Bardzo często w kontaktach międzyludzkich, można spotkać się z sytuacją, w której wypowiadane słowo z czasem traci na wartości lub jest zupełnie jej pozbawione. Zdarza się to przy ustalaniu daty i godziny spotkania, dotrzymywania terminu realizacji usługi, umów biznesowych lub w wielu innych sytuacjach. Mnóstwo osób nie bierze odpowiedzialności za to co mówi i swoje słowa wypowiadają, bez żadnego pokrycia w rzeczywistości. Niestety takie zachowanie obniża ich wiarygodności i powoduje, że bardzo często odsuwamy się od takich ludzi i nie chcemy mieć z nimi do czynienia. Wypowiedziane słowo ma większą wartość niż spisana umowa. Jeśli z kimś się na coś umawiasz, to jest to wiążące, a dotrzymując danego słowa, zyskujesz szacunek i wiarygodność. Jeśli będziesz natomiast zawodził, to ludzie nie będą mieli ochoty wchodzić w interakcje z Tobą. Niby prosta sprawa, ale dla wielu ta niezwykle skomplikowana. 

Asertywność

Wiele osób boi się otwarcie odmówić, na otrzymywane prośby innych ludzi. Pragną być lubiani i boją się, że ktoś poczuje się urażony i przez to się pogniewa. Takim osobom brakuje kluczowej cechy jaką jest asertywność. Najprościej tłumacząc, boją się odmówić i powiedzieć NIE. Takie podejście prędzej czy później może się zemścić, ponieważ próbując przymilić się do każdego i spełnić wszystkie obietnice, może doprowadzić do katastrofy. Jeśli będziemy chcieli zrobić wszystko, o co nas ludzie proszą i za wszelką cenę będziemy starać się być w kilku miejscach na raz – jest to gotowy scenariusz na porażkę. Jeśli nie zostanie dotrzymane słowo lub termin tylko raz, to nic się może nie stanie wielkiego, każdemu może się zdarzyć i każdemu można wybaczyć jednorazowe zaniedbanie. Jednak jeśli sytuacja będzie się powtarzać notorycznie, to prędzej czy później nie będziemy chcieli utrzymywać kontaktów z taką osobą. Każdy ma swój prób cierpliwości.

Słowo na wagę złota

Aktualnie, gdy ktoś dotrzyma słowa, to jest to bardzo doceniane. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Coś co powinno być standardem, jest szanowane i taka osoba zyskuje w naszych oczach. W świecie źle wykonywanych usług, nierzetelnych fachowców i ludzi robiących większość rzeczy szybko i niedbale, niezwykle wartościowe jest dotrzymywanie słowa, branie odpowiedzialności za swoje czyn oraz przyznawanie się do błędów i do tego, że się czegoś nie wie. Wiele osób, przez wybujałe ego nie jest w stanie przyznać się do tego, że coś zostało zrobione niedbale lub wypiera wady w usługach jakie wykonali. Przyznanie się do błędu jest pierwszym krokiem do nauki czegoś nowego i dążenia do doskonałości. Tylko tak można być lepszym w swojej dziedzinie. 

Podsumowanie

Niedotrzymywanie słowa jest brakiem szacunku dla innych osób i szkodzi także temu, kto tak robi. Ludzie cenią prawdomówność, szczerość, słowność i punktualność. Niestosowanie się do tych elementów życia, może przysporzyć mnóstwo kłopotów i oddalanie się ludzi. Nikt nie lubi być okłamywanym i nie znosi braku szacunku. Warto na to zwracać uwagę, ponieważ to przez kontakty z innymi ludźmi nasze życie może stać się lepsze i dlatego warto szanować innych poprzez dotrzymywanie słowa. Bardzo proste, lecz dla wielu tak trudne do realizacji.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *