Prognozy na najbliższe dni znowu mówią o upałach, jakie do nas się zbliżają. Nasza pamięć jest krótka i nie pamiętamy jak było jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Według statystyk dla miasta Rzeszów, widać jak nasz klimat się zmiania. W latach 1960 – 1969 dni upalnych (powyżej 30︒C) było 47 natomiast już w latach 2008 – 2017 mieliśmy tych dni już aż 141!! Czyli o 300% więcej. A to nie wszystko, jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku, upały występowały od czerwca do sierpnia. Aktualnie występują od maja do września. Po więcej statystyk i ciekawych wniosków zapraszam do artykułu Jak zmienia się liczba dni upalnych w Polsce (na przykładzie Rzeszowa)? A my się dzisiaj zastanówmy do każdy z nas może zrobić aby zminimalizować nagrzewanie się naszej planety.

Opakowania zbiorcze

Dużo mówi się o tonach śmieci jakie nas otaczają i o wyspie plastiku na oceanie. Jednak niewielu z nas coś z tym robi, a każdy może, bo tak naprawdę niewiele potrzeba. Zamiast kupować np. ryż w małych opakowaniach po 400 g. dodatkowo pakowany w woreczki z plastiku, możemy kupić kilogram w papierowej torbie. Oczywiście jak się obawiasz, że się rozsypie, możesz w domu przesypać go do opakowania trwalszego np. puszki, która przetrwa z nami lata. Wodę jeżeli kupujesz rób to w baniakach po 5l zamiast w buteleczkach 0,5l chodź najlepiej używać domowej z kranu – ona naprawdę nadaje się do spożycia i jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Oczywiście ja tu nie namawiam, aby np. kupować opakowania sera po 1kg jeżeli miałbyś połowę wyrzucić. Rób tak, aby zminimalizować ilość śmieci, które produkujesz.

Siła mięśni

Ludzie mają sporo siły i nie muszą poruszać się wszędzie samochodem. Jeżeli mamy do zrobienia małe zakupy, zróbmy sobie spacer, lub wybierzmy się rowerem z koszem. Nie dość, że zaoszczędzimy na paliwie, planeta będzie zdrowsza, to jeszcze zrobisz coś dla swojego zdrowia. Dobrą opcją będzie również skorzystanie z komunikacji miejskiej. Muszę się wam przyznać, że jeszcze jakiś czas temu, na siłownię dojeżdżałem autem aby poćwiczyć, zamiast pójść na pieszo mimo, że mam naprawdę niedaleko. To jest naprawdę absurd, aby trochę ponad kilometr na siłownię jechać autem. To trochę tak, jakby ktoś pojechał pobiegać, dlaczego od razu nie zacząć za uliczką własnego podwórk? Dziś już tego nie robię.

Jest Ci to nie potrzebne 

Uwielbiamy posiadać różnego rodzaju rzeczy, mimo, że tak naprawdę ich nie potrzebujemy. Sam kiedyś uwielbiałem wymieniać elektronikę. Na całe szczęście już mi przeszło, komputer na którym piszę ten artykuł ma już parę ładnych lat, a smartphone, którego używam od 5 lat, wystarcza do obsługi konta twitterowego Siła nauki. Pamiętajcie, że każdą rzecz z której rezygnuje, to dla planety mniej wydobytych surowców, mniej spalonych paliw kopalnych, mniej przerobionych substancji i mniej zużytej energii. Jeżeli czegoś naprawdę nie potrzebujesz albo urządzenie które posiadasz nadal działa to nie musisz mieć nowego. Zaoszczędzisz a pieniądze wydaj lepiej na dzieci czy partnera. Zwróci Ci się wielokrotnie.

Twoja posesja

Możesz również wydać pieniądze na modernizację domu. Pamiętaj, że zmiany trzeba zacząć od siebie. Jeżeli jesteś w stanie zainwestować i zmniejszyć zużycie energii swojego domu, warto to zrobić. Jeżeli kiedyś wykostkowałeś całe podwórze, może warto wrócić do trawy i drzew. Być może mógłbyś poprawić retencję swojej działki? Jest wiele rzeczy które możemy zrobić u siebie na podwórzu dla planety. Wystarczy chcieć.

Jeżeli uważasz, że nie warto to raz jeszcze zapraszam do zapoznania się z artykułem Jak zmienia się liczba dni upalnych w Polsce (na przykładzie Rzeszowa)?. I zobacz jak szybko zmieniamy klimat. Jeżeli twoje dzieci mają dzisiaj powiedzmy 10 lat to za 30 lat co ich czeka na tak zniszczonej Ziemi? Nadal uważasz, że Ciebie to nie dotyczy? 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *