Obecnie mamy do czynienia z sytuacja kryzysową – nie ulega to wątpliwości. Od wielu lat jest zapowiadany kryzys ekonomiczny a skutki koronawirusa tylko go przyspieszą i spotęgują. Spowolnienie gospodarcze spowodowane zamykaniem firm jest znaczące. Najgorsze jednak dopiero się wydarzy, głównie dlatego, że opadnie cały kurz po zawirowaniach związanych z lock-downem i gdy skończy się pomoc finansowa od Państwa. Już teraz można zaobserwować kłopoty firm i zwolnienia pracowników. Każde działanie rządu jest tylko doraźne i trudno odnaleźć długofalowy plan wychodzenia z kryzysu. Najważniejsze jest jednak to co możemy zrobić sami w tych trudnych czasach – przetrwać je bez większego szwanku a nawet wyjść silniejsi. Przyjrzyjmy się zatem jak postępować w tym trudnym okresie. 

Akceptacja sytuacji

Najgorszym zachowaniem podczas kryzysu będzie nieakceptowanie i zaprzeczanie jego istnieniu. Taka postawa nic nie da i będzie źródłem frustracji. Jeśli będziemy świadomi tego co się dzieje i nie będziemy się szarpać, walczyć i ignorować obecnej sytuacji – będziemy mieć większe szanse na poradzenie sobie z jej negatywnymi skutkami. Dobrze jest przeanalizować co tak naprawdę się wydarzyło, jaki jest nasz aktualny status finansowy i posiadania innych zasobów (materialnych i niematerialnych). Jeśli prowadzimy firmę to ważne jest aby doskonale zdawać sobie sprawę jaka jest jej kondycja. Tylko tak będziemy mogli uchronić ją przed upadkiem. Świadomość faktycznego stanu, który mamy jest punktem wyjścia do podjęcia dalszych kroków w celu poprawy naszego statusu. 

Zachować spokój i chłodną głowę

Gdy pojawia się zawirowanie i trudny moment, wiele osób podejmuje nagłe i nieprzemyślane decyzje. Jest to najgorszy z możliwych sposobów postępowania. Warto odczekać jakiś czas i na spokojnie się zastanowić, co można zrobić aby wyjść obronną ręką z trudnej sytuacji. Żaden poważny problem nie jest możliwy do rozwiązania w jednej krótkiej chwili. Niekiedy wymaga tygodni lub miesięcy. Gwałtowna reakcja może wyrządzić jeszcze większe szkody i pogrzebać szansę na pozytywne wybrnięcie z tarapatów, które się pojawiły. Można porozmawiać z zaufanymi osobami, kimś bardziej doświadczonym w danym zakresie lub po dokładnej analizie kierować się własnymi odczuciami. Ważne by nie robić niczego impulsywnie tu i teraz. 

Wybrać nowy sposób i kierunek działania

Jeśli borykamy się z trudnościami i brniemy w dół, to aktualne sposoby funkcjonowania nie przyniosą dobrych rezultatów. Należy pomyśleć o nowych metodach działania i wytyczyć inne kierunki. Wszystko po to aby uratować swoje finanse i firmę (własną lub tę w której pracujemy). Być może podczas burzy mózgów pojawi się nowa koncepcja która przyniesie niespodziewanie dobre rezultaty i zamiast strat, przyniesie zyski i sukces. Kryzys wymaga stymulowania umysłu i kreowania nowych rozwiązań. Czasami spokojne czasy powodują rozluźnienie i uśpienie czujności. Natomiast podczas zawirowań na rynkach można dostrzec swoją unikatową szansę, która sprawi że odniesiemy zwycięstwo. 

Czy kryzys jest wyłącznie zagrożeniem czy także szansą na sukces? Podzielcie się w komentarzach swoimi obserwacjami i przemyśleniami na ten temat. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *