Bardzo często pozory mylą. Osoby które wydają się nam bogatymi, są biedakami i na odwrót. Nie liczy się to jak życie wygląda na zewnątrz ale również w środku. Twój majątek definiuje oszczędności, długi oraz inwestycje. Dopiero suma wszystkich tych elementów mówi o twoim bogactwie czy biedzie!!!

Poduszka bezpieczeństwa

Pierwszym papierkiem lakmusowym jest poduszka bezpieczeństwa. Jeżeli nie posiadasz żadnych oszczędności, to z całą pewnością jesteś biedny. Minimalna poduszka powinna wynosić sześciokrotność Twoich wydatków. Jednak ja polecam dwunastokrotność. Posiadając takie zaplecze finansowe, jesteś zabezpieczony na wszelkie ewentualności i problemy.  

Długi

Kolejnym bardzo ważnym aspektem są długi. Jeżeli posiadasz dużo kredytów konsumenckich, takich jak raty na TV czy nowe auto i przy tym nie masz poduszki bezpieczeństwa – jesteś biednym człowiekiem. Nawet w sytuacji kiedy jeździsz autem za pół miliona złotych. Gdy musisz spłacać ratę, nie masz zabezpieczenia finansowego i tracisz pracę – z czego pokryjesz koszty życia i zobowiązania? 

Nie oznacza to, że każdy dług jest zły. Popieram kredyty hipoteczne. Każdy z Nas musi gdzieś mieszkać. Wynajem mieszkania też jest drogi i gdy trzymasz odpowiednią relację składki do zarobków ( osobiście radzę nie przekraczać 30% dochodu) wszystko jest jak najbardziej w porządku. 

Inwestycje

Warto pamiętać, że nasze inwestycje mają duży wpływ na nasz majątek. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że mamy do czynienia z milionerem. Mogę się założyć, że każdy z Nas taką osobę zna. Ilu Waszych znajomych posiada mieszkania na wynajem?? Ilu znajomych inwestuje w obligacje czy akcje, raczej nie wiemy ale sporo. 

Aby być milionerem nie trzeba wbrew pozorom dużo. Zastanów się kto wśród rodziny czy znajomych mieszka w małym domku, posiada dwa kilkuletnie auta średniej klasy oraz mieszkanie na wynajem? Taka osoba jest potencjalnym milionerem. Średnia wartość domu w Polsce oscyluje około 400 000 zł, mieszkania 300 000 zł, auto średniej klasy 5 letnie to 75 000 zł. Podsumuj i masz oszacowaną sporą część majątku takiej osoby, która wynosi 850 000 zł. Do tego dochodzi stan konta oraz inne wartościowe rzeczy jak biżuteria, elektronika itd. 

Podsumowanie

Oczywiście nawet powyższy przykład może nie być prawdziwy w przypadku, kiedy taka osoba nie ma oszczędności, dom, mieszkanie i samochody są na kredyt jak i tv, pralka czy ostatnie wakacje. Wtedy mamy do czynienia z biedakiem. Jego zobowiązania są wyższe niż majątek.

Dlatego zanim zaczniesz zazdrościć sąsiadowi czy wujkowi zastanów się czy na pewno jest czego i zajmij się własnym majątkiem!!!

2 Comments
  1. Wszystko to prawda, jednak średnia cena domu (ok 120m2 plus garaż) to nie 400 a co najmniej 600-800 tysięcy w zależności od standardu wykończenia.

    1. W zupełności się z Tobą zgadzam. Jednak pisząc artykuł wziąłem średnią cenę domu w tak zwanym białym montażu ponieważ kwestie finansowe wykończenia są tak duże, że taki dom może kosztować zarówno 500 000 zł jak i 1 200 000 zł. Wszystko zależy od grubości portfela i wyobraźni.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *