Wiele osób uważa, że jest kilkanaście rzeczy w życiu które musi kupić, bo tak powinno wyglądać nasze życie. Wszyscy posiadamy domy, samochody, organizujemy drogie imprezy czy wyjeżdżamy na ekskluzywne wakacje. Z jednej strony są to realne potrzeby, z innej chęć pokazania się przed znajomymi. Dzisiaj zastanowimy się nad sensem i realna potrzebą takich zakupów i zachowań.

Nieruchomość

Ręka do góry kto od swoich znajomych i rodziny nie usłyszał – musisz się ustatkować i kupić własne mieszkanie. Jak by jedno z drugim miało cokolwiek wspólnego. Naszym rodzicom chodzi o założenie rodziny. Ale czy od razu zakup nieruchomości jest obowiązkowy? NIE!!! Wszystko zależy w jakiej jesteś sytuacji. Jeżeli masz bardzo dobrą pracę w mieście, gdzie są perspektywy i nie zamierzasz go opuszczać to własne M jest sensownym wyborem. Jeżeli natomiast utrata pracy zmusi Cię do wyprowadzki, to jaki ma to sens, lub pracujesz na kontrakcie i za 2 lata będziesz w innej części naszego globu. Musisz zastanowić się jaka perspektywa maluje się przed Tobą i czas na taki zakup. Rozpatrz wszystkie za i przeciw i porozmawiaj o tym ze swoją najbliższa rodziną tzn. żoną i dziećmi.

Samochód 

Jak w dzisiejszych czasach można nie mieć własnego auta – myśli sobie wielu z Nas. Przecież muszę dojechać tu i tam i oczywiście pokazać swój status społeczny. Jeżeli tak myślicie muszę Was rozczarować. Już od dawna posiadanie dobrego auta nie podwyższa naszego statusu, chyba że u najbliższego sąsiada. Nikt inny nie zwróci na to uwagi czym jeździsz. Po za tym jeżeli mieszkasz w dużym mieście, to zapewne auto używasz od święta i jest Ci zupełnie zbędne. To tak jak z zakupem domu, są osoby które go potrzebują oraz takie dla których będzie to wyłącznie kłopot. Jeżeli dużo jeździsz w miejsca słabo skomunikowane, mieszkasz w małym miasteczku czy dojeżdżasz do pracy kilka lub kilkadziesiąt kilometrów, wtedy auto jest potrzebne. Natomiast jeśli jesteś mieszkańcem dużej aglomeracji, rzadko z niej wyjeżdżasz, wszędzie dojedziesz tramwajem, a za kółko wsiadasz tylko w niedziele, powstrzymałbym się od zakupu – bądź kupił bardzo tanie auto z niedużym silnikiem.

Wesele

Nie jest to przedmiot ale zapłacić za organizację musisz. Niejednokrotnie słyszałem, że para młoda wydaje na ten cel powyżej 50 000 zł- których nie mają!!! Zamiast pomyśleć o swojej przyszłości zadłużają się – bo co rodzina powie? I lądujemy w beznadziejnej sytuacji. Zaprasza się ciotki, które ostatni raz widzieliśmy 10 lat temu albo masę znajomych nie mających dla nas większego znaczenia. I to tylko dlatego – bo co inni powiedzą. A być może wystarczy małe przyjęcie w restauracji za ułamek tej ceny i wyłącznie z najbliższą rodziną? Macie czyste konto, bez długów, możecie pozwolić sobie na ważne dla Was rzeczy. Przemyślcie czy nie warto nie iść za głosem większości i zrobić tego, co dla Was jest lepsze.

Technologie

Wielu z Nas kupuje masę technologicznych gadżetów tylko dlatego że są modne.. Jeszcze pół biedy jak zakupy te są za gotówkę, gorzej gdy nasze zachcianki są na raty. Wielokrotnie słyszałem nasz tv jest za mały i stary czas na zmianę. Za stary to znaczy czteroletni. Ja mam grubo ponad dziesięcioletni telewizor i żyję bez jakiegoś większego bólu i czasami patrzę na niego i myślę sobie – No popsuj się w końcu, ale z drugiej strony przychodzi otrzeźwienie i uświadamiam sobie – Przecież pokazuje obraz, co mi więcej jest potrzebne. Lepiej żeby się nie popsuł. I robimy tak z całą masą elektroniki – telefonami, komputerami, lodówkami, odkurzaczami itd. Na pewno warto?

Wakacje

Jeżeli myślisz o najlepszych wakacjach, bo jest to twoje marzenie aby polecieć na miesiąc do Japonii. Ten kraj Cię fascynuje i jak ktoś obudził by Cię w środku nocy, potrafiłbyś powiedzieć co chcesz tam zobaczyć – to oczywiście jedź. Marzenia trzeba spełniać. Lecz jeżeli myślisz o kolejnych niebotycznie drogich wakacjach na kredyt, tylko po to aby pokazać na Facebooku znajomym gdzie to się wódkę nie piło, to naprawdę nie warto. Za ułamek tej ceny zwiedź Polskę bądź tańsze rejony naszego globu na które Cię stać. Nie rób nic pod publiczkę.

A Ty jak myślisz, często dokonujesz tak drogich zakupów bez zastanowienia? Zdarzyło Ci już popełnić ten błąd i żałujesz? Jeżeli tak podziel się z nami swoją historią.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *