Dolina Krzemowa owiana jest wieloma mitami i legendami. Za guru technologii powszechnie  uznaje się Steva Jobsa i produkty które wymyślił – czyli iPod, iPhone, MacBook i iPad. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że to nie on zapoczątkował sukcesy i wielką transformację na południowym wybrzeżu zatoki San Francisco. Wiele lat przed pojawieniem się Jobsa, byli już tam obecni wizjonerzy, którzy położyli podwaliny pod obecny stan rzeczy i kult technologicznych gigantów jakimi są Google, Apple, HP, Facebook, WhatsApp, Tesla, Paypal czy Sun Microsystem. Aby poznać tajemnice tego wyjątkowego miejsca na ziemi, obejrzyjcie mini serial Nieznana historia Doliny Krzemowej na Discovery Science.

Na długo przed powstaniem gigantów

Z programu mamy okazję dowiedzieć się m.in. – kto wynalazł mysz komputerową i zapoczątkował interfejs użytkownika, jaka firma wdrożyła luźną kulturę pracy w dolinie, czy też kto dysponował jednym z pierwszych komputerów. Te wydarzenia doprowadziły do uformowania obecnego kształtu, tego legendarnego miejsca na mapie. Dzisiaj Palo Alto owiane jest wręcz kultem wśród przedsiębiorców i fanów nowinek technologicznych. Jednak jak pokazuje serial, aby do tego doszło, potrzebny był wysiłek i…ogromna ilość przypadków. Nie wszystko szło zgodnie z planem i nie było dopracowane w najmniejszym calu. Dzisiejsi giganci jak Google, Apple i Facebook, posiadali silne konotacje z innymi przedsiębiorcami i inżynierami technologii, zanim rozpoczęli swój marsz na sam szczyt. Warto poznać początki i co spowodowało obecny stan rzeczy. Podobnie jak poznanie genezy określenia Dolina Krzemowa. Wszystko to znajdziecie w serialu, który dostępny jest na Playerze.

Zmagania i zawirowania

Miejsce w którym swoje siedziby mają największe firmy z dziedziny nowych technologii, posiada również swoje ciemne strony i kryzysy. Szczególną uwagę zwraca chociażby to, że branża komputerów i oprogramowania zdominowana jest przez mężczyzn. Kobietom trudno jest przebić się przez szklany sufit – o czym wspominają kobiety na wysokich stanowiskach w programie. Jednym z największych kryzysów był krach na rynku dotcomów – zakończony w 2001 roku. Wielokrotnie wieszczono upadek całej Doliny Krzemowej, jednak wielokrotnie już podnosiła się z kolan i odnosi dalsze spektakularne sukcesy. Za żadnym z tych triumfów nie stoi jedna osoba, zawsze było to grono wzajemnie powiązanych ludzi. Idealnym przykładem jest tzw. mafia PayPal – dzięki właścicielom i pracownikom tej firmy powstało mnóstwo dochodowych startupów i innych przedsiębiorstw. Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez niektórych usług i serwisów internetowych. Nie obyło się także bez wrogiej konkurencji ze strony azjatyckich firm. Firmy z USA mocno odczuły kradzież patentów i technologii – co wywołało kryzys i masowe zwolnienia. 

Powiew wolności

Podczas oglądania programu, można odnieść wrażenie, że w Dolinie Krzemowej panuje swoboda i wolność w działaniu. To tam stworzono warunki pracy zachęcające do kreatywnego myślenia i powodujące, że w miejscu pracy spędza się sporą część dnia. Czy jest to dobre czy złe? Sami oceńcie i wyciągnijcie wnioski podczas seansu. Styl swobodnego ubierania się i bujne fryzury wywodzą się z podejścia jednej firmy z branży gier. Będziecie zaskoczeni co to za przedsiębiorstwo. Jednak wolność i luźne podejście do życia nie powoduje, że każdy będzie mógł godnie żyć. Wiele osób w tym zakątku Stanów Zjednoczonych zmaga się z ubóstwem i bezdomnością. Warto zastanowić się nad tym, co jest tego przyczyną. 

Podsumowanie

Serial Nieznana historia Doliny Krzemowej o twórcach technologicznych potęg ogląda się fenomenalnie. Jesteśmy trzymani w napięciu przez cały czas jego trwania. Mamy okazję doświadczyć wielu momentów AHA! i WOW! Chociażby wtedy, gdy dowiadujemy się jak powstała firma Intel. Przypadki i szczęśliwe zbiegi okoliczności, są znakiem rozpoznawczym wielu przełomowych wydarzeń i powstania najpopularniejszych urządzeń i aplikacji w Dolinie Krzemowej. Wiele miejsc na świecie stara się odwzorować ten model i zgromadzić najtęższe umysły blisko siebie w hubach technologicznych. Czy jednak mają szansę stworzyć podobnych potentatów rynku jak Google, Airbnb, Facebook, WhatsApp czy Apple? Przekonajcie się na własnej skórze, na czym polega fenomen tego miejsca i tych firm, podczas seansu tego fascynującego programu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *