To już kolejny raz, kiedy Yuval Noah Harari zaskakuje swoich czytelników w ciekawy sposób. Tym razem, wraz z książką Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem, zwraca się głównie do młodych czytelników. W przystępny i zrozumiały sposób przedstawia skomplikowane dzieje ludzkości, co dodatkowo zostało opatrzone niezwykłymi ilustracjami, jakie przygotował Ricard Zaplana Ruiz. Dzięki takiej formie, wyjaśnia najbardziej niezwykłą tajemnicę świata. Jak to się stało, że to właśnie człowiek zawładnął całym globem i podporządkowała sobie inne istoty oraz ziemie. 

Dominacja człowieka

Yuval Noah Harari ma ogromny dar do opowiadania historii w fascynujący sposób. Sporządzone przez niego zdania czyta się z ogromną przyjemnością. I właśnie ta umiejętności – jak sam podkreśla – w dużym stopniu uczyniła człowieka najpotężniejszą istotą na ziemi. Do tego dochodzi umiejętność współpracy w grupie nieznajomych i mamy gotowy sposób na zdominowanie świata. Te dwa elementy stały się kluczowe do tego, aby ujarzmić potężne i wielkie zwierzęta oraz do stworzenia społeczności mogących podbijać i odkrywać świat. W taki sposób mały człowiek mógł pokonać większe i groźniejsze istoty oraz dyktować warunki na ziemi. Dodając do tego umiejętność tworzenia narzędzi – człowiek stał się potężny i mógł zmieniać losy świata.

Dziedzictwo homo sapiens

W swojej najnowszej książce, autor wyjaśnia młodym osobom – i nie tylko – jakie cechy i zachowania odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Nawiązuje m.in. do tego – dlaczego wierzymy w duchy i potwory oraz dlaczego lubimy opychać się słodkościami. Jesteście ciekawi tych zagadek? Gorąco zachęcam do lektury książki “Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem”. Tych zależności jest o wiele więcej i są to tylko przykłady. Tak naprawdę odziedziczyliśmy mnóstwo innych cech i mają one swoje odzwierciedlenie w naszym codziennym życiu. Warto je poznać, dzięki temu zrozumiemy swoje zachowania i co nami kieruje podczas wykonywania codziennych czynności i w jaki sposób reagujemy na zewnętrzne bodźce. 

Podsumowanie

Książka z pewnością przyda się młody czytelnikom w poznaniu losów świata i zabierze ich w niezwykłą podróż, gdzie będą mogli poznać pradawnych ludzi i zwierzęta. Będzie to dla nich okazja do zrozumienia wielu zjawisk i procesów, jakie zachodzą na świecie od milionów lat. Prosty język autora i ilustracje Ruiza sprawiają, że czas spędzony na czytaniu jest bardzo przyjemny, wręcz trudno oderwać się od lektury. Na łamach książki poruszono wiele poważnych tematów. Pośród nich są te związane z zabijaniem zwierząt przez sapiens, jak i te opisujące odkrywanie i podbój świata przez pradawnych ludzi. Pomimo wielu tragicznych momentów w dziejach ludzkości, książka daje nadzieję na zmianę historii i naszego zachowania. Tak jak potrafiliśmy doprowadzić do wyginięcia wielu gatunków zwierząt, tak teraz możemy je ocalić i sprawić że świat będzie lepszy. Zachęcam każdego do przeczytania tej książki niezależnie od wieku. Mądrość zawarta na jej kartach jest uniwersalna dla każdego i może sprawić, że z każdym rokiem będziemy mogli stworzyć sobie lepszy świat. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *