Niestety kryzys w Polsce jak i w Europie coraz bardziej się rozkręca. W ostatnich dniach wydarzyło się bardzo wiele. Przez porażki Rosjan w Ukrainie ruszył pobór rezerwistów, odpowiedzią na to jest dozbrojenie obrońców. Doszło do prawdopodobnie do celowego uszkodzenia NS 1 i 2. Między innymi te zdarzenia doprowadziły do osłabienia złotówki względem innych walut jak $. Co możemy w takiej sytuacji zrobić?

Pieniądze

Według mnie pierwszą bardzo ważną zasadą są pieniądze. Musimy zadbać o nie, aby po prostu były na koncie. Wiem, że brzmi to trywialnie, ale w czasach kryzysu jest to bardzo ważne. Wielokrotnie na łamach silanauk.pl pisaliśmy o budowaniu poduszki bezpieczeństwa i jak widać mieliśmy rację. Dzisiaj bardzo mogą nam pomóc, ale trzeba pamiętać, aby wydawać je w bardzo rozsądny sposób. Jeżeli takiej poduszki nie masz, to będzie Ci teraz bardzo trudno zadbać o jej zgromadzenie. Inflacja przebiła 16%, to tak jakbyś w ciągu roku stracił dwa miesięczne wynagrodzenia . W tych trudnych czasach, być może będziesz musiał “dosypać” do wynagrodzenia część oszczędności.

Ograniczyć konsumpcję

Aby nasza poduszka finansowa starczyła nam jak najdłużej, należy ograniczyć niezbędne wydatki. Wiem, że to nie jest łatwe i jeżeli wychodziliśmy co weekend do restauracji na kolację, a nasz budżet przestaje się spinać, musimy ten zwyczaj ograniczyć. Jeżeli są wydatki które planujesz, a mogą poczekać, to lepiej przesunąć je w czasie. Musisz przejrzeć swój portfel wydatków i np. zrezygnować z części subskrypcji np. Netflixa czy Spotify. Teraz nie jest najlepszy czas na konsumpcję. Pamiętajmy, że w przyszłym roku podrożeją ponownie media i energia. Pewnie duża część z was nie zmieści się w limitach rządowych. 

Zabezpieczyć się przed inflacją  

Jak już wspomniałem, inflacja jest bardzo wysoka, przez co  nasze oszczędności tracą na wartości. Część pieniędzy należy ulokować na najlepszym koncie oszczędnościowym, czyli najwyżej oprocentowanym, aby ograniczyć stratę. Natomiast drugą zainwestować w bezpieczne instrumenty, jak obligacje np. państwowe ale pamiętajcie, że należy umieścić te pieniądze w takich instrumentach, aby było dość łatwo po nie sięgnąć w razie potrzeby.

Poszukać dodatkowego/awaryjnego zatrudnienia

Ostatnią, chodź bardzo trudną rzeczą jaką może zrobić każdy, to znalezienie dodatkowego dochodu. Być może wasze umiejętności są wartościowe na rynku pracy i jesteście w stanie zabezpieczyć swoją przyszłość poprzez dochód z kolejnego źródła. W czasach kryzysu nie jest łatwo osiągnąć ten cel, ale przez to że szukasz, kolejnego zatrudnienia, będziesz posiadał informację, kto jest w stanie zatrudniać w razie utraty aktualnego zatrudnienia. Ta wiedza może być bardzo przydatna.

Daj znać w komentarzu jak Ty zamierzasz przetrwać aktualny kryzys?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *