Przygotowaliśmy perfekcyjne CV, wysłaliśmy je do pracodawcy i po pewnym czasie otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowę o pracę. Teraz nadszedł czas na solidne przygotowanie się, aby jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności i wartość dla firmy, która poszukuje nowej osoby. Należy dokonać głębokiej analizy stanowiska na jakie aplikujemy, profilu pracodawcy i zakresu obowiązków które pojawiły się w ogłoszeniu. Największym błędem jest pójście na rozmowę kwalifikacyjną bez przygotowania i zdanie się na szczęśliwy traf.

Firmy poszukujące nowych pracowników posiadają w większości skonkretyzowany system rekrutacji. Często zdarza się, że trzeba przejść przez kilka etapów zanim otrzymamy do podpisania upragnioną umowę. Duże korporacje dokonują przesiewu kandydatów już na etapie wypełniania formularzu aplikacyjnego. Jeżeli nie masz samozaparcia i wytrwałości aby poświęcić 20 minut na tego typu weryfikację, to zapomnij że dostaniesz angaż w renomowanej międzynarodowej firmie. Dlatego jeśli udało się otrzymać zaproszenie na rozmowę to warto zadbać o rzetelne przygotowanie. Co pomoże nam w znacznym stopniu  zdobyć kontrakt lub umowę o pracę.

Podstawowe informacje które należy wiedzieć

Jeśli wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną to niezbędne jest posiadanie wiedzy na temat firmy do której się udajemy. Znając historię firmy, obecne władze i to czym się ona zajmuje, będziemy wśród kandydatów którzy dokonali porządnego researchu – tym sposobem będziemy mogli zaimponować rekrutem lub właścicielowi firmy. Dodatkowo warto mówić o rzeczach które zrobiliśmy na poprzednich stanowiskach i które mogą się przydać nowemu pracodawcy. Warto pokazać swoją wartość i uwypuklić te elementy, które pokażą że wniesiemy dużą wartość i nowe spojrzenie na działalność przedsiębiorstwa. Rekruterzy muszą widzieć w nas potencjał. Chcą mieć pewność, że zainwestowane w nas pieniądze i czas nie pójdą na marne. Trzeba pokazać najwięcej swoich atutów, natomiast wady i brak umiejętności w niektórych obszarach jako niewielkie niedociągnięcia – które szybko można nadrobić. Nie mówmy o tym czego nie potrafimy i czego nie wiemy – tylko, że aktualnie doskonalimy np. umiejętności prezentacji i wystąpień publicznych. Mówiąc w ten sposób pokazujemy że jesteśmy gotowi do nauki nowych rzeczy i rozwoju. Pracodawca z pewnością doceni taką postawę.

Poruszanie wartościowych dla pracodawcy kwestii

Nic nam nie pomoże jeśli będziemy mówić w mało treściwy sposób o rzeczach nie mających żadnej wartości dla rekrutujących osób. Starajmy się mówić o tym jak wykorzystamy szansę pracy w nowym miejscu i przedstawmy rozwiązanie problemów z jakimi boryka się firma. Pracodawcy zatrudniają nowych członków zespołu w celu podniesienia produktywności przedsiębiorstwa i chcą zwiększyć przychody. Chcą mieć pewność że inwestycja w nową osobę będzie trafna i przyniesie wymierne korzyści. Dobrze jest poruszyć tematy które związane są z naszym wykształceniem, kursami i szkoleniami – a czasem nawet zainteresowaniami. W trakcie rozmowy wyczujemy, które kwestie są najciekawsze dla drugiej osoby i jak możemy prowadzić rozmowę aby przyniosła nam korzyść. Będziemy mogli po kilku minutach zorientować się w jakim kierunku powinna zmierzać konwersacja. Wspólny język to połowa sukcesu, nie zaszkodzi czasem dodać szczypty humoru. Nikt przecież nie lubi ponuraków, dodając do tego uśmiech – zyskujemy w oczach drugiej strony. Nastawienie i nasza postawa potrafi zdziałać cuda i zyskać przychylności rozmówców.

Książki, podcasty i nagrania wideo

Rozmowa o pracę to wielowątkowa i wielowarstwowa konwersacja. Jeżeli chcemy opanować tę sztukę to musimy zgromadzić jak największą wiedzę. Łącząc ją z praktyką , czyli uczestniczeniem w dużej ilości takich rozmów, staniemy się mistrzami w tej dziedzinie. Sama wiedza nam niewiele pomoże jeśli nie zastosujemy jej w praktyce i nie będziemy testować różnych wariantów. Dobrze jest wyszukać książki, które poruszają temat rekrutacji i jak najlepiej się zaprezentować. Kluczowym elementem decydującym o naszym zatrudnieniu będzie treść naszych wypowiedzi. Jest to sztuka, którą trzeba pielęgnować i należy testować różnego rodzaju wymawiane przez nas zdania. Na YouTube znajdziecie wiele cennych porad m.in. od Tomasza Kammela lub na kanale Pracuj.pl. Poruszane są tam tematy które najczęściej występują na rozmowach kwalifikacyjnych. Odpowiednia wiedza zapewni nam sukces podczas ubiegania się o pracę.

Negocjowanie wynagrodzenia

Na koniec każdej rozmowy o pracę pada jedno z najważniejszych pytań – Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe? Jeżeli nie przeanalizujemy tej kwestii dużo wcześniej w domu, to możemy popełnić błąd i pod wpływem emocji podać kwotę, która nie będzie nas satysfakcjonować. Nawet jeśli otrzymamy pracę, to jeśli wynagrodzenie nie będzie nas zadowalać nie będziemy wystarczająco przykładać się do swoich obowiązków. Negocjując kwotę pieniędzy która będzie wpływała na nasze konto co miesiąc, warto podać trochę wyższą. Ponieważ druga strona niemal na pewno poda niższą. Jeśli chcemy zarabiać 3500 zł to powiedzmy że nasze oczekiwania to 4000 zł. W ramach negocjacji istnieje szansa, że dwie strony spotkają się pośrodku i dojdą do porozumienia. Jednak nie warto przesadzić z zawyżaniem tej kwoty, co może odstraszyć pracodawcę. Czasami suma 100 zł może zniweczyć nasze starania o angaż w danej firmie.

Rozmowa kwalifikacyjna to umiejętność

Oczywiście zdarzają się różne rekrutacje, jednak istnieje pewien schemat i podobne pytania które na nich padają. Jeśli odbędziemy kilka lub kilkanaście takich rozmów to jest duża szansa że nabierzemy biegłości w sztuce rozmów kwalifikacyjnych. Będziemy posiadali wiedzę o co możemy zostać zapytani i jak odpowiadać. Nasza skuteczność będzie się odzwierciedlać tym – że będziemy mówić to czego oczekują rekruterzy. Im lepsze umiejętności prezentacyjne zdobędziemy tym łatwiej będzie nam przekonać do siebie potencjalnych pracodawców. Rozmowa o pracę to sprzedaż naszej osoby, naszych umiejętności i wiedzy oraz doświadczenia które posiadamy. Można a nawet trzeba się tego nauczyć – aby być wartościowym pracownikiem na rynku pracy. Wysiłek włożony w zdobycie tej umiejętności opłaci nam się znacząco w przyszłości, kiedy będziemy chcieli zdobyć upragnioną pracę.  

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.