Ogromna ilość książek skupia się na technicznych aspektach inwestowania na giełdzie. Podobnie, sporo osób szuka informacji, na jakie spółki powinni zwrócić uwagę. Głównie chodzi o magiczny sposób lub algorytm wyboru akcji, które zostaną kupione tanio i będzie można je sprzedać drogo. Im szybsze będzie wzbogacenie się – tym lepiej. Niestety mało kto potrafi latami analizować i czekać na wypracowane przez akcje zyski. Od razu zaznaczam, że w książce Zwykłe akcje, niezwykłe zyskina próżno szukać porad o kupowaniu konkretnych spółek z danego segmentu, tak aby w maksymalnie krótkim okresie zyskać krocie. Tutaj chodzi o długotrwałe inwestowanie w wartość  i odpowiednie przygotowanie się do niego. Przyjrzyjmy się zatem co zawiera książka polecana przez samego Warrena Buffeta.

Biznes i giełda

Zacznę od tego, że w książce został zawarty szereg informacji związanych z funkcjonowaniem firm. Z jednej strony mamy tutaj sporo wiedzy o inwestowaniu na parkiecie. Z drugiej, jest to praktyczny zestaw porad jak prowadzić biznes, tak aby był dochodowy i atrakcyjny dla inwestorów. Philip A. Fisher przekazuje swoje spostrzeżenia dotyczące wyboru firm w jakie chciały ulokować swój kapitał i jednocześnie uwypukla istotne kwestie. związane z zarządzaniem w przedsiębiorstwach. Zwraca uwagę, że na sukces firmy składa się odpowiednio utalentowany zarząd i kadra menedżerska, dział sprzedaży i marketingu oraz zadowolenie pracowników na niższych szczeblach. Nic nie może być pozostawione przypadkowi i nie wolno zaniedbać nawet najmniejszego elementu. Jeśli tak się jednak stanie, jest dobra droga do braku konkurencyjności i nierentowności przedsiębiorstwa. Co za tym idzie, doświadczony inwestor dwa razy zastanowi się czy zainwestować w firmę, która nie spełnia odpowiednich wymogów i działa niewłaściwie. 

Zasady 

Autor przedstawia również piętnaście zasad jakimi kieruje się podczas wyboru spółki w jaką chce zainwestować. Jak sam twierdzi, odstąpienie od ich przestrzegania kilkakrotnie doprowadziło go do porażki inwestycyjnej. Trzymanie się wypracowanych zasad sprawia, że można wypracować na giełdzie zyski poprzez zainwestowanie w odpowiednie firmy. Dodatkowo dobrze jest mieć filozofię inwestowania, która w połączeniu z zasadami może dać wymierne i zadowalające efekty. Oczywiście będą zdarzać się błędy i katastrofy, jednak jest to element procesu i lekcji jakie należy odrobić podczas inwestowania. 

Zakazy

Poza zasadami jakich trzeba się trzymać, istotne są także zakazy, których trzeba przestrzegać. Również i one są uwzględnione w książce. Jeśli wiemy co należy robić, to również musimy wiedzieć czego  powinniśmy się wystrzegać. Przy okazjach jakie  pojawiają się na rynku akcji, łatwo jest  skusić się na coś na co nie powinniśmy zwracać nawet uwagi. Czasami widzimy daną spółkę i okazję do zarobienia szybko pieniędzy i natychmiast inwestujemy. Niestety jeśli nie uwzględnimy zakazu – który wyklucza taką inwestycję – może doprowadzić to do ogromnego rozczarowania i utraty gotówki. W książce opisany został szereg zakazów jakie należy przestrzegać i ich trzymać się w trakcie przygody z inwestowaniem na giełdzie. 

Kluczowe czynniki w inwestowaniu

Philip A. Fisher skupia się na inwestowaniu w wartość. Zwraca uwagę na czynniki jakie mogą zaważyć na sukcesie danego przedsięwzięcia. Jeśli uwzględnimy takie czynniki jak, ludzki, biznesowy i funkcjonalny, to jest spora szansa na pozytywny efekt inwestycji. Ignorując naoczne fakty i dogłębne zapoznanie się z wybraną firmą, narażamy się na utratę kapitału. Autor uczula czytelników na dokładne sprawdzenie każdego elementu firmy – od jej kierownictwa, poprzez produkty i sytuację finansową. Każdy element jest niezwykle istotny i nie może zostać pominięty. W końcu chodzi o ciężko zarobione pieniądze, które można stracić przez lekkomyślności i niedokładne oszacowanie inwestycji.

Podsumowanie

W książce przedstawione są barwne i praktyczne przykłady, w których autor trafnie obrazuje swoje myśli oraz skomplikowane zagadnienia związane z inwestowaniem w akcje. Są to rady nie tylko dla inwestorów, ale i dla menedżerów oraz właścicieli firm. Pokazuje także trafne spostrzeżenia dotyczące rynku biznesowego i giełdy. Uczula na zagrożenia związane z inwestowaniem, a także wstrzymywaniem się przed lokowaniem kapitału. Każda informacja jaką posiada inwestor ma ogromne znaczenie i powinna być dobrze przefiltrowana. Nie można zostawiać niczego na rzecz przypadku i losowości. O wszystko trzeba zadbać, nieustannie trzymać rękę na pulsie. Najważniejsze jest zdobycie jak najlepszych informacji o firmie w jaką chcemy zainwestować. I to powinien być priorytet każdego inwestora. Jak je zdobyć? Tego dowiecie się z książki Zwykłe akcje, niezwykłe zyski”.

Książka dostępna na stronie wydawnictwa:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.