Sporo osób zadaje sobie pytanie – co może zrobić aby uratować klimat? Czy jest aby możliwe, że w pojedynkę możemy coś zrobić, czy to tylko mrzonka a realne zmiany możemy uzyskać tylko poprzez zmianę prawa, wymuszając zmianę w nawykach milionów osób? Dzisiaj postaram się na te pytania odpowiedzieć w artykule. 

Możliwości jednostki

Oczywiście każdy z nas może zrobić coś dobrego dla klimatu i to nie pozostawia złudzeń. Możemy wybierać ekologiczne opakowania wielorazowego użytku, zmniejszyć ilość kilometrów przebywanych samochodami czy zmienić nawyki dietetyczne. To wszystko, nie dość, że dobrze wpłynie na nasze otoczenie, to jeszcze dodatkowo na Twoje zdrowie. Ponadto możemy zainwestować swoje środki w odnawialne źródła energii, jak np. instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła. Przy czym trzeba mieć świadomość, że nie są to w 100% ekologiczne rozwiązania. Są z całą pewnością lepsze, niż dalsze spalanie węgla w domowym piecu czy pozyskiwanie energii w węglowych elektrowni.

Wpływanie na innych

Poza tym, że sami możemy robić wiele rzeczy  mądrzej i przyjaźniej dla środowiska,  to dodatkowo naszą postawą możemy wpływać na inne osoby z naszego otoczenia. Jeżeli ktoś zauważy, że nasza forma się poprawiła i dowie się, że zawdzięczasz to wyłącznie lepszej diecie  i ruchowi, może pójdzie w Twoje ślady. Sąsiad, który się dowie, że wydajesz mniej na ogrzewanie, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, być może również postanowi zainwestować pieniądze w przyjazne środowisku rozwiązania. Ponadto możemy udzielać się w różnych organizacjach środowiskowych, ale przestrzegam przed radykalizowaniem się w swoich poglądach. Za głośne ostatnio akcje z przebijaniem opono w suwach czy przylepianie się klejem do pojazdów grożą wysokie kary. Walczmy ze zmianami klimatu z głową, nie wyrządzając przy tym masę szkód innym i sobie.

Jednostka to za mało

Jednak to wszystko jest za mało. Nie wystarczy, że kilka osób zacznie jeść mniej mięsa i kupować produkty od lokalnego rolnika. Porzucenie pojazdów i używanie ich wyłącznie na przemieszczanie się na dłuższe odległości przez garstkę osób to również niewiele zmieni. Ponad 8 miliardów na zmieni od razu z własnej woli nie zmieni swoich celów. Aby zatrzymać zmiany klimatyczne, nie wystarczy garstka zaangażowanych osób. Rządy póki co na świecie wiele mówią ale niewiele działają. Emisja gazów cieplarnianych cały czas rośnie, a próby maskowania jej przez przenoszenie produkcji do biednych krajów Azji czy Afryki nic nie zmieniają.

Zmiany poglądowe i prawne

Aby naprawdę zawalczyć o przyszłość ziemi, zmiany muszą być głębokie, strukturalne i oczekiwane przez społeczeństwa. Zmiany te również muszą być przemyślane i realnie obniżać emisję gazów cieplarnianych. Pomysły z elektryfikacją transportu polaryzują społeczeństwa i świat naukowy.  Wiele badań pokazują, że jest to droga donikąd a z drugiej mamy solidne badania niskiej emisji energii z atomu a mimo to wiele rządów odchodzi od tej technologii. Zanim uda się nam przejść na czystą energię wiatrową czy słoneczną, musimy nauczyć się, jak ją przechowywać, ponieważ dzisiejsza technologia się do tego nie nadaje. Obiecująco w tym wymiarze wygląda wodór, ale czy to jest dobra droga dowiemy się w przyszłości.

Niestety dzisiaj wiele osób tylko mówi, że zależy im na środowisku i nic w tym kierunku nic nie robi, a nawet oburzają się jeżeli zmiany miałyby wpłynąć na wygodę ich życia. Tak się nie da, musimy podjąć decyzję już dzisiaj.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *