Przypomnij sobie jak często zaskakują Cię informację ze świata?? Włączasz tv, oglądasz swoje ulubione wydanie programu z wiadomościami i dowiadujesz się o jakiejś informacji, która wpływa na całą Europę i zaczynasz się zastanawiać czy to wydarzyło się w jeden dzień. Zaczynasz szukać po Internecie i ku Twojemu zaskoczeniu okazuje się, że dany problem był poruszany przez wielu specjalistów i małych portali informacyjnych a Ty usłyszałeś wyłącznie zakończenie tej historii. A dodatkowo wpływa ona znacząco na Twoje życie. Zachodzisz w głowę jak się to mogło wydarzyć. W końcu jak byś był rzetelnie informowany przez największe media to byś coś zawczasu z tym zrobił.

 

Dlaczego nie słyszałeś o tym wcześniej.

 

Niestety w polsce ale również na całym świecie chcąc bądź nie duże medialne firmy nie mogą uciec od polityki i zawsze patrzy im ktoś na ręce. Zauważ że każda duża stacja spogląda na jedną partię bardziej przychylnie a na drugą wręcz odwrotnie. W zależności od tego jaką politykę promują (czy dane medium jest prawicowe czy lewicowe) Pamiętajcie również, że media muszą zarabiać więc pokazują te rzeczy, które są w danej chwili najbardziej chwytliwe. Ciężko jest oderwać się od własnego podwórka jak się dużo dzieje. To nas w końcu interesuje najbardziej. I zauważ drogi czytelniku, że w momencie jak coś zaczyna Nas dotykać bezpośrednio wtedy dopiero o tym usłyszysz. Chodź coś się dzieje od dwóch lat, lecz na początku nie miało to dla Nas większego znaczenia. Przytoczę tu jeden dobrze znany fakt kiedy Szwajcaria uwolniła kurs franka i jego cena wywindowała. Pewnie z perspektywy czasu już wiesz, że Szwajcarzy nie mogli bez końca utrzymywać “słabości” swojej waluty. Chodź bardzo długo walczyli, w pewnym momencie uznali to za walkę z wiatrakami. Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę ale dla Szwajcarów też to nie jest dobre ponieważ ich produktu stały się drogie na rynku światowym co przyczyniło się do spadku zainteresowania nimi. Ale jaki mieli wybór, przecież bank centralny Szwajcarii nie mógł mieć nieograniczonych rezerw walutowych w Euro i innych walutach. Jak się pewnie domyślasz nie trwało to miesiąc lecz może Cię zaskoczę. Szwajcarzy utrzymywali sztuczną wartość swojej waluty ponad trzy lata. W tym czasie zgromadzili oszałamiające 475 mld franków w walutach obcych. Jak dla mnie niewyobrażalna suma. Jak wiesz nasze duże koncerny mediowe powiedziały o tym  w momencie umocnienia się franka do złotego o 19%.

 

Co na to wpłynęło??

 

Poza tym, że media mają pewne ograniczenia oraz nie zawsze dany temat jest dla nich odpowiednio chwytliwy to My jako zainteresowani powinniśmy sprawdzać na bieżąco co się dzieje na świecie. Oczywiście jest bardzo trudno za wszystkim nadążyć, lecz jak mamy jakieś powiązania z danym krajem czy regionem świata powinniśmy trzymać rękę na pulsie. Najczęściej możemy usłyszeć, że “nie wiedziałem”. Właśnie o to chodzi aby wyjść po za informacje podawane na przez mainstreamowe media i szukać wartościowych danych dla NAS!!!  Tylko Ty wiesz co śledzić aby reagować zawczasu. Jeżeli bardzo dużo podróżujesz powinieneś śledzić zmiany cen ropy oraz politykę krajów będącymi głównymi dostawcami surowca na światowe rynki. To nasze życiowe decyzje definiują jakie informacje są Ci niezbędne. Pamiętaj, że to co jest ważne dla Ciebie zazwyczaj dla większości jest bez znaczenie. Zauważ na powyższym przykładzie skoku wartości franka, tak naprawdę informacje te były istotne wyłącznie dla przedsiębiorców,którzy posługiwali się szwajcarską walutą oraz kredytobiorców. Szacuje się, że było to około 7% posiadaczy kredytów hipotecznych. Pamiętaj, że nie każdy ma kredyt. Więc możesz sobie to łatwo przełożyć, że niewielki procent polaków było zainteresowanych tymi informacjami. Natomiast dla posiadacza kredytu frankowego były to szalenie ważne informacje.

Buduję dom i dla mnie aktualnie szalenie ważnymi danymi są ceny materiałów budowlanych oraz stawki wykonawców. Muszę przeanalizować czy ceny rosną czy maleją, z jaką szybkością, ile czeka się na dostawy, które materiały są najlepsze a których należy unikać i najważniejsze jaki duży kredyt będzie mi niezbędny aby dokończyć inwestycję. Nikt za mnie się tego nie dowie.

 

Powody dla których warto szukać niezależnych źródeł informacji i działać na ich podstawie.

 

Aby to wszystko było możliwe muszę szukać wiarygodnych źródeł informacji, statystyk oraz średnich cen w danym rejonie kraju. Przeprowadzić wnikliwą analizę murarzy, dekarzy, hydraulików oraz wielu innych specjalistów. Porównać opinie o nich i wybrać najlepszą jakość w porównaniu do ceny. Masa czasu ale może mnie to uchronić przed niepotrzebnymi kosztami i stratą czasu.

A teraz wróćmy do naszego przykładu z “uwolnieniem” waluty przez Szwajcarów. informację, które przytoczyłem powyżej dałyby Ci na pewno wiele do myślenie. Pewnie zacząłby się zastawiać nad konsekwencjami do jakich może prowadzić obniżanie wartości franka przez bank centralny. Szukałbyś opinii ekonomistów do czego może doprowadzić ta sytuacja i jak się przed nią zabezpieczyć. Z całą pewnością nie czekałbym z założonymi rękoma i miał nadzieję, że będzie inaczej. Działanie jest głównym powodem szukania niezależnych informacji, które pozwolą świadomie podejmować decyzje oraz zniwelować ewentualne straty bądź przygotować plan działania na najbliższe miesiące.

 

Brak informacji równa się pewna “śmierć”!!!

 

Zauważ jak bardzo zaskoczył ludzi skok wartości franka. Nikt się nie interesował co się dzieje z tak naprawdę ich domem. Pamiętajmy, że do momentu spłacenia hipoteki bank jest wpisany w księgi wieczystej nieruchomości. Nie mieli zapasu obcej waluty na taki wypadek. Nie przeanalizowali jak może ten skok wpłynąć na ich budżet miesięczny. Nie zadali sobie pytania czy nadal będzie ich stać na zakupioną nieruchomość.

Jak sam możesz zauważyć na tej krótkiej historii zdobywanie odpowiedniej wiedzy i jej analizowanie pozwoliłoby nie jednej osobie na zabezpieczenie się bądź podjęcie odpowiednich kroków przed załamaniem się kursu. Można było odpowiednio wcześnie podjąć kroki co niewątpliwie przełożyło by się na spokój ducha i opanowanie. Nie musiałbyś szukać gorączkowo szybkiego wyjścia z problemów ponieważ niejednokrotnie okazuje się że najwięcej popełniamy błędów kiedy nie przeanalizujemy wszystkich możliwości. Najczęściej w pierwszej chwili decyzje podejmujemy pochopnie nie analizując dogłębnie wszystkich wad tego rozwiązania. Bardzo szybko odrzucamy lepsze rozwiązania np. z powodu braku odpowiednio długiego czasu na jego realizację. Jest już po prostu za późno.

Mam nadzieję, że tym krótkim wpisem pokazałem Ci dlaczego tak ważne jest dogłębne zdobywanie informacji w obszarach Twojego życia, które są dla Ciebie istotne oraz wpływają bezpośrednio na samopoczucie. Zgodzisz się ze mną z całą pewnością, że lepiej zapobiegać niż gorączkowo szukać jakiegokolwiek wyjścia.

Daj  proszę znać w komentarzu kiedy dzięki zdobytym informacjom udało Ci się zapobiec kłopotom bądź brak ich do czego doprowadziły w Twoim życiu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *