Na rynku wydawniczym pojawił się drugi tom książki Rafała Janika o inwestowaniu na giełdzie. Już pierwsza pozycja była bardzo dobra, jednak niedosyt pozostał. Czytelnicy często dopytywali o szczegóły inwestycyjne oraz narzędzia, czy też rzadziej wykorzystywane instrumenty finansowe. I oto się doczekaliśmy kolejnej bardzo ciekawej pozycji “Książka o inwestowaniu.” Zapraszam do recenzji.
Rafał Janik
Rafał Janik zajmuje się zawodowo zarządzaniem ryzykiem inwestycyjnym oraz analizą danych. Jest założycielem firmy Aurora Advisors. Ukończył Uniwersytet Gdański. Jest autorem książek oraz artykułów o tematyce ekonomicznej oraz biznesowej. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie na rynku wycen i inwestycji.
Łatwość zrozumienia
“Książka o Inwestowaniu” jest skierowana dla osób stawiających pierwsze kroki w inwestycjach. Jest napisana bardzo prostym, ale wiele wnoszącym językiem. Autor unika trudnego branżowego słownictwa. Jeżeli nie jest to możliwe, od razu przedstawia znaczenie zagadnienia, tak aby wszyscy zrozumieli o co chodzi. Dodatkowo w książce znajdziemy sporo wykresów oraz tabel ilustrujących słowa P. Jasika i przedstawianych przykładów. Muszę szczerze powiedzieć, że jest to jedna z najłatwiej przyswajalnych książek o inwestycjach giełdowych jaką czytałem, za co należy się ogromny szacunek autorowi.
Treść
Rafał Jasik podzielił swoją książkę na trzy rozdziały: Gospodarka a giełda, Wybrane segmenty rynku akcji i Giełdowa (nie)codzienność. Według mnie jest to bardzo przemyślany i warty uwagi podział. W pierwszej części dowiadujemy się, czy giełda ma jeszcze jakieś powiązanie z gospodarką? Czy aby zadłużenie budżetu państwa na 60% czy więcej, to aż taki kłopot w porównaniu do przeciętnego Kowalskiego. Zastanów się na jaki % zadłuża się przeciętna osoba zaciągająca pożyczkę na dom? Odpowiedź znajdziesz również w książce.
W drugiej części Rafał Janik przedstawia takie aspekty jak: Akcje Amerykańskie czy spółki wzrostowe. Oczywiście każdy kto interesuje się giełdą zna te terminy i ma wiedzę na ich temat, ale już REIT-ach w polsce mało osób słyszało. Bardzo popularny sposób inwestycji za oceanem czy zachodniej Europie. Jednak w Polsce nadal nie ma prawa pozwalającego zakładać podmioty o tej charakterystyce, co nie wyklucza możliwości inwestycji w nie przez polskie domy maklerskie.
Trzecia i ostatnia część jest o dość rzadko poruszanych przez autorów tematach, jak inwestycje w spółki upadłościowe ale nadal notowane, wezwaniach do sprzedaży akcjach czy prawie do poboru. te sytuacje na rynkach wydarzają się codziennie, ale mało o nich jest publikacji. Zresztą autor w pierwszym tomie również nie poruszył tych zagadnień. Tym lepiej, że pojawił się drugi tom uzupełniający naszą wiedzę w tym zakresie.
Podsumowanie
Uważam, że książka jest bardzo interesująca dla początkowych inwestorów. Znajduje się w niej bardzo duża wiedza, a w szczególności uzupełnia już zdobytą z pierwszego tomu. Warto zaznaczyć, że można przeczytać wyłącznie drugi tom, lecz autor odwołuje się do przekazanej wiedzy w pierwszej części i jak nie mamy jeszcze żadnej wiedzy o inwestowaniu w akcje, warto przeczytać w pierwszej kolejności tom pierwszy. Książka jest napisana prostym językiem bardzo przyswajalnym. Z całą pewnością nie marnujecie czasu sięgając po tą pozycję.
Książka jest dostępna na stronie wydawnictwa maklerska.pl: