Elon Musk zyskał miano wizjonera i seryjnego przedsiębiorcy. Jego postrzeganie świata i kosmosu wykracza poza schemat przeciętnego człowieka. Jego celem jest podróż na Marsa, obniżenie kosztów podróży w kosmos, wypromowanie i upowszechnienie samochodów elektrycznych oraz fotowoltaiki. Firmy SpaceX, Tesla i SolarCity zyskały już ogromną sławę i wiele osób czeka na rozwój wydarzeń, w których biorą one udział. W książce o założycielu tych firm – Ashlee Vence (autor i gospodarz programu Hello World) zaprezentował przekrojowy obraz Muska. Zawiera ona jego jasne jak i ciemne strony, słabości i super moce – które pomogły mu znaleźć się w tym miejscu gdzie jest obecnie.

Trudne początki

Elon nie urodził się w krainie miodem i mlekiem płynącej. Nie były to także Stany Zjednoczone – jak wielu może myśleć – tylko Pretoria w RPA. Do USA dostał się ze swojego kraju przez Kanadę. Świadczy to o jego determinacji i świadomości celu – i tego  czego zamierzał osiągnąć już jako dziecko. Sukces również nie spadł na niego jak grom z jasnego nieba, nie był też złotym dzieckiem doliny krzemowej. Posiadał jednak wiedzę, wytrwałość, umiejętności i potrafił wykorzystać czas w którym się znalazł.

Dolina Krzemowa

Musk znany jest z wielu projektów, w większości nie był nawet ich założycielem. Potrafił jednak wykrzesać z ludzi energię i połączyć ich w efektywne zespoły – które dawały niesamowite rezultaty. Czasami ludzie w jego firmach byli eksploatowani do granic możliwości, ale efekty ich pracy mówią same za siebie – m.in. rakiety Falcon wysyłane w kosmos z sukcesem – co pozwoliło ograniczyć znacznie koszty ich wystrzelenia. Jako komercyjna firma kosmiczna wprawiła w osłupienie nawet NASA, na której zlecenie obecnie pracuje. 

Ryzyko

Bohater książki nigdy nie działał bezpiecznie, wręcz balansował na krawędzi w  każdym biznesie w którym uczestniczył. Po sprzedaży udziałów w PayPal’u zainwestował ogromną część majątku w kolejne projekty. Ryzyko i niepewność towarzyszą mu przez całą jego podróż związaną z przedsiębiorczością. Nawet teraz słyszymy o zawirowaniach w Tesli – notowania tej firmy na giełdzie szaleją i nie jest to spokojny biznesowy ocean. Bezpieczne decyzje i kroki nie interesują Muska – ale jak można działać ostrożnie skoro jego marzeniem jest skolonizowanie Marsa? 

Negatywne zachowania

Jak każdy człowiek, Elon nie jest również wolny od wad. Wiele osób może potwierdzić to w jaki sposób zostali potraktowani w jego firmach, zostali  zwolnieni z dnia na dzień – mimo iż dawali z siebie wszystko. Praca i życie prywatne tego wizjonera to rollercoaster i sam musi zmagać się z wieloma trudnościami. Nie prowadzi spokojnego życia i nie pracuje na etacie w korporacji – tylko prowadzi ich kilka i często ociera się o bankructwo, a czasem wręcz zniszczenie – co może mieć miejsce w SpaceX. 

Elon Musk to nietuzinkowa postać, barwna i zmieniająca świat. Upowszechnił płatności online i był prekursorem bankowości internetowej, wypromował samochody elektryczne, fotowoltaikę, a teraz chce wysyłać ludzi na Marsa. Może trzeba być szalonym aby porywać się na takie wyzwania i projekty? Odpowiedź być może znajdziecie po przeczytaniu tej książki, w której dowiecie się wiele od osób z jego najbliższego otoczenia. Publikacja jest szczegółowa i bezstronna, autor nie pozwolił jej bohaterowi na ingerowanie i wprowadzanie zmian. Zajrzyjcie do życia Muska i spróbujcie go rozszyfrować we własnym zakresie. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *