Giełda dla laika jest miejscem, które cechuje się skomplikowanymi transakcjami i wyliczeniami. Ilość liczb i wykresów jest dla takiej osoby przytłaczająca. A co dopiero, jeśli chodzi o zrozumienie mechanizmów jakie rządzą parkietem. Na rynku wydawniczym nie brakuje publikacji o inwestowaniu. Niestety jednak, treść takich książek nie ułatwia zadania i pozostawia więcej pytań niż pomocnych wskazówek. Na szczęście pojawiła się pozycja, która w prosty i przystępny sposób wyjaśnia złożoność inwestowania na światowych giełdach. Wydawnictwo maklerska.pl wydało książkę Giełda. Początek – której autorem jest Tomasz Trela. Jej treść pozwala na zrozumienie zależności jakie mają miejsce na światowych parkietach – szczególnie w USA – i rozpoczęcie przygody z finansowymi rynkami poprzez skuteczne inwestowanie swoich pieniędzy. 

Tutaj możesz pobrać darmowy fragment książki.

Zagraniczne rynki

Jednym z głównych założeń książki, jest zachęta do otwarcia się na inwestowanie na rynkach zagranicznych – szczególnie w Stanach Zjednoczonych czy Japonii. Autor przekonuje, że dzięki temu, będziemy mieli dostęp do lepszych akcji firm notowanych na giełdzie w USA. A co za tym idzie, otrzymamy szansę na lepsze wyniki finansowe. Podaje historyczne przykłady inwestowania i wyniki jakie osiągnęły poszczególne przedsiębiorstwa na przestrzeni lat. Dodatkowo wyjaśnia, czym różniło się inwestowanie w latach przed 2000 rokiem, od tego w erze cyfrowej. Charakteryzuje spółki pod względem produkowanych dóbr i podpowiada na co zwracać uwagę przy doborze spółek do własnego portfela. Ilość wskazówek może przyprawić o ból głowy, jednak jak sam twierdzi – zdobywanie wiedzy zajmuje lata i każdy musi przejść tę drogę aby być dobrym inwestorem. 

Mechanizmy giełdy

Tomasz Trela stara się w swojej książce rozbić giełdę na czynniki pierwsze – tak by czytelnik zrozumiał w pełni – na czym polega inwestowanie w spółki akcyjne. Wyjaśnia czym są akcje, kto od kogo je kupuje i w jaki sposób, wskazuje skąd bierze się wycena spółki i jak można lepiej zbudować swój portfel. Wskaźników jakimi możemy się kierować jest całe mnóstwo i łatwo można się pogubić. Jednak jeśli wybierzemy kilka dla nas najlepszych, istnieje szansa, że pomogą nam one w  odpowiednim zbalansowaniu portfela i dzięki temu będzie generował zysk w kolejnych latach.

Praktyczne wskazówki

Książka pozwala na poznanie zależności jakie funkcjonują na giełdzie i na co należy zwracać uwagę, aby nie stracić swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Autor podaje nam również na tacy cenne narzędzia, z jakich możemy korzystać przy inwestowaniu i wyborze spółek. Dzięki takiej wiedzy, nie musimy przeszukiwać setek artykułów w Internecie i czytać dziesiątek publikacji aby się tego dowiedzieć. Treść publikacji pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Otrzymujemy cenne wskazówki z jakimi możemy ruszyć na podbój giełdy i dobierać do portfela najlepsze spółki – co da nam dużą szansę na pobicie benchmarku. 

Uważam, że jeśli ktoś nie miał do czynienia wcześniej z giełdą, powinien rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem od książki Giełda. Początek. Pozwoli ona na poznanie i zrozumienie skomplikowanych pojęć, z jakimi mają problem osoby niezwiązane z rynkami finansowymi – głównie za granicą. Autor przekazuje swoją ogromną wiedzy w sposób przystępny i klarowny. Prowadzi nas za rękę po świecie liczb, akcji, wskaźników, produktów finansowych i inwestorów. Jest to niezbędna książka w arsenale każdego inwestora giełdowego. 

