Nakładem wydawnictwa Arkady ukazała się wyjątkowa książka Street Art Polska. Jest to połączenie publikacji książkowej z albumem i wywiadami z takimi artystami jak: Mona Tusz, SC Szyman, Sainer, Etnograff, Cekas, Natalia Rak, Sepe, Nespoon, Lump, M-City, Czarnobyl, Jay Pop, Otecki, Someart, Zbiok, Graffunk, Chazme 718, Seikon, Egon fietke, Tone i Krok Kong. Za przygotowanie tej książki odpowiada Paweł Kwiatkowski.

Sztuka uliczna od kuchni

Aby opowiedzieć historię street artu, najlepszym sposobem jest oddanie głosu twórcom i pokazać ich dzieła. W książce “Street Art Polska” umieszczono mnóstwo wypowiedzi artystów i zdjęcia przedstawiające ich dokonania – głównie na ścianach budynków na całym świecie. Autor spotkał się z bohaterami książki i pozyskał od nich informacje, związane ich podejściem do życia, sposobem tworzenia, relacjami z innymi artystami i postrzeganiem świata. Dzięki takiemu podejściu do przygotowania publikacji, mamy okazję zajrzeć za kulisy tworzenia sztuki ulicznej i tego, czym kierują się na co dzień osoby tworzące street art w Polsce i jak rozpowszechniają swoją twórczość za granicą.

Celebracja życia

Wypowiedzi artystów w książce można sprowadzić do mianownika określającego wyrażeniem “celebracja życia”. Jest to podejście praktycznie każdej z opisywanych osób, jakie znalazły się na stronach albumu. Poza tym, że pracują ciężko fizycznie, starają się kultywować szacunek do dnia codziennego i tego w jaki sposób spędzają czas. Kluczowe jest to, że pasja zapewnia im chleb i mogą w ten sposób na własnych warunkach pracować i spędzać czas, jaki został im dany na tej planecie. To ważna obserwacja w dobie pogoni za sukcesem, sławą i pieniędzmi. Wymienieni wcześniej ludzie, mają świadomośc swojego fachu i tego jak wpływają na otoczenie oraz jaką korzyść przynosi miejskiej i wiejskiej przestrzeni ich praca. Czytając książkę można odnieść wrażenie, że wszyscy artyści tworzą jeden zgrany kolektyw, utrzymany w przyjacielskiej atmosferze wsparcia. Razem tworzą murale, wspólne wyjazdy i wspierają wzajemnie podejmowane inicjatywy. Jest to podejście godne pochwały i warte naśladowania. 

Obraz wart więcej niż tysiąc słów

Poza ciekawymi wypowiedziami, fascynującą perspektywą życia, kluczowym elementem albumu są jego zdjęcia. Przedstawiają one głównie murale, jakie zostały ulokowane w przestrzeni miast i wsi na całym globie. Mnogość stylów, kunsztu i pomysłów z jakimi zostały stworzone jest niesamowita. Najwięcej czasu spędzicie w trakcie lektury, nie na słowach lecz wpatrywaniu się w barwne i kreatywne murale oraz instalacje. Jeśli mało będzie wam tych dzieł sztuki, zawsze możecie zajrzeć na profile artystów w social media – pomogą Wam w tym kody QR umieszczone na końcu każdego rozdziału o danym twórcy. Prawdopodobnie większość osób, która zetknie się z tą książką, pomyśli sobie, że nie znała wcześniej tak uzdolnionych osób. Nic zatem straconego, będzie to dla każdego fascynująca przygoda w odkrywaniu tych osób i ich prac. Zapewne nie raz widzieliście ich murale, które wyprzedzają znajomość ich sylwetek jako artystów. Teraz będziecie mieli okazję przypisać dany pseudonim i twarz do konkretnego dzieła – który być może mijacie codziennie idąc do pracy lub na spacer.

Podsumowanie

Książka Street Art Polskato fascynująca podróż po historii sztuki ulicznej oraz jej teraźniejszości. Większośc opisanych w niej artystów, to uznani na świecie twórcy – często mało rozpoznawalni w naszym kraju. Dzięki autorowi tej publikacji, mają szansę zyskać rozgłos i pochwalić się swoimi dokonaniami. Jest to bardzo ważna książka, która docenia dziedzictwo murali i ich wpływ na nasze otoczenie – często szare i smutne. Murale stały się w ostatnich latach popularne za sprawą reklam, które są tworzone w takiej formie. Po przeczytaniu tej książki będziecie wiedzieć, kto i w jaki sposób rozsławił tę formę artystycznego przekazu w Polsce. Jeśli jesteście ciekawi niesamowitych artystycznych i kreatywnych form wyrazu sztuki, to koniecznie sięgnijcie po ten album. Będzie to dla was wizualna i intelektualna uczta z duchowym uniesieniem. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *