Książka Rutgara Bregmana wydaje się na pierwszy rzut oka niedorzeczna. Jak człowiek może być dobrą istotą, kiedy wojny, napady, gwałty czy znęcanie się nad dziećmi są  codziennością? Każdego dnia możemy przeczytać o haniebnych czynach. Dodatkowo budujemy więzienia, które cały czas są przepełnione oraz bardzo dużo badań potwierdza naszą zwyrodniałą naturę.

Zacznijmy od początku

Autor postanawia zacząć od naszej historii – od człowieka łowcy/zbieracza, przez pierwszych osadników, kończąc na współczesności. Dowody archeologów i  antropologów jasno mówią nam, że wojna towarzyszy ludzkości od ostatnich 5% naszej historii. Rutger Berman poświęca dużą część książki na analizę, jak wcześniej wyglądało życie przeciętnego Homo Sapiens oraz co takiego zaszło w naszych przodkach, że potrzebowaliśmy wojny, przywódców i stworzyliśmy świat jaki znamy. Ta historia jest naprawdę interesująca i odpowiadająca na wiele pytań.

Dowody dwudziestego wieku

Pewnie każdy z Was słyszał o badaniach psychologów uchylających się nad ludzką zwyrodniałą psychiką w drugiej połowie XX w. W “Homo Sapiens” przeczytamy o najbardziej wpływowych na rozumienie człowieka. Przytoczę tu badanie oparte na rażeniu prądem ucznia przez nauczyciela autorstwa Stanleya Milgrama. Pewnie wielu z Was o tym badaniu słyszało. Jak się okazało badanie było źle przeprowadzone, po analizie dokumentów okazało się, że nauczyciel był skłonny do rażenia ucznia, bo był przekonany, że robi coś dobrego dla nauki i całej ludzkości – czyli mimo że czynił źle, to efekty tego miały być dobre. Autor obala nie tylko ten mit ale wiele innych, opisuje również przełomowe badanie na podstawie którego BBC stworzyło najnudniejsze reality show w dziejach stacji, którego nikt nie chciał oglądać.

Morderczy żołnierze na frontach!

Oczywiście autor na łamach książki rozprawia się również z mitem wojny. W większości z nas wydaje się, że jak dostajemy broń, to bez namysłu będziemy strzelać w wroga tak długo, aż zabraknie nam amunicji albo padniemy z wycieńczenia. Prawda jest zupełnie inna. Z publikacji dowiecie się ile procent żołnierzy było skłonnych pociągnąć za spust oraz jak często  znajdowano na polach walki naładowane wielokrotnie muszkiety. Sądzę, że będziecie tak samo zaskoczeni jak ja czy dowódcy zmuszeni  rozwiązać poważny problem.  Na polach walki drugiej wojny światowej, to nie ideologia nazizmu popychała niemieckich żołnierzy do zabijania, a zupełnie inne emocje, które towarzyszyły każdemu na  arenie wojennej.

Nowe społeczeństwo

“Homo Sapiens” w końcu prowadzi nas do ciekawego wniosku o nowym społeczeństwie. Jak możesz sam zauważyć, społeczeństwa coraz bardziej się dzielą. Jedni uważają, że ich racje są ważniejsze od innych, co prowadzi do niepotrzebnych napięć. Rutger Bergman pokazuje nam jednak społeczeństwa, które zaczynają dzielić się odpowiedzialnością oraz bardziej się angażują w życie publiczne – co prowadzi do bardzo ciekawych wniosków. Myślę, że będziesz zaskoczony jak zaangażowanie wpływa na postrzeganie świata i jak szybko rozwiązuje większość dzisiejszych problemów. 

Podsumowanie

Książki “Homo Sapiens. Ludzie są lepsi , niż myślisz” Routera Bergmana jest bardzo ciekawa. Autor tak przeprowadza nas przez zakłamania  historyczne i błędnie wykonane badania, czasami aż włos się jeży na ciele. Zacząłem się zastanawiać, skoro  to wszystko wiemy, dlaczego cały czas uczy się w szkołach – tak źle zaprojektowanych placówkach – o nieprawdziwych wydarzeniach  Rozejrzyj się dookoła i zastanów się, ile jest złych ludzie w Twoim otoczeniu. Kiedy ktoś ostatnio zrobił Ci krzywdę a kiedy bezinteresownie pomógł? Czy na pewno ludzie są źli? Autor odpowiada na to pytanie i tłumaczy bardzo dokładnie, dlaczego dopuszczamy się złych rzeczy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.