Autor recenzji:
Tomasz Nowacki

Najważniejsze na początek

Tomasz Trela we wstępie swojej książki, przeprowadza nas przez ogólne zasady działające na giełdzie. Tłumaczy jakie instrumenty mamy do wyboru, gdzie szukać danych oraz proponuje wejście na zagraniczne rynki akcji. Rozprawia się również z mitem, iż jako indywidualni inwestorzy nie mamy szans z bankami czy domami maklerskimi, które zatrudniają najlepszych brokerów na świecie. Oczywiście do poparcia swoich słów przytacza masę przykładów i obostrzeń prawnych, które nie dotyczą inwestora indywidualnego. 

Analiza spółek

Na drugi ogień idzie od razu najważniejsza sprawa, czyli które akcje kupić. Jak dobrze wiemy, na giełdach notowane są tysiące jak nie miliony firm. Kupić możemy praktycznie wszystko od Apple przez Coca-Colę po Orlen. Ale co tak naprawdę przyniesie nam zysk? Autor książki opisuje w tym rozdziale, jak przeprowadzić fundamentalną ocenę spółki, oszacować  wartość spółki i porównać jej cenę na giełdzie. Uczy nas wykorzystywać do tego szereg najważniejszych wskaźników oraz analiz. Jak się zapewne domyślasz aby zarobić na giełdzie, musisz kupić tanio a sprzedać drogo. Tomasz Trela doskonale tłumaczy kiedy występują oba zjawiska. 

Ryzyko straty!!

Zaczynając handel na giełdzie papierami wartościowymi nie ma mowy o samych sukcesach. Inwestując zawsze ponosimy ryzyko strat – należy o tym pamiętać. Jednak w książce „Giełda. Początek”, znajdziesz rozdział o zarządzaniu ryzykiem. Dowiesz się jak obliczać ryzyko danych akcji, unikać korelacja pomiędzy zakupionymi akcjami, czy weryfikować dodatkowe zagrożenia, jak chociażby różnice walutowe. Uważam, że w książce znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na temat ryzyka i radzeniem sobie z jego minimalizacją. Oczywiście to zagadnienie jest olbrzymie i można znaleźć książki poświęcone tej tematyce, jednak dla początkującego inwestora, jest tu wszystko czego potrzebuje na początku swojej drogi.

Budowanie własnego portfela

Wiesz już co warto kupić, nauczyłeś się minimalizować ryzyko, więc nadszedł czas na zbudowanie własnego portfela. Dzięki publikacji nauczysz się, jak dużo akcji należy posiadać, jak unikać negatywnego oddziaływania jednych akcji na drugie oraz jak zabezpieczyć się przed dużymi spadkami. Zbudowanie dobrego portfela zdefiniuje Twoje zyski lub straty – przy ryzyku jakie jesteś w stanie zaakceptować. Zasada jest prosta, im bardziej ryzykowny portfel tym więcej możesz zarobić, ale też więcej możesz stracić. Im mniej zrównoważony, mniej zarabiasz ale również ponosisz mniejsze ryzyko strat. Decyzja należy wyłącznie do Ciebie.

Praktyka

Publikacja nie byłaby pełna, gdyby zabrakło w niej praktycznych porad. Autor w ostatnim rozdziale podpowiada – co, jak i gdzie – na podstawie wiedzy, którą zdobyliśmy wcześniej. Uważam, że ta część książki daje bardzo dużo początkującemu inwestorowi oraz podpowiada gdzie i co znaleźć, aby było nam jak najłatwiej zacząć.

Książka Tomasza Treli jest dopiero początkiem do zdobywania wiedzy. Ale jest w niej naprawdę dużo i najważniejszej wiedzy. Można się momentami z tezami autora nie zgadzać, ale  sposobów inwestowania jest tyle ile inwestorów. Pan Tomasz ma własne sposoby, które się sprawdzają i nimi się z nami dzieli. Książkę uważam za bardzo dobrze napisaną, z wartościową wiedzą, godną polecenia każdemu początkującemu inwestorowi indywidualnemu.

Autor recenzji:
Dawid Kaniecki

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *