Ciężko znaleźć człowieka, który nie posiada mocno zakorzenionych wzorców. W pierwszym etapie naszego życia są to nasi rodzice, w okresie dorastania starsi koledzy oraz idole muzyki czy sportu. W dorosłym życiu wzorujemy się na osobach, które osiągnęły bardzo dużo w dziedzinach Nas inspirujących. Można śmiało powiedzieć, że przez całe nasze życie inspirujemy się lepszymi od nas, co uważam za bardzo dobre i należy posiadać autorytety oraz dążyć do sięgnięcia ich poziomu.

Co to są wzorce?

Z czystego punktu definicji, wzorzec to coś bądź ktoś godny naśladowania. My skupmy się na wzorcu osobowym. Najprościej powiedzieć, że jest nim osoba, którą stawiamy sobie za wzór z różnych względu np. osiągnięć w badaniach, umiejętności przemawiania, wyników finansowych, innowacyjności, umiejętności budowania więzi i wiele można by tu wymieniać. Każdy z Nas ma własne wzorce. Pamiętaj aby wzorować się na wartościowych osobach.

Kim powinien być nasz wzorzec?

Naszymi wzorcami powinny być osoby uznane w społeczeństwie. Ponadto powinniśmy wybierać sobie na wzór ludzi, których jesteśmy w stanie dogonić np. naszego sąsiada który jest małym przedsiębiorcą o dobrej opinii, oczywiście jeżeli sami chcecie zacząć prowadzić własną działalność. Porównując się do osoby z naszego otoczenia łatwiej nam nawiązać kontakt z naszym wzorcem. Prościej uzyskać informację jak osiągnął sukces, czym się kierował i jakie popełniał błędy. Po prostu jest dla Nas bardziej przejrzysta oraz jest w tym samym miejscu i czasie, co pozwala na czerpanie pełnymi garściami z jego doświadczenia.

Jakich wzorców unikać?

Natomiast nie warto się bezpośrednio porównywać z Jeffem Brezosem. Nie uważam że jest to zły wzór, ale jaką mamy szansę osiągnąć sukces na Jego skalę. Sam musisz przyznać, że nie wielką. Lepiej wzorować się na osobach które możemy doścignąć. W przypadku stawiania się w świetle takiego potentata nasze działania zawsze będą marne. Niestety osiągamy często w takich sytuacjach bardzo dużo w porównaniu do osób w naszego otoczenia, ale bardzo mało w porównaniu do naszego wzorca. Bardzo szybko przełoży się na zniechęcenie, problemy z samooceną, a My ciągle myślimy co zrobiliśmy źle. Niestety do osiągnięcia spektakularnych sukcesów nie wystarczy nasz upór, ale musimy znaleźć się jeszcze w odpowiednim czasie i miejscu. Warto o tym pamiętać.

Unikaj osób, które bardzo dużo mówią o swoim sukcesie ale ukrywają co robią i nie chcą powiedzieć jak do tego doszli. Każda próba dowiedzenia się co osiągnęli i jak, kończy się brakiem odpowiedzi bądź atakiem na Nas. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to już wiesz że nie jest to odpowiedni wzorzec do naśladowania. Jeżeli Twój światopogląd różni się znacząco od osoby którą cenisz, również nie powinna być Twoim wzorcem. Ciężko jest kierować się radami człowieka, który wyznaje inne wartości. Przekraczanie Twoich zasad może wyniszczać Cię mentalnie i zamiast budować swoją wysoką samoocenę będziesz się zadręczał czynami których się dopuściłeś.

Jakich wzorców szukać

Dlatego podstawowym wyborem powinny być osoby które są transparentne i lepsze od Nas.  Powinny nas motywować i ciągnąć doświadczeniem w górę. A przede wszystkim realizować naszą pasję. Jeżeli będziecie szukali tylko natchnienia w człowieku z wizją, a Was interesuje tylko to, że na tym da się zarobić, to na 99% poniesiecie porażkę. Wzorujcie się na ludziach od których bije pasja wynikająca z tego co robi, jakimi pobudkami się kieruje oraz jaki cel mu przyświeca.  

Jak weryfikować wybrane przez nas wzorce??

Pamiętajmy również, aby nasz wzór bym uznanym człowiekiem w swojej dziedzinie oraz posiadał podobny światopogląd. Bardzo dobrze jest zgromadzić dużo informacji o danym człowieku. W dzisiejszych czasach to nie problem, poczytajmy o nim w internecie, przejrzyjmy media społecznościowe oraz lokalne gazety. Porozmawiajmy ze swoimi znajomymi, zapytajmy co uważają na Jego temat. Zweryfikujmy wszystkie te informacje i dopiero wtedy kiedy masz wyrobione zdanie zdecyduj czy to jest odpowiedni wzorzec. W tak ważnej decyzji jest potrzebna rozwaga. Jeśli źle wybierzesz, możesz podążać w złym kierunku, oparty na wymyślonych historiach, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. A to jest najkrótsza droga do straty czasu, przyjaciół, rodziny i wielu innych aspektów naszego życia.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *