Kiedyś usłyszałem w jednym ze sklepów od sprzedawcy takie zdanie “Biednych ludzi nie stać na kupno najtańszych rzeczy”. Czy jest to zgodne z prawdą, a może chodzi o to żeby kupować najdroższe rzeczy? Przyjrzyjmy się jednak czy faktycznie oszczędzamy na zakupie tanich produktów i czy w dłuższym horyzoncie czasowym służą nam one wydajnie i efektywnie.

Nikt nie lubi wydawać niepotrzebnie zbyt dużych ilości pieniędzy, jednak czasem konieczne jest zakupienie nowego sprzętu RTV/AGD, telefonu który się zepsuł lub ubrań czy butów które zwyczajnie się zużyły. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której będziemy zmuszeni dokonać zakupu, to warto określić budżet i ewentualne odchylenie od ustalonej kwoty. Możemy sobie również przekalkulować czy bardziej opłaca się kupić coś za mniejszą kwotę, co oczywiście nie będzie aż tak trwałe – czy kupić droższą rzecz, która posłuży przez wiele lat.

Czy cena gra dominującą rolę?

Długo można się zastanawiać co wybrać i jaki towar kupić. Stajemy często przed dylematem czy warto dołożyć te 100 zł i nabyć rzecz, która będzie dłużej nam służyć. Jeśli zdecydujemy się na buty kosztujące 90 zł to raczej trudno oczekiwać że będą świetnej jakości i będziemy chodzić w nich kilka lat. Będzie to obuwie w najlepszym wypadku – co najwyżej na kilka sezonów. Natomiast jeśli zdecydujemy się na buty za 400 zł, które będą z prawdziwej skóry i na dodatek ręcznie szyte, to istnieje spora szansa że przez kilka lat nie będziemy musieli martwić się kupowaniem obuwia. Za każdym razem stojąc przed wyborem produktu można mieć dylemat – z jakiego przedziału cenowego je kupić. Elektronika może być warta kilkaset lub kilka tysięcy złotych. W zależności o naszych potrzeb i funkcjonalności. W tym wypadku tani towar może posłużyć nam bardzo krótko, ponieważ podzespoły z których jest zbudowany, nie będą wytworzone z wysokiej jakości materiałów. Chociaż pewnie od tej reguły są wyjątki, to jednak przeważnie cena będzie odzwierciedlała jakość sprzętu elektronicznego.

Długość użytkowania produktu

Jeżeli przyjmiemy że kupujemy tańszy towar, który ma nam posłużyć przez określoną ilość czasu – to możemy sobie przekalkulować opłacalność nabycia tego towaru. Być może będziemy chcieli przez rok pochodzić w jakimś ubraniu i następnie je zmienić. Wówczas kupimy sobie inny fason, w innym stylu i kolorze. Jeśli jednak chcemy aby produkt był trwały, rozsądnie będzie zainwestować więcej pieniędzy i kupić coś porządnego. Na rynku istnieją marki które swoją niezawodnością zapracowały sobie na miano renomowanych producentów. Dzięki temu ich towary i usługi są wyceniane odpowiednio wysoko. Trwałość i solidne wykonanie zawsze będzie pozostawać w cenie.

W robieniu zakupów nie chodzi o nadmierne wydawanie pieniędzy i konsumpcjonizm. Jeśli jednak musimy zdecydować się na określoną rzecz, warto wybrać coś trwałego co będzie nam służyć latami i nie będziemy przeklinać sprzedawcy, producenta i samego produktu. Bo może się zdarzyć że zostaniemy z zepsutym towarem i ponownie udamy się do sklepu po kolejny. Nikt nie lubi tracić oszczędności i płacić podwójne, dlatego rozsądnie jest dwa razy przemyśleć decyzję o zakupie czegokolwiek. Aczkolwiek jeżeli szukasz tak zwanej jednorazówki np. na wyjazd wakacyjny – warto zastanowić się nad tańszą alternatywą. Wszystko zależy od danej sytuacji. Musimy nauczyć się dobrze wybierać patrząc na czas użytkowania, relacji ceny do jakości oraz potrzebnej funkcjonalności.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *