Każdy z Nas posiada swoje zainteresowania oraz pasje. Oddajemy się im bez końca. Poszukujemy nowych rozwiązań i informacji aby być jeszcze lepszymi w naszych dążeniach. Całę resztę spychamy na bok nie zaprzątając sobie nią głowy. A zastanawiałeś się czy to jest dobra droga?? Czy może nie powinieneś się zatrzymać i rozejrzeć dookoła i poczytać na inne tematy? Przecież jest tyle interesujących rzeczy i dziedzin o których nawet nie wiesz że istnieją.

Nasz mały świat

Większość z Nas nigdy nie zadała sobie pytania dlaczego warto wiedzieć więcej lub   wiedzieć cokolwiek z wielu dziedzin nas otaczających. Tak naprawdę ja też przez dużą część życia byłem ślepy na wiele aspektów naszego życia. Mój dziadek całe moje życie powtarza – zainteresuj się większą ilością dziedzin, nie wiesz czy tam nie znajdziesz czegoś wartościowego? Lecz Ja wtedy interesowałem się wyłącznie sportem i technologią. Nie interesowało mnie po za tym nic innego. Dzisiaj już wiem że byłem głupi i ślepy. Zacząłem dużo czytać o różnych przedmiotach i już wiem że tkwiłem w błędzie. I Ty drogi czytelniku zadaj sobie pytanie czy aby za mocno nie trzymasz się swoich pasji oraz zainteresowań? Być może jest coś lepszego, coś co wciągnie Cię bez końca, a aktualnie nie masz pojęcia że to istnieje. Dzisiaj w moim domu znajdziesz książki na tematy biznesowe, technologiczne, przyrodnicze, o kosmosie i jeszcze kilku innych tematach. Nie żebym się nimi wszystkimi jakoś mocno pasjonował, ale wiem że istnieją i trochę rzeczy z nich zapamiętałem.

Duże zmiany

Jeżeli spróbujesz zmienić nastawienie, spotka Cię bardzo dużo ciekawych wydarzeń. Zacznę od frazesu. Będziecie posiadali dużą ilość wiedzy, która pozwoli każdemu z Was znaleźć wspólny temat z innym człowiekiem. Nie będziesz musiał się już więcej obawiać niezręcznej ciszy. Sami przyznajcie, że nie ma nic gorszego jak przebywanie w obecności innej osoby i braku tematu do rozmowy. Utrudnia to początki znajomości oraz przekreśla szansę na coś ciekawego i nowego. Zastanów się ile straciłeś okazji na poznanie ciekawych osób? Sam przyznasz że jest to ogromna strata.

Wielokrotnie zdarzało mi się sięgnąć po książkę tylko z czystej ciekawości. Gdzieś coś kiedyś usłyszałem i wydawało mi się to ciekawe. Niestety po przeczytaniu tej publikacji dochodziłem do wniosku, że to nie jest dla mnie. Innym razem wnikałem w daną dziedzinę życia bez opamiętania. W pierwszej chwili wydawało mi się, że jest to mało ciekawe, ale wypada coś wiedzieć na ten temat. Tak na wszelki wypadek, żeby nie zdarzyło się, że nie mam bladego pojęcia i jestem ignorantem. Ostatecznie okazywało się, że nie mogłem się oderwać od internetu i szukania dalszej informacji. Możecie się śmiać ale jakiś czas temu wsiąkłem w poglądy płaskoziemców i nie dlatego że zacząłem wierzyć w ich “wiarę”, tylko dlatego, że nie mogłem sobie wyobrazić, jak przy dzisiejszym stanie wiedzy i techniki można w to uwierzyć. W końcu wysyłamy w przestrzeń kosmiczną statki oraz ludzi. Uwierzcie mi, że osoby przekonujące do swoich teorii są przerażające oraz zabawne. Ci ludzie wykazują się elementarnym brakiem podstawowej wiedzy.

Jest to kolejny powód, dlaczego warto rozwijać wiedzę ogólną. Każdy z Was uniknie w mówienia Wam wyssanych z palca głupot. Zwiększając świadomość stajesz się bardziej spostrzegawczy i łatwiej będziesz wyłapywał próby manipulacji. Powyższy przykład jest skrajny, ale wielu ludzi w to wierzy. Najważniejsze dla Ciebie jest to, że unikniesz nieuczciwych porad np. doradców kredytowych, inwestycyjnych i wielu innych, bo będziesz świadom że gwarantowane zyski w wysokości 40% nie istnieją. Będziesz wiedział jak zareagować i od razu wyczujesz naciągacza. Jeżeli w życiu nie przeczytałeś żadnego artykułu o zwrotach z inwestycji, to w głowie przypomną Ci się nagłówki z portali społecznościowych oraz informacyjnych. Z których dowiesz się, że ktoś zarobił 60% i bezwiednie podpiszesz umowę, a jak to się skończy zapewne możesz się już domyślić.

Poszerzając swoją wiedzę ogólną, możesz również zdobyć nowe pasje. Po przeczytaniu pewnej informacji po prostu się nią zaciekawisz. Sięgniesz po pierwszą publikację, później po kolejną, i z kilku zdań w jednym artykule zaczniesz doszukiwać się kolejnych i nowa zajawka gotowa. Dopóki nie sięgniesz po nią, nie będziesz wiedział czy jest ona dla Ciebie czy też nie. My ludzie jesteśmy głodni wiedzy różnorakiej. Większość odrzucisz, ale część zachwasz i się przez to rozwiniesz. Zapoznasz się również z wiedzą pokrewną naszym zainteresowaniom oraz zaczniesz lepiej je rozumieć. Da to większe zrozumienie oraz bardziej całościowy wgląd w to co Nas ekscytuje.

Korzyści

I teraz najważniejsze. Dzięki powyższym punktom zrozumiesz jak mało wiemy. Jak wiele jeszcze do odkrycia przed nami. Jakimi do tej pory byliśmy ignorantami. Świat jest bardzo ciekawy i różnorodny ,dlatego warto go lepiej poznać i zrozumieć, wtedy łatwiej będzie Nam się w nim żyło. Zaczniesz dostrzegać większą ilość korzyści oraz zagrożeń. Powtórzę to jeszcze raz, będziesz o wiele bardziej odporny na manipulację innych osób. Po prostu nie dasz sobie wmówić że czarne jest białe i zawsze wszystko musi być po twojej myśli.

Nie wspominając, że będziesz ogromnym wsparciem dla Twoich bliskich i przyjaciół. Twoja świadomość i ogólna wiedza może posłużyć nie tylko Tobie ale również innym. Musisz sam przyznać, że cenisz osoby ze swojego środowiska, które potrafią pomóc w rozwiązaniu Twojego problemu, przy okazji nie wymądrzaj się przy tym. Mnie samemu niejednokrotnie zdarzało się prosić o pomoc lub jej udzielać. W jednej i drugiej sytuacji uczymy się i dostrzegamy naszą niewiedzę.

W tym samym miejscu

Jeżeli nie przekonały Cię moje powyższe argumenty i nie zamierzasz rozszerzać swojej wiedzy, czuję się zobowiązany aby Cię ostrzec przed życiem w niewiedzy, i przepuszczaniem ciekawych możliwości w Twoim życiu. Największą stratą jest brak rozwoju i nie zwiększenie swoich możliwości. Możemy przegapić szanse znalezienie lepszej pracy lub poznania ciekawych osób.

Poleć Nam coś ciekawego

Teraz zwrócę się do Was z wielką prośbą. W komentarzach podzielcie się z Nami oraz innymi czytelnikami waszymi zainteresowaniami. Bardzo chętnie zapoznamy się z nowymi ciekawymi tematami, ponadto jestem bardzo ciekaw waszych pasji. Być może zarazisz nimi Nas, bądź innych czytelników. Mam nadzieję że uda nam się wspólnie pod tym wpisem zbudować bazę ciekawej wiedzy oraz pokażecie ogrom pasji.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *