Zdarzają się momenty w naszym życiu w których odnosimy wrażenie, że utknęliśmy w martwym punkcie i nie osiągamy tego co sobie założyliśmy. Przez pewien czas możemy kręcić się w kółko i nie zrobić żadnego kroku naprzód. Nikt z nas nie jest Alfą i Omegą, więc trudno oczekiwać że sami znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania i problemy które stają nam na drodze. Tkwienie w martwym punkcie może nam zobrazować zdanie, które usłyszałem od przyjaciela swojego ojca T. Harv Eker autor książki Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie: “Harv, jeśli nie wiedzie ci się tak, jakbyś sobie tego życzył, znaczy to tyle, że czegoś nie wiesz”. Czy można lepiej zobrazować moment naszego życia, w którym nie do końca wiemy jaki wykonać kolejny krok?

 

Dylematy dotyczące przyszłości.

 

Po ukończeniu studiów ma się wrażenie, że etap nauki został nareszcie zakończony i nie trzeba będzie więcej wracać do książek i notatek. Ogromna liczba osób zderza się jednak z rzeczywistością i mit dotyczący zakończenia nauki oraz rozwoju intelektualnego zostaje obalony. Prawda jest taka, że po zakończeniu szkoły lub studiów, nasz przygoda ze zdobywaniem wiedzy rozpoczyna się lub powinna rozpocząć się na dobre. Dopiero wtedy uświadamiamy sobie jak mało wiemy o otaczającej nas rzeczywistości. Świat pędzi w niesamowitym tempie, a ilość informacji która powstaje każdego dnia jest ogromna. Żeby być na bieżąco z nowinkami technologicznymi trzeba trzymać rękę na pulsie niemalże codziennie. To co rok temu było na czasie, dziś może okazać się już nieaktualne. Zdobywanie nowej wiedzy oraz aktualizowanie tej już pozyskanej jest niezbędne w niemalże każdym obszarze naszego życia. Nieustanna nauka jest naszą kartą przetargową, która może nas zaprowadzić do osiągnięcia sukcesu w karierze zawodowej lub biznesie, a także wzbogacić nasze życie prywatne. Dzięki poszerzaniu swoich horyzontów możemy uzyskać harmonię oraz tzw. work-life balance.

 

Źródła zdobywania wiedzy.

 

Sam od czasów szkolnych lubiłem czytać książki i zgłębiać wiedzę o otaczającym nas świecie. Jednak prawdziwym przełomem w moim życiu był moment, w którym zacząłem brać udział w szkoleniach na których eksperci z różnych gałęzi biznesu dzielili się swoją wiedzą ze słuchaczami. Okazały się one prawdziwą bramą do nieograniczonej wiedzy którą posiadają wykładowcy oraz która zawarta jest w książkach przez nich polecanych. W pojedynkę człowiek jest w stanie dotrzeć tylko do ograniczonych zasobów informacji, jednak gdy wejdzie w interakcje z innymi osobami, może zdobyć wiedzę na ogromną skalę. Korzystając z doświadczenia szkoleniowca z konkretnej dziedziny, możemy zdobyć informacje, które pomogą nam osiągać więcej oraz unikać kosztownych błędów.

Natomiast jeśli chodzi o książki, to niezwykle cennym źródłem informacji są biografie znanych i wybitnych osób. Jeśli chcemy dotrzeć do wiedzy zdobywanej przez dziesięciolecia, jest to idealne źródło doświadczeń oraz wskazówek dotyczących życia. W biografiach sławnych osób, takich jak Walt Disney, Phil Night lub Michael Jordan odnajdziemy szereg historii z ich życia które będą potrafiły nas zainspirować i pomóc w osiągnięciu własnych celów.  

 

I co dalej??

 

Jeśli uczestniczysz w jakimś szkoleniu lub przeczytasz wartościową książkę, to jesteś już o krok przed osobami które tego nie robią. Wzięcie udziału w szkoleniu może wiązać się z chwilową niewygodą, ponieważ wymaga to zainwestowania pieniędzy, czasu oraz energii by przejechać wiele kilometrów. Mimo iż może się to wiązać z tymczasowym lękiem lub niepewnością, to ostatecznie może okazać się zbawienne, ponieważ uczestnicząc w szkoleniu możesz poznać nowe osoby lub usłyszeć choćby jedno zdanie które zmieni postrzeganie przez Ciebie rzeczywistości. Przeczytana książka może Cię zainspirować i wprowadzisz rewolucyjne zmiany w swoim życiu. Jednak sama wiedza to nie wszystko, należy ją wdrożyć w działanie które przyniesie konkretne rezultaty. W filmie “Matrix” pada bardzo ważne zdanie wypowiedziane przez Morfeusza: “Istnieje różnica między znajomością drogi a podążaniem nią”. Dlatego najważniejsze jest wykorzystanie zdobytych informacji w praktyce. Posiadanie nawet największej wiedzy całego świata, bez wdrożenia jej w życie, nie pomoże nam w osiąganiu zamierzonych celów.

 

Frazes o którym często zapominamy!!!

 

Wiedzę należy czerpać z różnych źródeł, eksperymentować i konfrontować na co dzień, wykorzystując ją w praktyce. Wszechświat sprzyja ludziom podejmującym działanie oraz tym którzy mają w sobie odwagę by sięgać po to czego pragną. Inwestując w naukę możesz otrzymać ogromny zwrot w postaci niewyobrażalnych korzyści na wielu płaszczyznach swojego życia. Najważniejsze jest podjęcie decyzji że będziemy zdobywać wiedzę wytrwale przez całe życie i nigdy ten proces się nie zakończy. Każdy problem który mamy lub temat który chcemy poznać już dawno został opisany na bazie przeżyć innych osób. Niech wskazówką będą słowa Anthonego Robbinsa “Twój los kształtuje się w momencie podejmowania decyzji”. Pozostaje tylko zachęcić Was czytelników do nauki i rozwoju, który będzie odbywał się każdego dnia aż do końca życia.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *