Premier League to bez wątpienia najlepsza piłkarska liga na świecie. Założona w 1992 roku najwyższa klasa rozgrywek w Anglii, jest oglądana przez kibiców na całym świecie i grają w niej najlepsi piłkarze, a drużynom z tej ligi kibicują ludzie w wielu zakątkach naszego globu. Jest to również machina przynosząca milionowe dochody. Początki Premier League były burzliwe i wiązały się wieloma wyzwaniami. Dzięki Canal+online mamy okazję poznać jej historię. Możemy zobaczyć także, z jakimi trudnościami mierzyli się założyciele ligi, kluby, zawodnicy i trenerzy. W tej recenzji przyjrzymy się, co proponuje widzom serial Futbolowa gorączka. Jak powstawała Premier League”.

Elitarne rozgrywki

Angielska Premier League jest niezwykle dynamiczną i fascynującą serią piłkarskich rozgrywek. W odróżnieniu od innych lig na świecie, akcja toczy się tam w niesamowitym tempie. Mamy okazję oglądać mnóstwo goli i widowiskowych sytuacji powodujących wrzawę na trybunach w Anglii. Mimo tak wielkiego widowiska i napiętej atmosfery, na trybunach panuje spokój i ludzie czują się bezpiecznie. Wszystko to zasługa Margaret Thatcher, która zaprowadziła porządek na angielskich stadionach. O tym jakie zasługi dla najlepszej ligi świata miała Żelazna Dama przeczytacie w artykule → Polska Times. Losy tych rozgrywek były i nadal są burzliwe, dostarczają wielu emocji fanom w wielu krajach – nie tylko na wyspach. Za ogromną oglądalnością muszą iść także wielkie pieniądze. Prawa do transmisji meczów, kontrakty reklamowe, gaże zawodników i przychody ze sprzedaży gadżetów dochodzą do astronomicznych kwot i dlatego tak wiele osób i instytucji pragnie mieć w tym swój udział. A jak wiadomo, tam gdzie są duże pieniądze, tam afery i skandale – o tym jakie miały miejsce w Premier League dowiecie się z serialu.

Główni bohaterowie

Z ligą PM związanych było wiele znanych osobistości jak m.in. Rupert Murdoch – właściciel Sky Television. Jednak największą uwagę skupiają oczywiście piłkarze i trenerzy. O losach ligi w serialu opowiadają m.in. David Beckham, Alan Shearer, Eric Cantona, Peter Schmeichel czy też Gary Neville. Z kolei jeśli chodzi managerów piłkarskich, największymi bohaterami byli Arsen Wenger i Alex Ferguson – bliżej jego historię możecie poznać z książki, której recenzję znajdziecie na naszym blogu → “Być liderem”. Wybitnych postaci było całe spektrum, lecz mimo ogromnego talentu borykali się ze swoimi demonami – jak na przykład Keith Gillespie, który zmagał się z uzależnieniem od hazardu. Jego losy możecie poznać w trzecim odcinku serialu.  

Zwycięzcy i przegrani

W Premier League gra mnóstwo wspaniałych i mocnych drużyn, które od lat święcą triumfy. Dzisiaj znamy i cenimy takie kluby jak: Liverpool, Manchester United, Chelsea, Manchester City czy też Arsenal. Jednak na początku funkcjonowania ligi, dużym zagrożeniem dla innych zespołów był Blackburn Rovers F.C. w którym błyszczał Alan Shearer. Mimo krótkiego okresu świetności, zespół ten zapisał się w historii angielskiej piłki nożnej. Szerzej o losach tego klubu opowiada pierwszy i drugi odcinek serialu. Ligi zmagała się także z wieloma personalnymi problemami, w które zaangażowani byli sami zawodnicy. Sprawa Erica Cantony gdy kopnął kibica odbiła się szerokim echem na wyspach i budziła skrajne emocje. Była to jednak złożona sprawa, w której swoją winę ponosił sam piłkarz jak i poszkodowany w bójce kibic. Takich drażliwych incydentów w całej historii ligi było całe mnóstwo, co było zresztą podsycane przez media.  

Podsumowanie

Futbolowa gorączka. Jak powstawała Premier League jest fascynującą podróżą i opowieścią o najbardziej widowiskowej i wymagającej lidze piłkarskiej na świecie. Z czterech odcinków można dowiedzieć się wielu mało znanych szczegółów dotyczących klubów i ludzi zaangażowanych w rozwój oraz funkcjonowanie Premier League. Eric Cantona i David Beckham to ikony tych rozgrywek i każdy fan piłki nożnej powinien obejrzeć ten serial, aby dowiedzieć się co kryło się za kulisami powstawania tej ligi. Zachęcam do oglądania nie tylko fanów sportu, ale i wszystkich którzy są ciekawi jak wygląda futbolowy biznes oraz jego cienie i blaski. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *