Każdy z nas ma mocne strony. Każdy z Nas potrafi jedne rzeczy robić lepiej a inne gorzej. Jesteśmy ludźmi – różnymi ludźmi. Każdy może się realizować w dziedzinie, która jest dla niego najciekawsza i daje dużo przyjemności, a mimo to pracujemy w miejscach, których nienawidzimy. Czekamy aż minie dzień pracy z zaciśniętymi zębami, aby później oddać się hobby i przyjemnościom.

Jak znaleźć mocne strony

Jednak nie z każdej pasji da się żyć. Dlatego aby znaleźć zajęcie, które będzie Nas pochłaniało na całego, a przy okazji nie wypaliło należy dowiedzieć się co lubimy robić. A zatem czas na listę czynności sprawiających nam przyjemność. Weź długopis i wypisz wszystkie interesujące Cię rzeczy. Pamiętaj, że nie mogą to być sprawy o których myślisz że są interesujące, tylko takie jakie naprawdę robisz z dużą przyjemnością. Mówię tu np. o pasji do majsterkowania. Czyli jeżeli masz czas szukasz sobie nowego wyzwania, zrobienia czegoś przydatnego bądź ciekawego. Konstruujesz nowe meble ogrodowe, naprawiasz cieknący kran i jeszcze pomalujesz w nietuzinkowy sposób salon. To wtedy jest pasja, której się oddajesz. Jeżeli natomiast na listę wpiszesz sobie zajęcie, które wykonałeś raz czy dwa np. czyszczenie wnętrz auta i wydaje Ci się, że jest to “fajna” praca raczej się rozczarujesz.

Na czym mogę zarobić?

Jeżeli masz już listę pasji, teraz czas zamienić ją na listę niezbędnych umiejętności i efektów jakie one dają. Obrazując cały proces, wracając do naszego wcześniej wspomnianego majsterkowicza. Musi on posiadać poczucie estetyki, wysokie umiejętności manualne. Wykonywana praca nie może go stresować a efektem końcowym muszą być usunięte usterki. Bądź nowe wykonane przez niego przedmioty atrakcyjne dla oka-  trwałe oraz funkcjonalne. Jeżeli nasz majsterkowicz nie spełnia tych kryteriów, musi wziąć kolejne zajęcie na warsztat i je rozłożyć na czynniki pierwsze. Pamiętaj, że każdy z Nas ma jakieś ponadprzeciętne umiejętności. Wystarczy odpowiednio poszukać. Nie zniechęcaj się po pierwszej próbie. Z całą pewnością znajdziesz takie zajęcie, które będzie Cię cieszyło.

Ale czy na pewno da się z tego żyć?

Na to pytanie musisz znaleźć sam odpowiedź. Definiuje to wiele zmiennych – nasycenie rynku daną usługą, cennikiem konkurencji czy wkładem własnym. Wracając do naszego majsterkowicza. Jeżeli na przykład masz piękne samodzielnie wykonane meble ogrodowe – spróbuj je sprzedać. Wystaw je na OLX czy Allegro. Zobacz jak szybko się ktoś odezwie i czy będzie więcej telefonów. Jeżeli sprzedaż swoje meble, nie ściągaj od razu ogłoszenia. Zobacz czy będzie zainteresowanie. Jeżeli się obawiasz kary, to w Polsce istnieje coś takiego jak działalność nierejestrowana – możesz na niej zarobić mniej niż 50% wynagrodzenia minimalnego – chcesz wiedzieć więcej zajrzyj tutaj. Bez obawy przetestuj swój pomysł na siebie, sprawdź czy aby na pewno zarobisz na godne życie. 

Dajcie znać w komentarzach jakie ciekawe macie pomysły na swój biznes.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *