Czy ludzkość dąży do stworzenia istot o statusie bogów, którzy staną się nieśmiertelni? Między innymi na takie pytanie stara się znaleźć odpowiedź Yuval Noah Harari w swojej książce “Homo deus”. Dzisiejszy świat posiada wysoko rozwiniętą technologię, która pozwala przekraczać granice rozwoju wielu dziedzin życia. Tworzone są coraz to nowe algorytmy, które można wykorzystać w medycynie, finansach, transporcie czy też w usługach. Maszyny stopniowo zastępują pracę człowieka i wiele rzeczy odbywa się już bez naszego udziału, lub przy ograniczonej ilości ludzi. Postęp techniczny nie tylko sprawia że stajemy się zbędni w niektórych obszarach zawodowych, lecz oddaje również w coraz większe posiadanie władzę nad nami samymi. W tej książce znajdziecie wiele rozważań na temat przyszłości świata, które dają do myślenia i wywołują swego rodzaju niepokój dotyczący przyszłości.

O czym jest książka?

W tej publikacji znajdziecie rozważania na temat tego z czym uporała się ludzkość, a są to m.in. głód, zaraza i ubóstwo. W jaki sposób sobie z tymi zagrożeniami poradziliśmy i jaki to miało wpływ na dalsze losy ludzkości. Następnie autor analizuje i zastanawia się jakimi problemami zaprząta sobie głowę współczesność, i jakie wyzwania stoją przed nim w następnych latach. Rozwój i postęp, który dokonuje się na naszych oczach ma spektakularny wpływ na nasze życie. Dzisiaj mnóstwo osób posiada w kieszeni podręczny komputer jakim jest smartfon – pozwala komunikować się ze światem w kilka sekund. Coś co kiedyś było nie do pomyślenia, dzisiaj jest naszą codziennością. Przy czym jest to tylko niewielki element rozwoju technologii, która pozwala kontrolować wiele elementów naszego życia.

W medycynie zachodzą tak ogromne zmiany, że operacje można przeprowadzać za pomocą człowieka i robota, którzy są oddaleni od siebie o tysiące kilometrów. Coraz powszechniejsze stają się komputery kwantowe, których moce obliczeniowe są dla nas trudne do wyobrażenia. Również magazynowanie danych w jednym miejscu jest niewyobrażalne i wpływa na wiele dziedzin życia. Naukowcy nieustannie prowadzą badania nad nowymi lekami zapewniające nam leczenie chorób, które dzisiaj uznawane są za nieuleczalne. Jeśli będą działać skutecznie to wyeliminują wiele zagrożeń, a ludzie będą dzięki temu żyli dłużej, co przełoży się na mniejszą umieralność w młodym wieku. Prowadzone są również badania nad nieśmiertelnością, z pewnością niejedna osoba na świecie pragnie stać się człowiekiem, który będzie nieśmiertelny lub przynajmniej długowiecznym. Jeżeli uda się uzyskać tego typu narzędzie, lek lub sposób na dokonanie takiej rzeczy, to i tak będzie zarezerwowana dla najbogatszych. Zwykły śmiertelnik zostanie oddalony od tej możliwości i raczej nie skorzysta z tego dobrodziejstwa nauki. Kto wie jak dalece zaawansowane są badania nad nieśmiertelnością, co może przełożyć się na uzyskanie statusu boga.

Dla kogo jest ta publikacja?

Każdy kto zastanawia się nad przyszłością świata w którym żyje, obowiązkowo powinien przeczytać tę książkę. Obecny kształt naszego otoczenia może ulec niebawem zmianie za pomocą technologii, sztucznej inteligencji, robotów, nowych leków i badań genetycznych. Świat jaki znamy teraz, być może ulegnie takiemu przeobrażeniu że aktualny porządek będzie dla nas mglistym wspomnieniem. Warto uświadomić sobie i przypomnieć jak na przestrzeni ostatnich 20 lat zmienił się cały świat. Dokonał się ogromny postęp wielu branż, a niektóre zwyczajnie zniknęły lub diametralnie się zmieniły. Jeżeli nadal w takim tempie będzie dokonywał się postęp, to czeka nas znacznie większa rewolucja niż ta, która miała miejsce do dzisiejszego dnia. Warto zdać sobie sprawę że zmiany i technologie wdrażane dzisiaj będą miały efekt za kilka lat. Dlatego warto śledzić co się dzieje i jak może to wpłynąć na nasze życie w niedalekiej przyszłości.

Jeżeli oddamy kontrolę maszyną i robotom, to co nas czeka w niedługim czasie? Czy zostaniemy zdegradowani jako gatunek ludzki? Nasze ułomności będą się uwidaczniać, skoro nie jesteśmy idealni i pełni wad, to czy maszyny będą robić za nas wszystko perfekcyjnie i posiądą kontrolę nad gatunkiem ludzkim? Wizja przyszłości w świecie sztucznej inteligencji dla jednych jest mocno wyczekiwana. Jednak czy nie powinniśmy z obawą spoglądać na to co się wydarzy już niebawem? Przecież filmy Sci-Fi przedstawiały przerażającą wizję kontroli komputerów które dyktowały warunki i sposób życia ludzi. W tych samych filmach pokazywane były nowoczesne technologie, które dzisiaj są przez nas używane. Czy pierwszy scenariusz również się sprawdzi? Dlatego warto sięgnąć po tę książkę i uświadomić sobie pewne kwestie już dzisiaj.

Czy warto przeczytać?

Skoro takie osoby jak Bill Gates czy Richard Branson polecają tę pozycję, to jest to książka obowiązkowa dla każdego człowieka, który wybiega myślami w przyszłość, i chce mieć rękę na pulsie z tym co dzieje się na świecie. Sytuacje opisane w książce dotyczą każdego z nas i warto sobie zdać sprawę co może się niebawem wydarzyć. Ignorowanie faktów codzienności i takiej wiedzy z pewnością nam nie pomoże. Brak świadomości będzie miał destruktywny wpływ na nas, naszych bliskich i nasze otoczenie. My również bierzemy udział w rozwoju świata i w tym co dzieje się w świecie technologii. Nad niektórymi rzeczami sprawujemy kontrolę, a inne mają kontrolę nad nami. Im więcej władzy przekażemy maszynom tym bardziej będziemy przez nie zawładnięci. Można opierać się zmianom, lecz czy jest możliwe powstrzymanie rozwoju na tak wielu płaszczyznach? Przyszłość jest zagadką i to co się wydarzy może nas zaskoczyć i wprawić w osłupienie. Warto sobie zdawać sprawę z potencjalnych scenariuszy wydarzeń. I właśnie ta książka nam w tym pomaga.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *