Za nami już ponad 100 opublikowanych artykułów. Myślę, że to już czas aby podzielić się naszymi spostrzeżeniami dotyczącymi prowadzenia bloga na tym etapie. Jest bardzo wiele aspektów, które należy śledzić i odpowiadać na potrzeby czytelników. W tym wpisie zajmiemy się według mnie pięcioma najważniejszymi. Przekładają się one na zasięgi oraz czas poświęcony na blogu.

Jakość treści

Myślę, że nie ma tu zaskoczenia. Treści muszą dawać wartość czytelnikowi. Jeżeli na blogu znajdzie porady, które może wprowadzić w życie, będzie wracał do kolejnych wpisów. Pamiętaj również o tym aby były one proste w odbiorze oraz lekkie w czytaniu. Warto również zadbać o odpowiednią długość wpisu. Jak najbardziej mogą one być rozbudowane, ale nie lej w nich wody, tylko pisz konkretne informacje popierając je dobrymi przykładami.

Czytelność

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest czytelność wpisu. My na blogu stosujemy bardzo proste zasady. Każdy artykuł zaczynamy krótkim wstępem, który informuje czytelnika o czym jest wpis. Następnie przekazujemy informację w uporządkowany sposób z nagłówkami, które mówią o czym jest dany fragment. Kończymy podsumowaniem i często pytaniem, które ma zmusić czytelnika do dygresji. Dajemy szansę aby zdobytą wiedzę od razu przenieść  na grunt czytającego.

Systematyczność

Czytelnicy przyzwyczajają się publikacji na blogu i lubią gdy dzieje się to systematycznie. Po naszych statystykach widać dużą ilość bezpośrednich wejść w poniedziałek, środę i czwartek po godzinie 18. Każdy ze stałych czytelników wie, że w te dni znajdzie nowe treści na blogu. A my jako ludzie nie lubimy być rozczarowani, dlatego warto zadbać o regularność, a na pewno czytelnicy nam za to odpłacą swoją uwagą.

Analytics

Należy śledzić ruch na blogu. Jak dużo czasu spędza na nim czytelnik, czy przegląda inne strony, jakie frazy wyszukiwał, ilu odbiorców wraca na bloga. Te dane pozwalają na zoptymalizowanie treści oraz wybieranie tematów które są najbardziej interesujące dla czytelnika. Oczywiście Analytics daje o wiele szersze spektrum danych, które są istotne. Jednak te podstawowe pozwalają rozwijać bloga w pierwszym etapie jego życia. Być może za kolejne 200 artykułów uznam, że inne są ważniejsze. Bądźcie pewnie że Was o tym poinformuję.

Źródła odwiedzin

Każdy początkujący blog spotyka się z bardzo małą ilością odwiedzin. Nie oszukujmy się. Tworząc dla innych chcemy zostać zauważeni. Traktujemy to jako nagrodę za naszą pracę. Pierwszym krokiem jest poproszenie znajomych aby polubili nasz Fanpage na Facebooku, a następnym zapisanie naszego bloga do popularnych aplikacji służących do czytania informacji. My jesteśmy obecni na UpDay oraz Squid i jesteśmy bardzo zadowoleni z bycia tam.

Myślę, że na tym poprzestaniemy dzisiaj. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o prowadzeniu bloga dajcie nam znać o tym w komentarzach.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *