Żyjemy w świecie w którym nieustannie jesteśmy bombardowani ogromną ilością danych. Dobrze jest, gdy są to wartościowe informacje, mogące nam pomóc i nas wzbogacić. Niestety, bardzo często trafiamy na informacje, które są fałszywe tzw. fake newsy – które mogą na nas wpłynąć negatywnie lub co gorsza – zaszkodzić nam w dużym stopniu. Na szczęście pojawiła się książka Davida Omanda – doświadczonego byłego pracownika wywiadu brytyjskiego – w której wyjaśnia mechanizmy działania fałszywych informacji i w jaki sposób możemy je weryfikować oraz się przed nimi bronić. Zapraszam do analizy tej publikacji – wydanej przez wydawnictwo Muza. 

Meandry informacji

Autor zabiera nas w świat zdobywania, analizy i ufania w pozyskane dane. Opisuje, w jaki sposób wywiad i agenci weryfikują informacje, jakie mają do dyspozycji. Pokazuje metody analizy i procesy, jakie członkowie agencji wywiadowczych muszą odbyć nim przekażą i udowodnią, że to co posiadają, jest warte uwagi i pochodzi z zaufanego źródła. Nie mogą w tym wypadku pozwolić sobie na udostępnienie przełożonym informacji zawierających błędy, a co gorsza – fałszywych. Tutaj trzeba być absolutnie przekonanym o wiarygodnym źródle i prawdziwości informacji. Bardzo istotne jest to, że w książce David Omand wyjawia nam swoje spostrzeżenia o tym, jak weryfikować to co słyszymy lub czytamy, tak aby nie wpaść w sidła kłamców i autorów fake newsów. Niestety w erze cyfrowej bardzo łatwo jest zmanipulować ludzi i wywołać – dzięki fałszywym informacjom – zamierzone rezultaty przez podstępne osoby. Jak się okazuje, najlepszą metodą jest podważanie tego, czego się dowiedzieliśmy i poddać dogłębnej analizie źródła z których pochodzą dane. To nam pomoże uniknąć rozczarowania i podjęcia niewłaściwych decyzji. 

Zdjęcie pochodzi od wydawnictwa MUZA.

Wzajemne zaufanie i wsparcie

Jedną z najważniejszych zalet tej publikacji jest to, iż autor nie skupia się na samym manipulowaniu informacjami, lecz pomaga nam być bardziej świadomym i podaje nam wskazówki, jak poprawić nasze życie na wielu płaszczyznach. Najbardziej znacząca lekcją w tej książce jest to, jak autor przedstawia sposoby na poprawienie partnerstwa w biznesie i życiu codziennym. Pokazuje nam dobre praktyki, które pomogą nam budować sojusze i zaufanie wobec nowo poznanych ludzi, partnerów biznesowych i w życiu prywatnym. Wskazuje co należy robić, aby zdobyć zaufanie i jak reagować na zachowania, które nie są fair play. Najważniejsze to być wiarygodnym i obdarzyć zaufaniem inne osoby. Z pewnością będą miały miejsce przykre sytuacje, ale życie z nieustanną podejrzliwością jest bardzo trudne i smutne. 

Zdjęcie pochodzi od wydawnictwa MUZA.

Obsesje

Bardzo ciekawie Davida Omanda opisuje obsesję ludzi, którzy w takim stanie niepewności i braku zaufania do innych, postradali zmysły i przeżyli w ten sposób swoje życie – marnując najlepsze lata. Podaje też przykłady, jak można zatracić się w permanentnej podejrzliwości i wiary w teorie spiskowe, które często powstają wyłącznie w głowie danej jednostki. Przywołuje także historię zbiorowych obsesji i wiary w nieomylność tłumu – tak jak to miało miejsce w kontekście decyzji wyruszenia na wojnę do Afganistanu. Podburzeni decydenci nie widzieli nic poza chęcią zemsty na wrogu – który nie był bezpośrednim zagrożeniem i nie posiadał broni masowego rażenia, o którą był oskarżany. Taka sytuacja jest często nazywana szaleństwem tłumu. I właśnie dlatego fake newsy są tak wielkim zagrożeniem. Potrafią skierować nasze myślenie na niewłaściwe tory i spowodować niewyobrażalne szkody materialne i psychologiczne w naszym i życiu innych ludzi. 

Zdjęcie pochodzi od wydawnictwa MUZA.

Podsumowanie

W świecie nadmiaru informacji, konieczne jest sięgnięcie po książkę „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu”. Może ona stanowić swoistą tarczę przeciw błędnym i zmanipulowanym danym. Nie powinniśmy ślepo wierzyć we wszystko co usłyszymy i przeczytamy. Musimy mieć w swojej głowie dział kontroli jakości i przetwarzania informacji. To nam pomoże kroczyć właściwą ścieżką i we właściwym kierunku. W przeciwnym razie sami ulegniemy wpływowi osób trzecich i staniemy się narzędziem w ich rękach. Co niestety w ostatnich latach jest widoczne gołym okiem, jak chociażby zmanipulowane wybory w USA, czy też działania Cambridge Analytica oraz wpłynięcie na decyzję o Brexicie. Koniecznie sięgnijcie po tę pozycję i poznajcie punkt widzenia o manipulacji byłego pracownika wywiadu brytyjskiego. Jest to świetna lektura o tym, jak być bliżej prawdy i jak odsiać fałszywe treści. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.