Każdy z nas lubi nowe rzeczy i przyjemności. Jednak w obliczu kryzysu, który nabiera rozpędu i zmian klimatu, warto poważnie się zastanowić nad kolejnymi wydatkami. Dzisiaj pokażę wam schemat, jakim się posługuję, zanim kupię nowy przedmioty lub wydam pieniądze na inne dobra i przyjemności.

Jest mi to potrzebne ponieważ…

Pierwsze bardzo ważne pytanie należy postawić sobie jeśli czegoś chcemy – Czy jest mi to naprawdę potrzebne? Oczywiście z tych rozważań należy wykreślić np. zakup pralki gdy stara się popsuje, a cena jej naprawy przewyższa wartość. Odpowiedź wtedy jest oczywista. Jednak jak widzimy reklamę nowiutkiego, super ekstra składanego telefonu, która jest zrobiona w taki sposób, abyśmy od razu go zapragnęli,wówczas powinniśmy się zatrzymać i zadać sobie następujące pytania: czy ten który mam już mi nie wystarcza, kiedy kupowałem aktualnie używany co ma ten nowy czego nie ma mój telefon?. Często kupujemy bez zastanowienia od razu. 

Poczekaj tydzień

Może lepiej dać opaść emocjom. W świecie zakupów online wystarczą 2 min. aby nabyć nowy gadżet. Lepiej dać opaść podnieceniu. Odłóżmy zakup o kilka dni lub tydzień. Urządzeń nie zabraknie. A my damy sobie czas ,aby zobaczyć czy na “trzeźwo” nadal uważamy to za konieczne i wspaniałe. Często szybko wydajemy ciężko zarobione pieniądze, a później nie umiemy sami przed sobą przyznać, że to był zły wybór i przy kolejnej okazji wymieniamy go na kolejny model. 

Mam na to pieniądze?

Po tygodniu, gdy już wiesz, że na pewno chcesz kupić to nowe cacko, zastanów się jak sfinansujesz zakup. Będą to pieniądze odłożone na czarną godzinę, może masz wolną gotówkę albo co najlepsze, od jakiegoś czasu planowałeś ten zakup i odłożyłeś na niego pieniądze. O wiele gorzej jest, jak chcesz dokonać zakupu kredytem np. ratami. To jest prawie tak zły wybór jak zakup za oszczędności na czarną godzinę. Sprawdź czy rata nie będzie ci za bardzo ciążyła i aby urządzenie nie miało krótszej gwarancji niż czas spłaty. Głupio jest wyrzucić popsute urządzenie po 30 miesiącach do kosza i spłacać je jeszcze 20 miesięcy. Nie było Cię stać na to urządzenie, a rata musiała być maksymalnie niska dlatego zdecydowałeś się na 50 rat (4 lata i 2 miesiące). Jak nie masz pieniędzy i nie musisz kupić, bo stary jeszcze dobry, to nie kupuj.

Jak kształtują się ceny

Jeżeli uznasz, że musisz mieć tą rzecz, czy przyjemność i podjąłeś decyzję sprawdź czy przypadkiem produkt nie podlega np. sezonowości. Być może zakup go w połowie lata będzie najdroższy i lepiej poczekać na początek wiosny. Być może zakup trzeba dokonać szybko, ponieważ jego cena rośnie od kilku miesięcy i nic nie zapowiada aby ten trend miał się zatrzymać. Dobre rozeznanie ceny jest bardzo ważne w równych miejscach. 

Staraj się, aby Twoje zakupy zawsze były przemyślane i naprawdę sprostały twoim potrzebom. Nie dawaj się ponosić emocjom budowanym przez marketingowców. To są Twoje ciężko zarobione pieniądze, wydawaj je z “głową”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *