Każdy z Nas chce być postrzegany jako dobry przywódca fenomenalnie działającej firmy. W dzisiejszych czasach nie jest to takie proste. Przestarzałe i skostniałe zasady prowadzą do demotywacji pracowników. Brak jakiegokolwiek wpływu na kierunek firmy oraz  niezrozumienia pracowników najniższego szczebla przez przełożonych destruktywnie wpływa na całą organizację. wszystkie te i więcej problemów jest poruszonych w “Korporacyjni Rebelianci. Niech praca będzie frajdą”.

Korporacyjni rebelianci

Tytuł książki nie wziął się znikąd. Autorzy pracując w korporacji, czuli się wyłącznie nieistotnymi trybikami których łatwo zastąpić. Ponadto uważają, że ich słuszne uwagi na temat działania korporacji są puszczane mimo uszu. Te trudne aspekty popchnęły ich do porzucenia własnej drogi i rozpoczęcie szukania odpowiedzi na ich pytania u najlepszych zarządzających na świecie. Książka przeprowadza czytelnika przez fenomenalną historię poszukiwań odpowiedniej drogi i nauki – jak zarządzać aby każdy pracownik był zaangażowany w swoje obowiązki z poczuciem misji. Ruszyli w drogę i zaczęły dziać się niesamowite rzeczy oraz poznali fantastyczne historie.

Hierarchia i zysk

Większość firm jest nastawiona na zysk za wszelką cenę – co w sumie jest naturalne. Firmy są po to aby zarabiały. Jednak hierarcha jaka w nich jest tworzona zamiast pobudzać pracowników i całą działalność, niszczy ją od środka. Autorzy uczą demontować takie piramidy, mówią dlaczego w dzisiejszych czasach nie mają one prawa bytu oraz jak dzięki nowej ideologii zarządzania, od dołu korporacje zyskują wiatr w żagle, a ich zyski zaczynają rosnąć w szybkim tempie. Największą przeszkodą oczywiście jest kadra zarządzająca, która nie chce zrzec się przywilejów. 

Kreatywność oraz eksperymenty

Minnaar Joost oraz de Morree Pim kładą duży nacisk na kreatywność oraz eksperymenty. Opisują jak wpływa na pracę możliwość rozwijania się pracowników. Udowadniają, że ludzie wykonujący swoje obowiązki, bardzo dobrze wiedzą jak rozwiązać wiele kłopotów związanych z obsługą klienta czy produkcją, wystarczy dać im wolną rękę i otworzyć się na ich kreatywne myślenie. Pozwólmy na eksperymenty, sprawdzajmy jak wpływają one na zaangażowanie naszych zespołów oraz jak reagują klienci. Autorzy opisują bardzo ciekawą historię okrętu podwodnego. Nawet w takiej organizacji jak wojsko można wdrażać kierownictwo oddolne zaangażowanie, kreatywne oraz dobrze działające. 

Mniej kontroli

Korporacyjni rebelianci poruszają kwestie zaufania. Opierając się na badaniach udowadniają, że brak zaufania w stosunku do pracowników wynika z negatywnych zachowań 3%  zatrudnionych. Wyobrażacie sobie to, że te wszystkie wewnętrzne “dokumenty” które tworzycie są tylko dlatego, że garstka osób wykorzysta sytuację w celu osiągnięcia własnych korzyści w sposób bezprawny? Pomyślcie ile czasu ludzie tracą na bezsensowną pracę i zasady przez trzy na sto osób. Im mniej kontroli tym więcej zadowolenia pracownika i czasu na pracę, a nie bezużyteczne formularze i zgody. Autorzy udowadniają tezę, iż wolni ludzie chętniej wykonują swoje zadania.

Tajność

Korporacyjni rebelianci poruszają również kwestie finansowe i przekonują, że pracownicy powinni znać sytuację firmy oraz wiedzieć ile ich zespół ma środków. Ludzie nienawidzą niepewności, wolą wiedzieć co się dzieje. Otwarta firma mówi wszystkim zainteresowanym, na czym stoją i ile dzięki nim firma zarobiła lub straciła. Pobudza się w ten sposób zaangażowanie – nikt nie chce przynosić strat. 

Talent

Minnaar Joost oraz de Morree Pim zauważają również, że ludzie mają pewne predyspozycje do wykonywania konkretnych zadań. Jedni są lepsi w naukach ścisłych a inni w tworzeniu rozrywki. Dlatego uważają, że należy kłaść nacisk na umiejętności i talenty swoich pracowników. Nie ma sensu męczenia ich sprawami z którymi sobie nie radzą i ich przytłaczają, lepiej niech zajmą się tym co sprawia im przyjemność. 

“Korporacyjni Rebelianci” 

Z czystym sumieniem muszę przyznać, że książka jest warta uwagi. Czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie. Autorzy postarali się ubrać całą zawartą wiedzę w ciekawą fabułę i ich własną historię. Podana wiedza jest skondensowana, poparta badaniami oraz doświadczeniem najlepszych managerów, którzy oddali władzę w ręce pracowników. 

Recenzja przygotowana dzięki uprzejmości Studio Emka

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *