Sprawa otrucia Aleksieja Nawalnego obiegła i zszokowała cały świat. Wina za ten czyn spadła na Władimira Putina i oprawcę, który zresztą w rozmowie potwierdził przypuszczenia w kontekście otrucia rosyjskiego opozycjonisty. Film Nawalny – wróg Putina numer 1przybliża nam kulisy tej kontrowersyjnej sytuacji, która miała miejsce w samolocie lecącym z Tomska do Omska w Rosji. Na szczęście Nawalny uszedł z życiem i mógł dzięki temu wszcząć własne śledztwo, prowadzące do ujawnienia sprawców próby jego zabójstwa. Film pokazuje jego wytrwałość, szczegóły zamachu na jego życie, ale i kontrowersje związane z tą postacią. 

Sprzeciw wobec władzy

Aleksiej Nawalny stał się jednym z największych krytyków Putina i partii Jedna Rosja w Federacji Rosyjskiej. Na organizowanych przez siebie wiecach i za pośrednictwem mediów społecznościowych, prowadził kampanię przeciw sprawującym władzę. Uciekał się do tworzenia nagrań obnażających korupcję i nepotyzm rządzących, w których nie brakowało czarnego humoru i prześmiewczości. Dzięki swoim działaniom docierał do milionów obywateli, co sprawiło, że Putin zdobywał coraz więcej przeciwników. Pozycja Nawalnego stała się tak mocna, że niemal wygrał wybory na mera Moskwy. Za swój sprzeciw zapłacił wysoką cenę. Był śledzony ponad trzy lata i finalnie został otruty na pokładzie samolotu, za pomocą substancji zwanej Nowiczok.

Oko w oko ze śmiercią

W filmie widzimy losy Nawalnego i jego współpracowników przed i po otruciu. Na jego szczęście, dzięki szybkiej reakcji pilota samolotu i lekarzy, został przetransportowany do szpitala i uratował jego życie. Nie obyło się bez walki z władzami Rosji i osobami, które utrudniały wykrycie celowego zatrucia. Dzięki ekipie filmowej, mamy okazję dowiedzieć się, kto stał za kulisami niedoszłej zbrodni i walki z największym rosyjskim opozycjonistą. Po wyzdrowieniu, Nawalny ze swoimi współpracownikami zabrał się do pracy i ujawnienia trucicieli. Finał tej sprawy jest zaskakujący i szokujący – możecie się o tym przekonać oglądając film na Canal+online.

Walka z opozycją i kontrowersje

Nawalny stając się wrogiem publicznym numer jeden, zyskał wielu przeciwników w Rosji. Poprzez swoją działalność naraził się wielu osobom. Ponieważ ujawnił wiele niewygodnych faktów dla sprawujących władzę polityków i osób z nimi powiązanych. Mimo swojego wizerunku bohatera, w filmie widzimy także zachowania które tworzą rysę na jego wizerunku. Chodzi tutaj o jego skrajny nacjonalizm i sympatyzowanie z kontrowersyjnymi ugrupowaniami. Film nie poddaje ocenie jego zachowania, sami musicie ocenić postawę głównego bohatera i to jak postępował. Na ekranie przedstawiono w pigułce jego aktywność i to w jaki sposób chce oddziaływać na Rosję i jej obywateli. 

Podsumowanie

Dokument Nawalny – wróg Putina numer 1opisuje losy Aleksieja Nawalnego i skupia się głównie na sprawie jego otrucia. Podłożem do zlecenia zabójstwa okazuje się być sprzeciw wobec aktualnej władzy w Rosji. Dowiadujemy się wielu cennych informacji i poznajemy otoczkę tej złożonej i kontrowersyjnej sprawy. Film ogląda się z zapartym tchem, gdzie jest wiele przełomowych momentów w których szerzej otwieramy oczy. Obraz jest zmontowany bardzo barwnie, co jest związane również z czarnym humorem jaki prezentował rosyjski opozycjonista. Jego sprawa odbiła się echem na całym świecie, co doprowadziło do zaangażowania się w nią wielu polityków i głów państw. Warto poznać kulisy tej sprawy, ponieważ możemy uzyskać namiastkę informacji i współczesnej scenie politycznej w Rosji. Film jest godny polecenia dla osób śledzących aktualną politykę na wiecie, geopolitykę i są zafascynowani sprawami kryminalnymi. Jest to bardzo dobry obraz ukazujący złożoność i bezkompromisowość rosyjskich polityków oraz bunt ich przeciwników.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *