Wiele osób żyje w przekonaniu, że nie są w stanie więcej zarabiać, mieć wymarzonej pracy czy prowadzić dobrze rozwijającego się biznesu. Co gorsze, ich najbliższe otoczenie ciągle im powtarza, że mają bardzo dużo do zaoferowania, a mimo to boją się działać. Ludzka psychika jest skomplikowana. Jednak można ją oszukać i sprawdzić ile jesteśmy warci. Nie jest to tak trudne jak Ci się wydaje. Zresztą sprawdź sam nasze pomysły na przełamanie się i podniesienie własnej wartości!

Sąsiad Midas – najbogatszy w mieście

Zanim powiem wam o kilku sposobach na przekonanie się o własnej wartości, zacznę od obalenia mitu Midasa – czyli takiej osobie, której wszystko się udaje, a czego się nie dotknie zamienia w złoto – a przynajmniej na worek studolarówek. Zastanów się, kiedy ostatni raz poszedłeś na rozmowę o pracę? Kiedy ostatnio postanowiłeś i zrealizowałeś pomysł na własny biznes? Jeżeli szukasz w odmętach pamięci i przypomina Ci się właśnie, że pracujesz w jednej firmie na tym samym stanowisku od 10 lat – to muszę Cię rozczarować – samo nic się nie zmieni. A jednocześnie muszę Cię uświadomić – Twój sąsiad Midas ma takich rozmów dziesiątki, a być może i kilka biznesów, które lepiej udały się albo gorzej. Sukcesami chwali się każdy, a porażkami nikt – pamiętaj o tym.

Okazji musisz szukać i być przygotowanym

To od razu obalmy jeszcze jeden mit – okazja szuka człowieka – nie to nie okazja szuka człowieka, tylko człowiek szuka okazji, zapamiętaj to sobie!!! Jeżeli chcesz coś osiągnąć, to po pierwsze szukaj okazji – przeglądaj ogłoszenia o pracę, szukaj dofinansowań na nową działalność gospodarczą itd. Ale co równie ważne, bądź przygotowany na nadarzające się okazje. Chcesz zmienić pracę, przygotuj się do tego – stwórz profesjonalne CV ze zdjęciem, weź udział w szkoleniu jeśli jest to potrzebne, a być może zacznij prowadzić bloga eksperckiego, aby pokazać światu, że znasz się na swojej profesji. Pamiętaj , że musisz szukać okazji, być na nią przygotowanym i wziąć w niej udział – co jest najtrudniejsze – bo trzeba się przełamać. Jak to zrobić?

Bierz udział

Aby podnieść własną samą ocenę, należy się przełamać i uczestniczyć  w rekrutacji. Na samym początku podejdź do sprawy obojętnie,  bez emocji i bez oczekiwań. Wyślij CV do kilku firm i zobacz co się stanie. Jak wyślesz ich odpowiednio dużo, na pewno ktoś na nie odpowie. Idź na rozmowę nie oczekując sukcesu. Chodzi tylko o to aby się przełamać. Dziś zarabiasz 3 000 zł a średnia na rynku na podobnym stanowisku to 3 100 zł zaproponuj 5 000 zł albo nawet 6 000 zł. Jest znikoma szansa, że w takiej sytuacji ktoś zaproponuje pracę. Ty natomiast masz zbierać doświadczenie i podnieść samoocenę. Jak ktoś zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną, oznacza to, że jesteś dla niego wartościowy. Musisz co jakiś czas wybrać się powiedzmy dla “sportu” aby nie wypaść z wprawy. Jeżeli natomiast uznasz, że zaproszenie jest również dla Ciebie interesujące, dopasuj swoje oczekiwania do rynku i aktualnych zarobków.

Twoja wartość – co to oznacza?

Teraz należy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie – ile jesteś wart? Sprawdź ile zarabiają ludzie na stanowisko na jakie chcesz aplikować. Celowo nie będę podawał konkretnego adresu z kalkulatorem. Jest ich kilka i każdy pokazuje trochę inne dane. Musisz przeanalizować chociaż trzy aby mieć ogólne rozeznanie. Zastanów się realnie, jakie masz umiejętności i doświadczenie oraz policz dodatkowe koszta jak np. dojazdy. Na tej postawie wyceń swoje usługi i taką kwotę zaproponuj. Pamiętaj jednak aby nie doprowadzić do sytuacji, że będziesz realnie zarabiał mniej oraz daj sobie szansę na negocjacje. Nie uda się – nic się nie stało, już wiesz, że należy szukać kolejnej okazji.

Co mam do stracenia?

Druga sprawa o jaką musisz zadbać aby podnieść własną śmiałość, to analiza co się może wydarzyć jak się nie uda? Patrząc tak obiektywnie to nic! To ty szukasz okazji, więc masz pracę lepszą czy gorszą. Dobrze się przygotowałeś do nadarzających okazji, więc posiadasz ponadprzeciętną wiedzę w dziedzinie jaką się zajmujesz. Od negatywnej odpowiedzi w Twoim życiu nic się nie zmieni, możesz jedynie poprawić własną sytuację. Są osoby, które zaraz napiszą w komentarzu, że nie wiesz gdzie trafisz i może być różnie. Prawda, może być różnie, ale to również można przewidzieć wcześniej i sprawdzić opinie w Internecie oraz popytać znajomych jak się pracuje w danym miejscu. Jednak nie ufaj do końca opiniom w sieci. Jeżeli jest bardzo dużo negatywnych opinii powinno zapalić to lampkę ostrzegawczą, jednak należy pamiętać, że najczęściej te opinie piszą osoby urażone i z poczuciem odrzucenia. Szukaj konkretnych informacji. Opinia, że szef to debil nie mówi nic i na pewno napisana jest w emocjach. Jednak zawsze trzeba się zabezpieczyć i na tą okoliczność – jest tylko jedno rozwiązanie – oszczędności! Musisz mieć minimum na 6 miesięcy życia bez przychodu, po to aby mieć czas na znalezienie dobrej pracy bez presji. 

Jak sam widzisz, nie jest to takie trudne. Szukaj okazji, dobrze się przygotuj i pozwól sobie na eksperymenty. To Ty jesteś osobą inicjującą spotkanie, nie musisz być spięty, możesz jedynie sobie poprawić sytuację w życiu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *