Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są milionerami. Większości z Nas wydaje się, że określa się w ten sposób osobę, która posiada na koncie 1 000 000 zł “żywej” gotówki. Jednak nie o to w tym wszystkim chodzi. W naszym społeczeństwie funkcjonują dziesiątki milionerów – nawet nie wiedząc o tym. Być może i Ty jesteś milionerem albo bankrutem – sprawdź!!

Nasze aktywa i pasywa

W pierwszej kolejności policz wszystkie aktywa i pasywa jakie posiadasz. Jest to najprzyjemniejsza część. Póki co nie zastanawiaj się czy masz coś na kredyt czy nie. Włącz arkusz kalkulacyjny i zacznij wpisywać najcenniejsze przedmioty jakie masz. Zacznij od nieruchomości, aut, biżuterii, sztuki, akcji, obligacji, gotówki, sprzętu RTV i AGD kończąc na najmniejszych przedmiotach. Jednak nie przesadzaj, jeśli coś jest warte kilka złotych to sobie daruj. Jeśli posiadasz już listę swojego majątku, przystąp do jego wyceny. Jednak pamiętaj aby przyjąć wartość rynkową a nie za jaką nabyłeś dany przedmiot. Nieruchomości być może są droższe niż wtedy kiedy je kupowałeś, a auta z całą pewnością są mniej warte. Najlepiej użyj w tym celu portali aukcyjnych.

Wartość długu

Pewnie zrobiło Ci się bardzo przyjemnie kiedy podsumowałeś wartość należących do ciebie aktywów i pasywów. Jednak jak znam życie, część z nich została zakupiona na różnego rodzaju raty i kredyty, więc zajmijmy się tą mniej przyjemną stroną medalu. Analogicznie wypisz w arkuszu wszystkie długi jakie na Tobie zalegają. Nie istotne, że jakaś rata wynosi 25 zł, uwzględnij nawet te najmniejsze. Odszukaj umowy i policz na dzień dzisiejszy ile rat i w jakiej wysokości zostały do zapłacenia. Jeżeli posiadasz kredyt hipoteczny, oblicz dług po  ostatniej racie, nie przejmuj się zmieniającym WIBOREM. Liczymy Twoją wartość na dzień dzisiejszy. Oczywiście jeśli zalegasz z jakimiś ratami – to też je dolicz uwzględniając odsetki – tak samo wszystkie nieuregulowane płatności np. rachunki. 

Łączna wartość 

Nadszedł czas prawdy. Ile tak naprawdę jesteś wart – oczywiście mówimy o majątku. Większość z Nas trochę się zasmuci. Pewnie pierwsze obliczenia pokazały duże majątki, jednak po policzeniu wszystkich długów być może jesteś pod kreską czego oczywiście Ci nie życzę. Teraz masz jasną sytuację. Jeżeli Twoje długi są dużo większy niż majątek, prawdopodobnie jest to związane, z tym że zaciągnąłeś  złe długi – duża ilość pożyczek na wysoki procent, kredyt hipoteczny na bardzo długi okres czasu. Wszystko to mogło spowodować, że spłacasz nadal odsetki a nabyte dobra już straciły na wartości. Dobrym przykładem może być zakup auta na kredyt. Wartość pojazdu szybko spada a oprocentowanie znacznie podnosi koszt zakupu. 

Jednak mam nadzieję, że większość z Was ma dodatnią wartość swoich majątków. Dajcie znać w komentarzach czy jesteś milionerem czy bankrutem, a może masz niewielki majątek przy brak zobowiązań??

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *