Wiele osób które mają pomysł na siebie i chcą zostać przedsiębiorcami słyszy od swojego najbliższego otoczenia, że powinni porzucić te pomysły i znaleźć sobie normalną pracę. Czy należy słuchać takich głosów?? A może warto zrobić to na co mamy ochotę??

Weryfikacja pomysłu

Jeżeli masz pomysł na biznes i czujesz że jest to coś co chcesz robić w życiu, nie słuchaj opinii – tylko przejdź do sprawdzenia czy jesteś w stanie zarobić na godne życie prowadząc własną działalność. Aby być pewnym o zainteresowanie Twoimi usługami czy produktami, umieść kilka ogłoszeń zanim założysz działalność gospodarczą. Nie namawiam Cię do pracy w szarej strefie – tylko do zebrania informacji zwrotnej. Jeżeli ktoś się z Tobą skontaktuje, poinformuj że prosisz o kontakt za określony czas. Załóż sobie np. 3 miesiące i sprawdź – ile zapytań otrzymasz od potencjalnych klientów. Oczywiście to jest za mało, należy poszukać większej ilości aktywnych klientów. Musisz chwycić za telefon i znaleźć np. firmy które będą zainteresowane Twoją branżą.

Budżet

Jeżeli się okaże, że rynek przyjął Twoją ofertę i pojawiła się odpowiednio duża grupa potencjalnych klientów, powinieneś sprawdzić dokładnie czy masz odpowiedni budżet na start. Pamiętaj, że musisz zabezpieczyć finanse, nie tylko na niezbędne narzędzie ale również na chwile kiedy działalność nie będzie przynosiła przychodów. Niestety takie sytuacje będą się zdarzały – a żyć za coś trzeba. Oczywiście można podzielić wydatki na takie, które trzeba ponieść od razu oraz takie z którymi można zaczekać aż działalność się rozkręci np. zatrudnienie.

Ceny

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest ustalenie cennika. Zweryfikuj jakie ceny ma konkurencja. Sprawdź czy Ty jesteś w stanie świadczyć usługi w porównywalnej cenie oraz czy jakość jaką będziesz w stanie zagwarantować nie odbiega od średniej rynkowej. Pamiętaj, że ludzie są wstanie zapłacić trochę więcej, ale wyłącznie wtedy gdy jakość jaką otrzymują, jest znacznie lepsza od tańszych odpowiedników.

Założenie działalności

Jeżeli powyższe aspekty zostały przez Ciebie wnikliwie sprawdzone oraz przygotowany budżet i wszystko się spina finansowo – czas udać się do urzędu i otworzyć firmę. Pamiętaj aby nazwa kojarzyła się z tym co chcesz robić. Zadzwoń do potencjalnych klientów i zapytaj czy nadal są zainteresowani współpracą. Przedstaw im swój cennik i zacznij zarabiać pieniądze,nigdy nie zapominaj, że działalność musi zarabiać.

Myślisz że jesteś gotów na otwarcie własnej działalności czy musisz jeszcze popracować nad weryfikacją rynku bądź budżetem?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *