Często nie zauważamy sporej części naszych wydatków. Są one cykliczne i mało kto się zastanawia nad zmianą. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do ponoszenia pewnych kosztów życia, iż sądzimy, że muszą one występować. W rzeczywistości nie jest to prawda. Być może zaoszczędzisz dużo w pewnych przypadkach, a w innych mało, jednak każde 5 zł zaoszczędzonych miesięcznie daje 60 zł mniej w rok. 

Telefonia 

Wiele osób jest tak “zżyta” z swoim dostawcą usług telefonicznych, że nawet nie pamięta kiedy ich umowa przeszła na czas nieokreślony. Zazwyczaj są to bardzo małe kwoty i nie zawracamy sobie tym głowy. Jednak dla naszego portfela to nie jest dobre. Zazwyczaj jako stały klient mamy gorsze warunki od nowych przenoszących numery. Ponadto nasze potrzeby też zmieniają się w czasie. Warto przeanalizować czy aby aktualna oferta nie jest przesadzona i w zupełności tańszy plan jest wystarczający. Jeżeli chcesz obniżyć swoje rachunki zajrzyj na jakaoferta.pl

Multimedia

Od jakiegoś czasu bardzo popularną formą poza abonamentowymi opcjami telewizji np. Polsatu czy Cyfry+ są subskrypcje np. Netflixa czy HBO GO. Bardzo często wykupujemy jakieś usługi, a po czasie przestajemy z nich korzystać. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest analiza, które plany są nam potrzebne, a które możemy usunąć. Pamiętajcie, że nie musicie korzystać z nich ciągle. Jeżeli od miesiąca nic nie ma dla Was na danej platformie przestańcie ją subskrybować. Po kilku miesiącach możecie wrócić do planu, nadrobić zaległości i ponownie aktywować. Załóżmy że oglądasz Netflixa – zamiast płacić przez 12 miesięcy po 34 zł (rocznie 408 zł) możesz subskrybować tylko 3 miesiące w roku i obniżasz swoje roczne wydatki do 102 zł rocznie, a poza tym oszczędzasz czas. Jak nie masz to nie oglądasz, a jak już płacisz to zawsze coś włączysz nawet jak jest średniej jakości.

Energia

Każdy z Nas potrzebuje energii elektrycznej w domu. Dostawców energii w Polsce jest kilku. Każdy z Nich ma swój obszar. Jednak możesz sprzedawcę prądu zmienić, co może obniżyć koszty nawet o kilkanaście złotych miesięcznie. Za energię płacisz co miesiąc, obniżając ten rachunek o 30 zł  -realnie oszczędzasz nawet 360 zł rocznie. W analogiczny sposób możesz obniżyć rachunek za gaz i inne media.

Spłata zadłużenia 

Wiele osób daje ponieść się zakupom na raty. Później muszą spłacać co miesiąc raty. Czas pozbyć się tego zobowiązania, zacisnąć zęby i spłacić bezsensowne zobowiązania. Z zaoszczędzonych powyżej pieniędzy odkładasz na spłatę rat. Nie dość, że będziesz miał co miesiąc więcej kasy po spłacie, to dodatkowo zaoszczędzisz na odsetkach. Zachowaj je dla siebie i wydaj na przyjemności – zamiast oddawać swoje ciężko zarobione pieniądze bankom.

Wyższa jakość 

Wielu z Nas zapomina, że czasami lepiej wydać więcej, ale kupić wysokiej jakości przedmiot. Ile razy zdarzało Ci się zaoszczędzić na ubraniach i po dwóch miesiącach nadawały się wyłącznie do kosza, a Ty kupowałeś następnie. Często zastanowić się nad sensem kupowania niskiej jakości towarów. Zainwestuj kilka złotych więcej i używaj zakupionego przedmiotu miesiącami a nawet czasem latami. Wydać mniej nie oznacza zaoszczędzić. Po co kupować coś kilka razy jak można raz.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *